Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Natalia Bogucka
|

Gwałtowny wzrost cen w Polsce. Najwyższa miesięczna inflacja od 20 lat

13
Podziel się:

Z danych GUS wynika, że w styczniu 2021 r. ceny w Polsce wzrosły o 2,7 proc. w porównaniu do stycznia ubiegłego roku oraz o 1,2 proc. w porównaniu z grudniem. To najwyższa miesięczna inflacja od 20 lat.

Gwałtowny wzrost cen w Polsce. Najwyższa miesięczna inflacja od 20 lat
Duży wzrost cen w styczniu (Pexels)

Z najnowszego raportu Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w styczniu 2021 r. ceny wzrosły średnio o 2,7 proc. - w porównaniu ze styczniem ubiegłego roku. Jednocześnie wzrosły o 1,2 proc. w porównaniu z grudniem.

Ostatni raz wyższa miesięczna inflacja była w styczniu 2000 r. Wówczas wyniosła ona 1,8 proc.

Dlaczego ceny w Polsce rosną?

Inflacja w styczniu przebiła prognozy ekonomistów, którzy przewidywali wzrost o 2,4 proc. w skali roku. PKO BP ocenia, że za wzrost cen odpowiadają zmiany administracyjne, takie jak podatek handlowy, cukrowy, opłata mocowa i "małpkowa".

Zaskakujący wzrost inflacji w styczniu br. do 2,7 proc. to efekt droższej żywności, co związane jest z ostrzejszą zimą, ale także niższego spadku cen paliw. [...] Szacujemy, że przyspieszenie inflacji bazowej to m.in. skutek wzrostu abonamentu (RTV - PAP), ograniczonego wpływu tradycyjnych wyprzedaży w styczniu (galerie otwarte dopiero pod koniec miesiąca) oraz rosnących kosztów firm, które przynajmniej w części przenoszone są na konsumentów - skomentowali w rozmowie z PAP ekonomiści ING.

Zdaniem ekspertów w kolejnych miesiącach można spodziewać się spowolnienia wzrostu cen. Według szacunków inflacja w 2021 r. w Polsce wyniesie 2,3 proc.

Zobacz także: Wiek emerytalny. Będziemy pracować do 70tki? "Trzeba o tym rozmawiać"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(13)
michal
6 miesięcy temu
jedna z najwYzych inflACJI BO MAMY JEDEN Z "NAJMADRZEJSZYCH" RZADOW OD WIELU LAT - Z KULAK WZAJEMNEJ ADORACJI CO ROBI DLA SIEBIE TAK NAPRAWDE I MA W DUPIE BO MYLEC SIE NAWET NIE CHCE
hajko
rok temu
Skomentuję to sowami tow. Gomółki: "wprawdzie podrożały znacznie chleb, mięso i masło ale za to potaniały lokomotywy i statki" A Kowalski zastanawia się co ta inflacja taka mała kiedy w portfelu pusto.
Goldengecko
rok temu
Ja czekam na podatek od E wtedy budżet będzie na sporym plusie
bzz
rok temu
nie przesadzałbym że PiS rozwaliło gospodarke, rządzą już ładnych pare lat, załamania gospodarczego nie spowodowali, problem jest w tym, że wzrost dochodów zjadła inflacja, siła nabywcza pieniądza jest taka sama a może i mniejsza niż 6 lat temu... największy problem jest w tym że PiSiory opowiadają że zbawili gospodarke, i dzieją się cuda a Polacy to bogacze, a niedorozwinięci ich wyborcy w to wierzą mało tego są w stanie zginąć czy pobić za swoich władców, a nie zmieniło się nic po za obsadzeniem swoich na wszystkich możliwych stanowiskach, i sianiu tępej kosciółkowo prawicowej propagandy, naprawieniem wieku emerytalnego i zepsuciem kilku rzeczy typu kompromis aborcyjny, trybunał konstytucyjny, TVP i jeszcze pare rzeczy
dede
rok temu
im więcej pustego pieniądza w obiegu tym inflacja będzie większa
bajki
rok temu
Cena bananów w styczniu 2021; 4,99, cena w lutym; 6,59. To chyba więcej niż 2-3%??????
ManiakPodatko...
rok temu
A Pinokio i tak odtrąbi sukces gospodarczy i tak. A przy okazji wprowadzi ze 20 nowych ,,opłat'' (które de facto są podatkami). W ten sposób mamy 20 niskich podatków - i prawdą jest że starych nie podwyższyli ;)
I tak powiem ...
rok temu
Teraz wszyscy pis pis trafne te zagraniczne przysłowia o mądrości polaków,nie chcieliśmy od początku kaczki było wiadomo co się stanie to nie kupił wasze głosy a teraz skamlenie. Przez głupotę inni muszą cierpieć. Kraj powinien być podzielony pisowcy podlegać kaczce reszta pod rządy partii na drugim miejscu wyborczym !
robpol
rok temu
Brawo PiSz niektórymi cenami przgonilismy Amerykę...
Myśląca
rok temu
No to kto przeliczy inflację sprzed 8 lat : schab,piersi kurczaka które kosztowały wcześniej 10-12 zł,a później 18-23 zł,ser biały wcześniej 9-11 zł, później 16-18 zl.Maslo wcześniej 3,50,a później 6,90- 7,20 . Ja i inni kupujemy jakoś wszystko taniej, niż było za PO PSL,inni widocznie chodzą do sklepu prywatnego do kumpla.Meszkam w mniejszym trochę mieście,już Warszawa
Rrt123
rok temu
Jarek z ideą na 500+
future...
rok temu
"Obecnie większość rynku sztucznego mięsa zajmują analogi roślinne, na przykład produkty Beyond Meat i Impossible Foods. Alternatywna technologia, czyli hodowla mięsa z komórek macierzystych, wciąż się rozwija. Przed Memphis Meats tylko izraelska firma Future Meat Technologies ogłosiła budowę fabryki probówek. Fabryka na południe od Tel Awiwu zacznie działać w latach 2021-2022." No i już wszystko jasne...
Gosc2
rok temu
A Co jest z zarobkami I rentami?
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić