Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. TOS
|

Będą płacić ludziom za trzeźwość. Gubernator Kalifornii chce testowego programu

5
Podziel się:

W USA trwają prace nad wprowadzeniem programu, w którym ludziom będzie się płacić za trzeźwość. Taki pomysł chce urzeczywistnić Kalifornia. Przygotowana w tym stanie ustawa ma przede wszystkim wspierać osoby zrywające z nałogiem narkotykowym.

Będą płacić ludziom za trzeźwość. Gubernator Kalifornii chce testowego programu
Kalifornia chce płacić ludziom za trzeźwość. Ma to szczególnie pomóc uzależnionym od kokainy i metamfetaminy (Getty Images, 2020 Los Angeles Times)

Gubernator Gavin Newsom na razie odrzucił ustawę, która uczyniłaby Kalifornię pierwszym w Ameryce stanem, gdzie ludziom płaci się za trzeźwość. Jak wyjaśnia telewizja KCRA z Sacramento, decyzja nie oznacza, że projekt ustawy zgłoszony w piątek przez senatora stanowego Gavina Wienera zostanie zaniechany. Newson sądzi tylko, że pilotażowy program leczenia obejmujący m.in. rekompensatę finansową powinien być najpierw przetestowany, zanim wprowadzi się go na stałe.

Gubernator wspiera leczenie znane jako "contingency management". Polega na kuracji dającej natychmiastowe nagrody za pożądane zmiany w zachowaniu. Opiera się na zasadzie, że jeśli dobre zachowanie jest nagradzane, istnieje większe prawdopodobieństwo jego powtórzenia.

"Budżet stanu, zatwierdzony w lipcu, zawiera fundusze na program pilotażowy, który rozpocznie się w styczniu, a zakończy w marcu 2024 roku. Newsom zwrócił się do rządu federalnego o pozwolenie na opłacenie tego programu pilotażowego. Administracja prezydenta Joe Bidena - która już zasygnalizowała swoje zainteresowanie programem - odpowie na wniosek do końca roku" – podała KCRA.

Zobacz także: Pułapka taniego kredytu. Na to trzeba uważać

Jak wyjaśnia telewizja, osoby uczestniczące w programie są testowane wiele razy w tygodniu. Za każdym razem, gdy test jest negatywny, otrzymują nagrodę - czasem tak małą jak 2 dolary. Ci, którzy przejdą przez cały program z sukcesem, dostają zwykle łącznie kilkaset dolarów.

Metoda przetestowana na weteranach

"Rząd federalny stosuje tę terapię od co najmniej 2011 wobec weteranów wojskowych za pośrednictwem Ministerstwa ds. Spraw Weteranów. Badania wykazały, że jest to najskuteczniejsze leczenie uzależnienia od narkotyków jak kokaina i metamfetamina, w przypadku których istnieje niewiele dostępnych metod leczenia farmakologicznego" – zwraca uwagę telewizja z Sacramento.

Stacja precyzuje, że zgony z powodu przedawkowania narkotyków jak kokaina i metamfetamina w Kalifornii wzrosły niemal czterokrotnie w latach 2010-2019. Wstępne dane z pierwszych dziewięciu miesięcy 2020 roku - kiedy duża część stanu została zamknięta z powodu koronawirusa - pokazują, że zgony z powodu przedawkowania stymulantów skoczyły o 42 proc. w porównaniu z 2019 rokiem.

Oni umierają właśnie teraz. Czas jest najważniejszy. Wiemy z ponad dekady doświadczeń i danych, że "contingency management" jest bardzo skuteczne w pomaganiu ludziom w zaprzestaniu używania metamfetaminy. Nie potrzebujemy programów pilotażowych, aby to wiedzieć – argumentował senator Wiener.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(5)
Tak
12 miesięcy temu
Płaćmy uzależnionym za trzeźwość, a jednocześnie zwalniamy z pracy uczciwych ludzi, bo nie przyjęli szczepionki. Świat stanął na głowie.
pol
12 miesięcy temu
wystarczy zlikwidować popyt !zlikwidować glupie media i postawic na rodzinę !
pij
12 miesięcy temu
a u nas jarek płaci 500, by rozpić naród
Oko zamka
12 miesięcy temu
Państwa na świecie tracą ogromne pieniądze na walkę z handlem narkotyków czy innych substancji, a niech ludzie biorą te gówno jak chcą się truć to niech się trują, ale niech opodatkują i dają ludziom miejsca pracy a przy okazji budżet danego państwa będzie zarabiał a policjantów wysyłać na ulicę a nie ich praktycznie nie ma. Tego nie da się wyeliminować tak samo jak alkoholu czy papierosów.
Alkus
12 miesięcy temu
W USA może to przejdzie ale w naszym chorym kraju zniszczonym przez pisuarów,tv rezimową i panów w lawendowych kieckach nie da się żyć na trzeźwo
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić