Czujesz już świąteczne szaleństwo? Psycholożka wskazuje problem

13

Już od jakiegoś czasu w sklepach można spotkać świąteczny asortyment. To sprawia, że niektórym udziela się bożonarodzeniowy klimat. Czy przedwczesne wkraczanie w świąteczne szaleństwo jest dobre dla ludzkiej psychiki? Głos w tej sprawie zabrała psycholożka.

Czujesz już świąteczne szaleństwo? Psycholożka wskazuje problem
Psycholożka o świątecznym szaleństwie (Licencjodawca)

Już od jakiegoś czasu w sklepach pojawiają się świąteczne przedmioty. Giganci robią wszystko, by już teraz wprowadzać swoich klientów w bożonarodzeniowy klimat.

Tak naprawdę świąteczne szaleństwo z roku na rok zaczyna się coraz wcześniej i jest bardziej widoczne. Czy przedwczesne rozpoczynanie przygotowań do wyjątkowego okresu jest zdrowe dla naszego zdrowia psychicznego?

Zauważmy także, że listopad jest uznany za najbardziej depresyjny miesiąc. Dni stają się krótkie, jest buro i szaro, a do tego często z nieba leje się deszcz. Pojawienie się więc kolorowych, nasyconych czerwienią, złotem i innymi barwami ozdób może zadziałać jak koloroterapia - powiedziała dr Marzena Sekuła, psychoterapeutka z Poradni Zdrowia Psychicznego Harmonia Grupy Lux Med, cytowana przez radiozet.pl.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Anna Popek spotyka się z tajemniczym mężczyzną. Jakie łączą ich relacje?

Ekspertka jasno dała do zrozumienia, że poddanie się świątecznemu szaleństwu może być dla nas bardzo korzystne. - Energia ukryta w świątecznej atmosferze oraz w kolorowych ozdobach może zadziałać jak ‘dopaminowy opatrunek’ na gorsze samopoczucie - podkreśliła.

Boże Narodzenie 2023. To męczące i zniechęcające?

Doktor Sekuła spostrzegła również, że budowanie świątecznego nastroju wiele tygodni przed 24 grudnia to coś, z czego bardzo chętnie korzystają wielkie koncerny.

Dla handlowców to wydłużenie najważniejszego biznesowo momentu roku. Im wcześniej producenci przypomną konsumentom o świątecznych produktach, tym bardziej wzrasta prawdopodobieństwo ich zakupu - dodała.

Na tym jednak nie poprzestała. Ekspertka spostrzegła bowiem, że komercja związana ze świętami dla niektórych może być męcząca, ale i zniechęcająca. Świąteczne szaleństwo może okazać się zatem sporym problemem.

Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić