aktualizacja 

Przykre słowa o 500 plus. Głos prezesa Związku Banków Polskich

796

W kwietniu inflacja osiągnęła aż 12,3 proc. Co jest powodem takiej sytuacji? W rozmowie z superbiz.se.pl odniósł się do tego Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.

Przykre słowa o 500 plus. Głos prezesa Związku Banków Polskich
Zdjęcie poglądowe (Pixabay)

Pietraszkiewicz wyjaśnił, że "mamy zewnętrzne i wewnętrzne czynniki inflacji". Co dokładnie na nią wpływa?

Po pierwsze, jest za dużo programów socjalnych, ale także zbyt długie programy ochronne. W Polsce spadła wydajność pracy, natomiast wzrosły uposażenie pracowników i transfery socjalne. To nie zostało pokryte produkcją wewnątrz krajową - zaznaczył w rozmowie z "Super Expressem".

Spostrzegł również, że do czynników zewnętrznych zaliczyć można m.in. wzrost cen nośników energii i efekt wojny w Ukrainie. Zauważył ponadto, że kolejnym elementem jest osłabienie waluty polskiej.

Dlatego ciągle powtarzamy, że powinniśmy zmierzać do strefy euro. To ustabilizowałoby naszą walutę i byłoby czynnikiem ograniczającym inflację - podkreślił.

Kiedy szczyt inflacji?

Krzysztof Pietraszkiewicz nie ukrywa, że inflacja jest bardzo poważnym zagrożeniem dla nas wszystkich. Kiedy będziemy mieć szczyt inflacji i do jakiego poziomu może ona dojść?

Trudno na to pytanie odpowiedzieć. Mam tylko nadzieję, że nie zobaczymy dwójki z przodu - skomentował prezes Związku Banków Polskich.
Zobacz także: Prezes NBP do zmiany? "Zabiera wiarygodność całej polityce gospodarczej"
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić