Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
WEG
|
aktualizacja

Fatalne doniesienia. Chodzi o wiek emerytalny

175
Podziel się:

Ostatnia zmiana dotycząca wieku emerytalnego w Polsce miała miejsce 1 października 2017 roku, która spowodowała jego obniżenie. Dane spisu powszechnego zgromadzone w ciągu ostatnich 10 lat pokazały, że liczba emerytów w Polsce wzrosła aż o 30 proc. Co to oznacza? Niestety, prognozy nie napawają optymizmem.

Fatalne doniesienia. Chodzi o wiek emerytalny
(Adobe Stock)

Wzrost liczby emerytów w Polsce wywołuje liczne dyskusje na temat wieku emerytalnego w Polsce. Może mieć to bowiem konsekwencje dotyczące niższych świadczeń emerytalnych. Co powinien w takiej sytuacji zrobić rząd?

Wiek emerytalny w Polsce 2022

Wiek emerytalny zgodnie z definicją to powszechny wiek emerytalny, kiedy to dany człowiek zostaje uprawniony dla emerytury. Wiek ten jest inny dla kobiet i inny dla mężczyzn. Co więcej, wyrażony jest on w ukończonych latach oraz w miesiącach.

Zgodnie z aktualnymi obowiązującymi przepisami wprowadzonymi 1 października 2017 roku wiek emerytalny w Polsce w 2022 roku wynosi dla kobiet 60 lat, dla mężczyzn z kolei 65 lat.

Podwyższenie wieku emerytalnego. W jakim celu?

W ostatnich latach obserwowany jest nieustanny wzrost liczby emerytów Polsce. Specjaliści wskazują na to, że spis powszechny w ciągu następnych 10 lat będzie wyglądał jeszcze gorzej. Jakie może mieć to konsekwencje?

Emerytury z roku na rok będą coraz niższe, w rozumieniu relacji do ostatniego wynagrodzenia - powiedział w programie "Money. To się Liczy" Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego.

Jego zdaniem najlepszym rozwiązaniem byłby powrót do polityki podwyższenia wieku emerytalnego. Ostatecznie jednak to, czy taka polityka zostanie wprowadzona, będzie decyzją rządu.

Najprościej byłoby wrócić do polityki podwyższania wieku emerytalnego, bo to jest jeden ze sposobów, który może nam pomóc - stwierdził Sobolewski.

Jak złożyć wniosek o emeryturę?

Aby otrzymać emeryturę, konieczne jest złożenie stosownego wniosku do jednostki organizacyjnej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wniosek ten może być natomiast złożony osobiście, drogą pocztową lub elektroniczną. Ponadto, można go złożyć nie wcześniej niż 30 dni przed spełnieniem warunków do przyznania świadczenia lub terminem przejścia na emeryturę.

Wówczas należy przygotować dokumenty, takie jak wniosek EMP oraz informację ERP-6 dotyczącą okresów składkowych i nieskładkowych. Dodatkowo do wniosku trzeba załączyć dokumenty potwierdzające przebyty czas zatrudnienia i wysokość otrzymywanych wynagrodzeń.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(175)
tak
4 tyg. temu
Należy wybrać opozycję to na pewno będziecie robić do śmierci.
Pracownik
4 tyg. temu
Powinny być jasne zasady przechodzenia na emeryturę staż pracy i wysokość emetytury wynikająca ze stażu pracy a nie tylko z kwot zgromadzonych w zus. 40 lat pracy emerytura =pensji min. Chociaż tsk
Pracownik
4 tyg. temu
W pewnym wieku i w zależności od wykonywanej pracy ludzi nie obchodzi już wysokość emerytury bo dłuższa praca i tak jej nie powiększymy znacząco. A nie mają już sił fizycznych i psychicznych chcą mieć spokój że wreszcie nie trzeba wstawać o 4-5 rano że nie trzeba nosić ciężarów tylko żyć lepiej skromnie ale normalnie. Jedyne sprawiedliwe jako tako kryterium to staż i wybór nie zależnie od wieku. Ilu jest emerytów w wieku 40 lat w wojsku policji itp. Formacji i najśmieszniejsze jest to że przechodząc na emeryturę cześciową po 15 latach pracy otrzymują ja wyższą niż ktoś kto pracuje 40-50 lat na minimalnym wynagrodzeniu.
Bez paniki
4 tyg. temu
25 lat nikt nie martwił się niżem nawet dla tych co żyli nie ma było pracy, a teraz osoby pracujące za 2 tys mają takie kokosy ?
Pyza
4 tyg. temu
Niecały miesiąc temu zmarł człowiek któremu brakowało 3 lata do emerytury, znałam też ludzi którzy aby kilka miesięcy nacieszyli się emeryturą. Na cmentarzu co 3 jest przed 60 lub maks 67..zus zaciera ręce ma kasy więcej a problem tematu emerytury sam znika
Amatorold
4 tyg. temu
Przecież to nie Państwo Polskie wypłaca nam faktycznie emerytury,, tylko wielkie koncerny co tutaj rządzą. My nawet bez pozwolenia Rockefelera nie możemy sobie złotówki dodrukować. Powiedzą ,wprowadzić pandemii to niby nasz rząd od razu wprowadzi. Powiedzą MACIE BIĆ SIĘ ZA UKRAINĘ to zrobią mowę nienawiści wobec ruskich ,( ci też w tym siedzą) to pójdziemy jak Niemcy po propagandzie Goebelsa. Itp itd. Więc bez podniety. Tylko Bogu można ufać on nigdy mnie nie zawiódł. Pozdro.
Ewa
4 tyg. temu
Jedyne sprawiedliwe kryterium,to staż pracy.Minimum 35 lat dla każdego.A potem wybór.Jeśli zdrowie i siły pozwolą,pracujesz dalej.Jeśli nie,masz wybór.
Xbdv
4 tyg. temu
NALEŻY PODNIEŚĆ WIEK EMERYTALNY W związku z INFLACJĄ I AKTUALNA SYTUACJA. ŻEBY WILK BYŁ SYTY I OWCA CAŁĄ ZNALEŹĆ KOMPROMIS i na początek SPOTKAĆ SIĘ gdzieś w połowie I PODNIEŚĆ np. O 3 LATA DLA OBU PŁCI, BO INACZEJ BĘDZIEMY BIEDAKAMI EUROPY, I TU NIEMA ZMILUJ SIĘ, TO WUMÓG CZASU.
Wrrr
4 tyg. temu
Oj, znikają komentarze, znikają...
Hecioski
4 tyg. temu
Proponuję zlikwidować Instytut Emerytalny
Jeszcze pracu...
4 tyg. temu
Nie powinno być żadnego wieku emerytalnego. Dla wszystkich. Mundurowych, górników, sędziów, nauczycieli itp. Wszyscy płacą składki proporcjonalnie do wynagrodzenia. Wyliczenie emerytury na obecnych zusowskich zasadach. Chcesz iść na emeryturę w wieku 40 lat? Proszę bardzo. Wychodzi 480 zł. Dopracujesz do 70. Proszę bardzo. Wychodzi 11 000 zł. Znikną przywileje, stażowe, wieczne pretensje.
Lodzia
4 tyg. temu
Przecież im więcej zatrudnienia się osób z zagranicy tym wyższe powinny być emerytury !!! Znów kombinują by zabrać!!! To po co uchwalać wiek emerytalny ? wszyscy jak kaczor dozgonnie i za skórkę od groma brać z rządowej kasy 😡
Jak
4 tyg. temu
Zlikwidujcie uprzywilejowane emerytury dla młodych byczków, niech każdy płaci składki wówczas nie trzeba będzie rżnąć pozostałych na świadczeniach, bo każdy uzbiera dla siebie
Ona
4 tyg. temu
Przecież już teraz kto chce może pracować. A co z tymi co ostatkiem sił pracują?Czekacie aż umrra?
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić