Paulina Antoniak| 

Ceny paliw rosną, a będzie jeszcze gorzej. Prognoza ekspertów

14

Kierowcy płacą za paliwo coraz więcej i nie wygląda na to, by miało się to w najbliższym czasie zmienić. Prognozy nie napawają optymizmem, a analitycy przewidują, że paliwa będą coraz droższe. Jak na razie nie widać szans na obniżenie tendencji.

Ceny paliw rosną, a będzie jeszcze gorzej. Prognoza ekspertów
Kierowcy płacą za paliwo coraz więcej i nie wygląda na to, by miało się to w najbliższym czasie zmienić (Adobe Stock, Radosaw)

Najnowszą prognozę cen paliw przygotowali analitycy serwisu e-petrol.pl. Ceny paliw wzrastają nieprzerwanie już od połowy stycznia. Pewnym pocieszeniem może być fakt, że wciąż są tańsze niż w roku ubiegłym o tej porze.

W połowie lutego 2023 r. bowiem za olej napędowy płaciliśmy średnio 7,45 zł za litr, a za 95-oktanową benzynę - 6,67 zł za litr.

- W najbliższych dniach ceny detaliczne paliw mogą dalej rosnąć - zapowiadają analitycy paliwowego Biura Reflex. Na tym jednak złe wieści się nie kończą. Eksperci Refleksu informują, że mimo iż wzrost cen paliw na rynku detalicznym jest znaczący, to nadal nie odzwierciedla w pełni podwyżek w hurcie. Zatem w przyszłym tygodniu sytuacja ma być jeszcze gorsza.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Tyle stracił przez Orlen. Prezydent miasta chce działań prokuratury
- Ceny benzyn w detalu wzrosły o ok 10-11 gr na litrze, a oleju napędowego o ok. 18 gr na litrze. W przypadku benzyny średnie ceny w kraju mogą wzrosnąć o 3-5 gr/l, oleju napędowego o 5-7 gr/l – poinformowali analitycy Refleksu.

Według ekspertów serwisu e-petrol wzrost cen paliw jest skumulowaną reakcją na wzrosty cen na rynku hurtowym w ostatnim czasie.

- Zmiany cen benzyny i oleju napędowego na stacjach w tym tygodniu to skumulowana reakcja na wzrosty cen na rynku hurtowym z ostatnich dni. Od 7 lutego br. benzyna bezołowiowa Pb95 zdrożała w sprzedaży hurtowej o około 17 gr na litrze netto, olej napędowy o ok. 22 gr na litrze – wskazali analitycy.

Według prognoz analityków portalu e-petrol.pl w przyszłym tygodniu kierowcy jeszcze bardziej odczują sytuację na rynku paliw. Ceny pójdą w górę i będą się mieściły w przedziałach: 6,39-6,51 zł/l dla 95-oktanowej benzyn, dla diesla 6,63-6,75 zł/l, a dla autogazu 2,87-2,94 zł/l.

W najbliższym czasie nie widać zatem szans na odwrócenie tendencji wzrostowej. - Prognozy na nadchodzący tydzień zakładają dalsze wzrosty cen paliw i na razie nie widać szans na odwrócenie tej niekorzystnej dla kierowców tendencji - oceniają analitycy portalu e-petrol.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić