Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
oprac. Anna Wajs-Wiejacka | 
aktualizacja 

Żołnierze Putina zabijają się nawzajem. Do zbrodni dochodzi co 2-3 dni

Rosyjscy żołnierze dopuszczają się licznych zbrodni. Ich ofiarami padają nie tylko ukraińscy cywile i żołnierze. Okazuje się, że wojskowi Putina zabijają także swoich kolegów. Z analizy dziennikarzy "Nowaja Gazeta" wynika, że do zbrodni dochodzi średnio co 2-3 dni.

Żołnierze Putina zabijają się nawzajem. Do zbrodni dochodzi co 2-3 dni
Zbrodnie w armii Putina. Zabijają cywili i siebie. (PAP, STRINGER)

Dziennikarze z "Novaja Gazeta" przeanalizowali wyroki, jakie zapadły w sądach garnizonowych. Bezstronność rosyjskich sądów i sposób ich działania budzi uzasadnione wątpliwości, tym bardziej w warunkach wojennych. Przy wszystkich zastrzeżeniach co do rzetelności działań rosyjskich śledczych i w oderwaniu od tego, czy faktycznie ukarano winnych, faktem jest, że w rosyjskiej armii dochodzi do wielu zbrodni, w których wojskowi giną z rąk kolegów.

Dziennikarze wskazują, że w okresie od stycznia do października 2023 roku przed sądami rozstrzygnięto 135 spraw dotyczących zabójstw dokonanych na terenach okupowanych przez rosyjskich żołnierzy. "Okazuje się, że armia Kremla co dwa do trzech dnia zabija własnych żołnierzy — na skutek pomyłek lub zaniedbań" - przekazuje Onet. Co ważne są to niepełne dane, bo nie ma informacji z sądów garnizonowych w Chersoniu i Zaporożu.

Okazuje się, że zbrodni popełnianych na tych terenach jest więcej niż morderstw popełnianych przez weteranów wojennych na terenie całej Rosji. Jeden z rosyjskich żołnierzy Maksim Moszkin dwukrotnie dźgnął swojego kolegę nożem. Powodem ataku był spór o pieniądze za zakupy spożywcze.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rosyjskie okręty 250 km od USA. Nagranie z portu na Kubie

Siergiej Szurkow, kolejny z rosyjskich wojskowych trzykrotnie strzelił w głowę innemu żołnierzowi. W tym przypadku również poszło o pieniądze. Poszło o spłatę długu w wysokości 570 tys. rubli.

Wiele z tych zbrodni może być tuszowanych

Do zbrodni dochodzi zarówno w okopach ciągnących się wzdłuż linii frontu, jak i w obozach. Wiele morderstw udaje się zatuszować, informując, że doszło do śmierci w wyniku działań bojowych. Wiele trafia do sądu, choć jaki jest to odsetek wszystkich spraw, trudno powiedzieć.

Z analizy wyroków wynika, że w większości przypadków pojawia się wzmianka o alkoholu. Miało to miejsce aż w 83 proc. przypadków. Aż 76. proc. sprawców była w chwili zabójstwa pijana. U części oskarżonych potwierdzono alkoholizm, uzależnienie od narkotyków, a w niektórych przypadkach także zaburzenia psychiczne i behawioralne, w tym m.in. zespół stresu pourazowego.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić