Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
oprac.
KKG
|

Koniec z długimi L4. Stracisz pieniądze na zwolnieniu lekarskim

525
Podziel się

Czwarta fala epidemii rozkręca się na dobre. Z każdym dniem Ministerstwo Zdrowia raportuje o coraz większej liczbie nowych zakażeń. Tymczasem – jak informuje "Fakt" – rząd przeforsował reformę zasiłków chorobowych. Efekt zmian? Lepiej długo nie chorować, bo możemy zostać pozbawieni pieniędzy na L4.

Koniec z długimi L4. Stracisz pieniądze na zwolnieniu lekarskim
Tylko w pierwszej połowie tego roku ZUS przeprowadził 165 tys. kontroli zwolnień lekarskich i wstrzymał wypłatę zasiłków chorobowych na kwotę 7 tys. zł (money.pl, Rafał Parczewski)
bEKAhvsl

Jak wynika z danych ZUS, do których dotarł dziennik, tylko w pierwszej połowie tego roku przeprowadzono 165 tys. kontroli zwolnień lekarskich i wstrzymano wypłatę zasiłków chorobowych na kwotę 7 mln zł.

W czasie pandemii wzrosła liczba wyłudzeń L4 i właśnie dlatego rząd postanowił ukrócić kombinowanie Polaków.

Już od 1 stycznia nie będzie szans na długie zwolnienie lekarskie. Zmiany uderzą w przewlekle chorych pracowników, którzy pozostają na leczeniu przez długie miesiące.

bEKAhvsn

Jak przypomina "Fakt", obecnie zasiłek można pobierać nie dłużej niż przez 182 dni w roku. Wystarczy jednak, że lekarz wystawi L4 na inną chorobę, by półroczny limit był obliczany od początku. Nowe przepisy zakładają, że wszystkie choroby będą wliczane do półrocznego okresu zasiłkowego. I jeśli przekroczymy 182-dniowy limit, pieniędzy na L4 już nie dostaniemy. Trzeba będzie odczekać 60 dni, by w razie choroby znów dostać zasiłek.

Zmiany nie dotyczą zwolnień lekarskich wydanych w czasie ciąży oraz w przypadku zachorowania na gruźlicę.

Zobacz także: Polacy na L4 spędzają prawie 280 mln dni rocznie

Opozycja grzmi, że zmiany proponowane przez rząd powinny pociągnąć za sobą obniżkę składki zdrowotnej.

bEKAhvst

Jakie inne zmiany wiążą się z reformą? Zasiłek w przypadku leczenia szpitalnego będzie wynosił 80 proc. pensji, a nie jak dotychczas – 70 proc.

Gdy pracownik straci pracę, nie będzie mógł już pobierać zasiłku chorobowego przez kolejne 182 dni. Czas ten zostanie skrócony do 91 dni. Tylko przez taki okres po rozwiązaniu umowy o pracę będzie przysługiwać płatne L4. Ma to zapobiec "uciekaniu na L4" w przypadku pracowników, którzy spodziewają się zwolnienia z pracy.

ZUS nawet po 5 latach będzie mógł potrącić pieniądze z emerytury za nienależnie pobrany zasiłek – to kolejna zmiana. Nawet po tak długim czasie Zakład będzie mógł domagać się zwrotu zasiłku chorobowego wraz z odsetkami. Jeśli pracownik będzie już na emeryturze, ZUS należność potrąci sobie ze świadczenia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEKAhvsO
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(525)
dziękujemy!
3 tyg. temu
hm niedługo przechodzę poważną operację (nowotwór). Może uwinę się do stycznia z cudownym ozdrowieniem.
Piter
3 tyg. temu
Dziwię się oburzeniu w wielu komentarzach. Wiadomo że Polacy nagminnie korzystają ze zwolnień na fikcyjne choroby, Tak więc nie róbcie z siebie świętoszków bo sami często korzystaliście z tego, zwalając na waszych uczciwych kolegów waszą pracę
Jajec
3 tyg. temu
Ile dni można chorować na "wypalenie zawodowe" ?
bEKAhvsP
PYTAM
3 tyg. temu
Podpis pod zdjęciem: "Tylko w pierwszej połowie tego roku ZUS przeprowadził 165 tys. kontroli zwolnień lekarskich i wstrzymał wypłatę zasiłków chorobowych na kwotę 7 tys. zł" a dalej:"Jak wynika z danych ZUS, do których dotarł dziennik, tylko w pierwszej połowie tego roku przeprowadzono 165 tys. kontroli zwolnień lekarskich i wstrzymano wypłatę zasiłków chorobowych na kwotę 7 mln zł." Czy ktoś tam odróżnia 7 tysięcy od 7 milionów?
o24444
3 tyg. temu
Gdy w pracy zdarzy się wypadek to pracownik sam sobie wymyśla chorobę?
Xxx
3 tyg. temu
Dlaczego jak ktoś zachoruje jest uważany za kombinatora i oszusta ze sam może sobie choroby może zmieniać i wydłużać zwolnienie to jest typowo Polska Zawiść
SZklanka
4 tyg. temu
Bardzo dużo osób kombinuje. każdy powinien mieć 1 lub 2 dni miesięcznie w zależności od wieku na chorowanie płatne i sobie zbierać na wypadek choroby. Jak ktoś przekroczy to albo nie dostaje kasy albo do orzeczników jak poważnie choruje. Lekarze za kasę wypiszą wszystko. Oficjalnie przyjmuje się, że zwolnienia to ściema bo nawet w sądach takich zwolnień się nie honoruje.
pikpik
4 tyg. temu
Sobie podwyżki i uposażenie automatyczne liczone od średniej krajowej , a nam się tnie ile wejdzie szczególnie w ZUS
ccc
4 tyg. temu
cyt: "165 tys. kontroli zwolnień lekarskich i wstrzymano wypłatę zasiłków chorobowych na kwotę 7 mln zł." Czyli 42 złote i 42 grosze na kontrolę (średnia) czas kontroli 1 zwolnienia? to się opłaciło? Ile wydano na ich przeprowadzenie?
ccccccc
4 tyg. temu
L4 nie istnieje. Tak zwolnienie lekarskie było oznaczone za komuny. Niech KKG nauczy się jak teraz nazywa się zwolnienie lekarskie bo to obciach na maxa.
oburzona emer...
4 tyg. temu
A uprzywilejowane ciężarne 100% zasiłku i 2 lata macierzyńskiego z naszych składek i tutaj nie ma oszczędności. W PRL ciężarne pracowały do dnia porodu a co teraz się wyprawia to wola o pomstę do nieba.
Leon Z
4 tyg. temu
Czy w związku z tym zostaną zmniejszone składki na ZUS? Skoro maleją wypłaty, to składki też powinny? To jakby logiczne.
Likwidator
4 tyg. temu
Państwo nas okrada pracodawcy kombinują to my również to róbmy na dużą skalę im wolno to nam również życie .... Składki płacimy i to spore to mamy prawo chorować i zus może nas cmoknąć.
bEKAhvsH
sprawiedliwi
4 tyg. temu
Wam calkiem odbilo to po co placimy na skladki ,aby perzezi zarabiali miliony ,zus obdaroiwywal Rydzyka pieniedzmi ma mozg ,zacznicjcie pszczedzac od siebie ,dosc miliardów wydaliscie przez te 40 lat ,wszystko kupujecie za pieniadze narodu ,majtki nie macie ze swojej lojalnej uczciwej pracy ,tylko z krzywd narodu ,po co nam taki rząd ktory zyruje na krzywdzie kraju narodzie ,demokracja powstala dla rządu abyscie się bogacili praca narodu ,nie dla spoleczenstwa ,bo tylko wy od 40 lat zostaliscie milionerami ,majtki wykupione zagrosze w kraju ,wy jestescie praworzadni,nawet nie wiecie co to zdanie znaczy ,lojalni ,nasi ojcowie oddali zycie za uczciwą praworządną polskę ,awy ja zgnoiliscie ,wzbogaciliscie się nią ,nie spoleczenstwo ,jestescie 100 razy gorsi niz komuna ,komuna nie okradala i nie oszukiwala walsnego kraju i narodu ,jak wy to robicie w zywae oczy tak podlego nieuczciwego rządu polska nie miala jeszcze w żadnym ustoju ,ale wierzymy ze karma zal wruci do was z podwójna sila i odpłacicie za krzywdy ,lży ,bol i cierpienia jakie narod przechodzi przez was ,nie ma slow ,aby was nazwać ,wy nazywacie się katolikami ,ale nie tego boga co trzeba ,wasz wiara to kłamstwa ,oszustwa i krzywdzenie innych warci jesteście tyle co wasz kolega Rydzyk
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić