Anna Piątkowska-Borek
Anna Piątkowska-Borek| 

"Najwyższe w historii" Polski. Padł rekord zapotrzebowania na energię elektryczną

1

Atak zimy i mamy kolejny rekord zapotrzebowania na energię elektryczną. Polskie Sieci Energetyczne podały, że z rekordowym zapotrzebowaniem na moc mieliśmy do czynienia w piątek 12 lutego.

"Najwyższe w historii" Polski. Padł rekord zapotrzebowania na energię elektryczną
Atak zimy spowodował większe zapotrzebowanie na energię elektryczną (Pixabay)

Energia elektryczna. W Polsce padł rekord zapotrzebowania na energię, wszystko przez pogodę

Zima 2021 jest niezwykle mroźna. Nie pozostaje to bez wpływu na zużycie energii, które wraz z atakiem zimy gwałtownie wzrosło. Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) odnotowały rekordowe zapotrzebowanie na energię elektryczną.

Rekord padł w piątek 12 lutego 2021.

W piątek 12 lutego 2021 r. o godz. 10:45 odnotowano rekordowe, najwyższe w historii zapotrzebowanie KSE na moc - 27 617 MW. Poprzednie najwyższe zapotrzebowanie na moc odnotowano 18 stycznia 2021 roku. Wyniosło ono wówczas 27 380 MW - podają Polskie Sieci Energetyczne.

Większe zużycie energii elektrycznej to efekt utrzymujących się od wielu dni niskich temperatur. Z uwagi na atak zimy i silny mróz wiele gospodarstw domowych dogrzewa się też piecykami elektrycznymi.

Na tak wysokie zapotrzebowanie wpłynęła przede wszystkim niska temperatura powietrza. Bardzo wysokie zapotrzebowanie utrzymywało się od początku tygodnia, w szczycie porannym wielokrotnie przekraczając poziom 27 000 MW i zbliżając się do poziomów rekordowych - czytamy w komunikacie Polskich Sieci Energetycznych.

PSE dodatkowo zapewniają, że cały Krajowy System Elektroenergetyczny (KSE) działa stabilnie. A operator w momencie, gdy padł rekord, dysponował jeszcze rezerwą mocy.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić