Ceny paliw zaskoczyły nawet analityków. Zdjęcie spod Kościerzyny

181

Ceny paliw rosną w zastraszającym tempie. Nikogo już nie dziwi 8 zł za litr diesela, a w najbliższym czasie będzie tylko gorzej. Nasz czytelnik podzielił się zdjęciem ze stacji paliw koło Kościerzyny (woj. pomorskie). Ceny są nawet wyższe, niż przewidywali to analitycy.

Ceny paliw zaskoczyły nawet analityków. Zdjęcie spod Kościerzyny
Zdjęcie ze stacji BP w Kościerzynie (o2)

Widzisz wysokie ceny na stacjach paliw? Prześlij nam zdjęcie, korzystając z platformy dziejesie.wp.pl.

Ceny paliw rosną w całej Polsce

Rosnące ceny paliw to temat, który w ostatnich dniach nie schodzi z ust Polaków. Trudno się dziwić, gdyż kwoty wyświetlane na panelach stacji paliw mogą skutecznie zniechęcić do korzystania z samochodu. Kierowcy w Polsce nie mają obecnie łatwego życia.

Średnie ceny paliw w Polsce w ubiegłym tygodniu wzrosły o kilkadziesiąt groszy na litrze. Podwyżki najboleśniej odczuwają właściciele pojazdów napędzanych dieslem. Cena oleju napędowego przekroczyła psychologiczną barierę 8 zł. To historyczny rekord cen tego paliwa. Cena benzyny 95-tki z kolei niebezpiecznie zbliża się do 7 zł za litr.

Niestety analitycy nie mają dobrych wiadomości. Ceny paliw w najbliższym czasie nie spadną, wręcz przeciwnie - będą tylko rosnąć. Z analizy e-petrol.pl wynika, że od poniedziałku 17 października za diesla zapłacimy w granicach 8,12-8,31 zł za litr. Oznacza to podwyżkę na poziomie nawet 20 gr na litrze.

Kolejne podwyżki dotkną także osoby tankujące benzynę 95. W dniach 17-23 października 2022 roku pęknie kolejna psychologiczna bariera - cena benzyny bezołowiowej 95 najprawdopodobniej przekroczy 7 zł/l. Jak podaje e-petrol.pl, średnia cena 95-tki w nadchodzącym tygodniu będzie wahać się między 6,89 a 7,11 zł/l.

Ceny paliw jeszcze wyższe, niż przewidywali analitycy

Okazuje się jednak, że rzeczywistość w niektórych miejscach wyprzedziła prognozy specjalistów. Czytelnik o2.pl z Bytowa podzielił się z naszą redakcją zdjęciem ze stacji BP pod Kościerzyną (woj. pomorskie). W te ceny aż trudno uwierzyć.

Na nadesłanej fotografii widać, że za litr oleju napędowego na tej stacji trzeba obecnie zapłacić... 8,70 zł! To o 40 gr więcej, niż wynika z prognozy analityków e-petrol.pl na przyszły tydzień. Litr benzyny 95-tki z kolei kosztuje tam 7,40 za litr, a więc do 30 gr więcej, niż przewidzieli to eksperci.

Skąd tak duże różnice w cenach paliw na stacjach?

Dlaczego na jednych stacjach jest drożej, a na innych taniej? Jak w rozmowie z money.pl tłumaczy analityk BM Reflex Urszula Cieślak, różnice w cenach paliw na stacjach zlokalizowanych nawet w tej samej miejscowości wiążą się przede wszystkim z marżą nakładaną na produkty pozapaliwowe.

Duże koncerny, które mają kilkaset stacji i dodatkowo rozwiniętą ofertę pozapaliwową, inaczej kształtują politykę cenową. Mogą czasowo zrezygnować z marży detalicznej, dzięki czemu ceny paliw będą odrobinę niższe - tłumaczy w rozmowie z money.pl Urszula Cieślak, analityk BM Reflex.

Ekspertka wyjaśnia, że stacje niezależne z kolei często mają mniej rozwiniętą ofertę pozapaliwową, a co za tym idzie, ich właściciel nie ma możliwości zrezygnowania z marży detalicznej. To powoduje, że ceny paliw na takich stacjach mogą być wyższe.

Zobacz także: Zabraknie paliwa na stacjach? Orlen przygotowuje się na decyzję OPEC
Autor: SSŃ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić