Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera| 

Boże Narodzenie 2021. Choinka za darmo. Jak ją zdobyć?

3

Do świąt Bożego Narodzenia został nieco ponad tydzień. To ostatni moment na zakup choinki. Tymczasem w czwartek (16 grudnia) w 41 miastach w Polsce ruszy akcja "Choinka dla życia". W jej ramach można otrzymać za darmo świąteczne drzewko prosto z lasu. Co trzeba zrobić? Wyjaśniamy w ramach naszej #DziennejDawkiDobregoNewsa.

Boże Narodzenie 2021. Choinka za darmo. Jak ją zdobyć?
Choinka za darmo. Jak ją zdobyć? (Adobe Stock)

"Choinka dla życia" to wspólna akcja Lasów Państwowych i Narodowego Centrum Krwiodawstwa. Jako że w dobie koronawirusa mocno spadła liczba osób oddających krew, podjęto działania mające zmobilizować Polaków do dzielenia się życiodajnym płynem. Aby wziąć udział w akcji trzeba jednak spełnić określone warunki.

Choinka za darmo. Jak ją zdobyć?

Aby oddać krew w ramach akcji "Choinka dla życia", należy był osobą pełnoletnią i zdrową. Dodatkowo musi upłynąć określony czas od szczepienia przeciwko COVID-19. W przypadku preparatów firmy Pfizer i Moderna zaleca się oddawanie krwi po 48 godzinach o szczepienia (niezależnie od dawki), zaś w razie przyjęcia wakcyny Astra Zeneca albo Johnson&Johnson musimy odczekać 14 dni.

"Krew jest lekiem, którego nie można wyprodukować. Tylko dzięki tak szlachetnym, wrażliwym osobom, jak Krwiodawcy, możliwe jest wykonywanie skomplikowanych operacji, ratowanie zdrowia, a także życia ciężko chorych oraz pomoc ofiarom wypadków" - można przeczytać na stronie "Choinka dla życia".
Zobacz także: "Też żerował na ludzkiej krzywdzie". Wiceminister Michał Woś "odbija piłeczkę" w sprawie Mejzy

Jak podkreślają Lasy Państwowe, choinki "pochodzą z planowanych przez leśników cięć pielęgnacyjnych oraz ze specjalnych plantacji choinkowych". To ważne, bo oznacza, że nie są celowo wycinane z okazji nadchodzących świąt Bożego Narodzenia.

Aby otrzymać choinkę za darmo, należy 16 grudnia pojawić się w jednym z 41 punktów, w których oddawać można krew na terenie Polski.

Możesz oddać krew, jeśli:

  • masz od 18 do 65 lat i ważysz powyżej 50 kg,
  • nie masz objawów przeziębienia,
  • w ostatnim półroczu nie byłeś/aś leczony krwią i preparatami krwiopochodnymi ani nie miałeś/aś wykonywanych żadnych zabiegów operacyjnych, endoskopowych i innych badań diagnostycznych,
  • w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie wykonywałeś/ aś akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała.

Czytaj także: Catering świąteczny od Wojewódzkiego. Słoik zupy za 60 zł

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić