o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
oprac.
Robert Czykiel
|

Emeryci piszą skargi. Skarbówka zajmuje konta za abonament RTV

64
Podziel się

Wygląda na to, że Urząd Skarbowy zabrał się za ściąganie zadłużenia z tytułu niepłaconego abonamentu RTV. Na celowniku znaleźli się emeryci. Kto jest zwolniony z abonamentu i jak to zrobić?

Emeryci piszą skargi. Skarbówka zajmuje konta za abonament RTV
Skarbówka zajmuje konta za abonament RTV (pixabay.com)
bELhavKd

Abonament RTV w Polsce jest obowiązkowy, ale wielu Polaków go nie płaci. Jego koszt ustala Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Z kolei Poczta Polska jest odpowiedzialna za jego ściąganie. Okazuje się, że teraz do akcji wkroczył Urząd Skarbowy.

Abonament RTV. Skarbówka zajmuje konta emerytów

"Gazeta Wyborcza" dostała listy od kilku emerytów, którzy skarżą się, że skarbówka weszła na ich konta. W ten sposób ściągane są zaległości. Taki problem spotkał 67-letnią panią Marzenę.


Emerytka otrzymała powiadomienie z US, z którego wynikało, że naliczono jej 1735 zł zaległości od 2015 roku. Zajęto jej dwa konta. Najpierw z trzynastej emerytury ściągnięto 700 zł, a potem resztę przy kolejnej wypłacie świadczenia emerytalnego.

- To prawie 80 proc. tego, co wypłaca mi ZUS. Zostało 700 zł. Państwo wyrządziło mi świństwo - mówi pani Marzena w "Gazecie Wyborczej".
bELhavKf

Jej przypadek budzi kontrowersje. Poszkodowana zapewnia, że nie ma telewizora i pięć lat temu wyrejestrowała go na poczcie. Nie otrzymała jednak żadnego potwierdzenia i teraz ma problem.


67-latka dodała, że słyszała o innych emerytach, których spotkała tak przykra niespodzianka. Do gazety napisał także 75-letni mężczyzna, który w 2015 roku także wyrejestrował odbiornik telewizyjny.

Ile kosztuje abonament RTV. Kto jest zwolniony z opłaty?

Obecnie opłata miesięczna za odbiornik radiowy to 7 zł. W przypadku telewizora jest to koszt 22,70 zł. Opłata jest jedna niezależnie od tego, ile osób jest w gospodarstwie domowym i ile jest w nim odbiorników.


Z opłaty abonamentowej są zwolnione wszystkie osoby powyżej 75. roku życia. O zwolnienie z opłaty mogą także ubiegać się osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury. Takie samo prawo mają osoby, których wysokość otrzymywanej emerytury nie jest wyższa niż 50% wartości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w Polsce. Wniosek o zwolnienie z abonamentu należy złożyć w urzędzie pocztowym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bELhavKG
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(64)
Donald
2 miesiące temu
Nikt nie będzie unikać opłaty abonamentowej, jeśli każdy odbiorca będzie miał wybór programów, a nie kretyńskie pakiety w których to większość jest nieoglądalna !!!! Jeżeli wybiorę sobie odpowiadające mi programy, a nie narzucane kretyńskie seriale, przeplatane co kilka minut idiotycznymi i namolnymi reklamami, kłamstwa w wiadomościach, i okraszone to prostackim disco z pola, to dostaje mdłości i nerwicy!!!!! Wolę zrezygnować z tej chorej telewizji i film obejrzeć sobie na netfiksie!!!!!
Emeryt
10 miesięcy temu
Kurski dostaje miliony od ,,Rządu '' ale on cwaniak , abonament oddał ZUSOWI,niech oni ściągną z emerytów , bo mają ,możliwość , bo oni te marne emerytury wypłacają ,a sami w marmurach siedzą , od reszty społeczeństwa nie ściągną bo g...no do nich mają , to się nazywa sprawiedliwość , BIENEMU ZABRAĆ ,ODDAĆ BOGATEMU ...
Marek
rok temu
Tylko dlaczego nikt nie pyta przed wyborami prezydenta jak to jest z tym ściganiem najbiedniejszych emerytów i rencistów. Nawet kontrkandydat i media opozycyjne dziwnie milczą. Czy to jest jakaś zmowa ponad podziałami?
bELhavKH
Kampania
rok temu
Osoby powyżej 60lat są zwolnione z abonamentu po złożeniu prostego wniosku. Babka 67 i facet 75 umieją napisać zmyślny list do GW, a nie umieją wniosku złożyć? Im zwolnienie przysługuje. Wyrejestrowali odbiorniki, ale przecież brak odbiornika nie zwalnia z opłaty, bo to nie jest opłata od telewizora tylko opłata powszechna jak w wielu innych krajach. Złożyć wniosek o zwolnienie ze względu na kryterium wiekowe, a nie wypisywać telewizor.
HJERYCHO
rok temu
Zgłoście się do HER TUSKA !!!!
Atena.97
rok temu
Nawet w Niemczech płaci się opłatę multimedialną i nikt tam nie umyka ani próbuje okraść państwa na parę euro, a Polak jak zwykle kombinuje. Ale boli to że cwańszego nie złapią a biedaka mało cwanego zawsze....
Tyrww
rok temu
Połowa Polaków ogląda TVP i chodzi do kościoła z przyzwyczajenia bo jeszcze żyją iluzją że nie jest tak źle
Aga
rok temu
Przecież abonament to złodziejstwo. Nikt nie ogląda tej zakłamanej tvp. PIS daje kase emeryta żeby potem zabrać? O co tu do cholery chodzi?
Avan
rok temu
Wydupic TVN anteny i po problemie.
gość
rok temu
Na pewno znaleźli się tylko ci, którzy nie wybrali PiS i ci, którzy nie wpłacili nic na radio Maryja w ostatnim czasie ;)
Cowboy
rok temu
Ukradli chorym 2mld jeszcze im malo.
Mwa
rok temu
W niemczech płacą wszyscy. Nie ma zmiłuj.
Taa
rok temu
Sprawiedliwie to by było płacić za to co chce oglądać a nie za ten śmietnik tvp. Jakoś inne stacje potrafią się utrzymać, a tv reżimowa działa z komunistyczną wydajnością - czyli musi dostawać kasę od panstwa (czyli nas) bo pracują tam nieudacznicy, którzy tylko biorą kasę a nie potrafią zmonetyzować działalności i oczekują, że wszyscy przymusowo jak na komune przystało, złożą się równo na to g...
bELhavKz
Mądry pan
rok temu
Zawsze mówiłem że w tym kraju konta mieć nie warto. Zbyt dużo chciwych łap może być na nim położone w razie czegokolwiek i człowiek zostaje z niczym.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić