Cios dla seniorów. Drożyzna nadciąga, a oni nie zyskają nawet grosza!

26

Główny Urząd Statystyczny przekazał już dane o inflacji za marzec - wyniosła ona 2 proc. W następnych miesiącach ma być tylko minimalnie wyższa. W związku z tym nie zanosi się na drugą waloryzację emerytur i rent. To ogromny cios dla seniorów. Tym bardziej, że w drugiej połowie roku zaatakować ma drożyzna.

Cios dla seniorów. Drożyzna nadciąga, a oni nie zyskają nawet grosza!
Złe wieści dla seniorów (Getty Images, Scott Griessel)

Donald Tusk obiecywał drugą waloryzację świadczeń z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W swoim exposé zapowiadał, że zostanie ona zrealizowana wtedy, gdy inflacja w pierwszym półroczu wyniesie ponad 5 proc.

Obecnie rząd przygotowuje przepisy, które miałyby zagwarantować wrześniową waloryzację. Tymczasem sporo wskazuje na to, że do kolejnej podwyżki emerytur i rent w 2024 roku może nie dojść.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Halo Polacy". Ten kraj to niezwykły twór kulturowy. "Skomplikowane"

A wszystko za sprawą tego, że inflacja wyhamowała. Prognozy pod tym kątem nie dają nadziei na następną waloryzację. W samym marcu inflacja - jak donosił GUS - wyniosła jedynie 2 proc.

Ceny wystrzelą w drugiej połowie roku

"Super Express" powołuje się na ekonomistę Marka Zubera, który donosi, że w kolejnych miesiącach inflacja będzie wyższa, ale warunki do ogłoszenia drugiej waloryzacji w tym roku nie zostaną spełnione.

To koszmarna wiadomość. Tym bardziej, że w drugiej połowie roku wzrost cen przyspieszy - m.in. za sprawą lipcowych podwyżek cen prądu.

Spodziewam się, że wskaźnik inflacji przebije w całym roku 2024 poziom 5 proc., więc bez podwyżki świadczeń na jesieni, seniorzy odczują wzrost cen w swoich budżetach - stwierdził Zuber.

Inny specjalista podkreślił zaś, że seniorzy nie powinni przyzwyczajać się do drugiej waloryzacji. - Będzie ona uruchamiana tylko w rzadkich sytuacjach – powiedział "Super Expressowi" dr Tomasz Lasocki, ekspert ds. ubezpieczeń społecznych z Uniwersytetu Warszawskiego.

Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić