oprac. Anna Wajs-Wiejacka| 

Część Polaków dostanie wyższą pensję. To od 700 do nawet 1000 zł więcej

45

Pracownicy zatrudnieni w jednym z sektorów już od 1 lipca będą cieszyć się wyższymi wynagrodzeniami. Wypłacana im pensja wzrośnie o 700, a w niektórych przypadkach nawet o 1000 zł.

Część Polaków dostanie wyższą pensję. To od 700 do nawet 1000 zł więcej
Podwyżki od 700 do nawet 1000 zł. Kto może na nie liczyć? (Pixabay)

Od 1 lipca wynagrodzenia idą w górę. Szczególnie duża podwyżka przypadnie osobom zatrudnionym w administracji samorządowej. W ich przypadku to kwota od 700 do nawet 1000 zł. Jak wskazuje Portal Samorządowy, wysokość podwyżek uzależniona będzie od stopnia zaszeregowania danego pracownika. Wszystko na mocy nowych przepisów.

Celem nowych regulacji jest dostosowanie płacy pracowników samorządowych do rosnącego wynagrodzenia minimalnego, które w tym roku wzrośnie dwukrotnie. Pierwsza podwyżka nastąpiła w styczniu bieżącego roku. Druga nastąpi od 1 lipca. Wtedy minimalne wynagrodzenie będzie wynosiło 4300 zł brutto.

Projekt rozporządzenia przewiduje – w odniesieniu do pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę – podwyższenie kwot minimalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego określonego w I. Tabeli, w załączniku nr 3 do rozporządzenia i ustalenie ich w wysokości od 4000 zł w I kategorii zaszeregowania (dotychczas 3300 zł) do 6200 zł w XX (ostatniej) kategorii zaszeregowania (dotychczas 5200 zł) - wskazuje resort Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kulinarna hity PRL. Zapytaliśmy przechodniów, jakie smaki sprzd lat pamiętają

Choć pracownicy zaszeregowani w grupie w kategoriach I–VI będą zarabiali mniej niż 4300 zł brutto, to ustawodawca przewidział możliwość, w której pracodawca będzie mógł podnieść osobom zatrudnionym na pełen etat wynagrodzenie do kwoty pensji minimalnej.

Wiele zależy od pracodawcy?

Resort pracy, rodziny i polityki społecznej wskazuje, że to po stronie pracodawcy leży określenie w regulaminie szczegółowych warunków wynagradzania, w tym jego maksymalny poziom.

Resort zapowiada również korektę katalogu stanowisk. Jest to odpowiedź na potrzeby zgłaszane przez część jednostek samorządowych i ich pracowników.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić