Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. FRA
|

Ile płacą za prąd z fotowoltaiki?

39
Podziel się:

Zamontowanie paneli słonecznych we własnym domu pomoże znaczenie obniżyć rachunki za prąd. Czy inwestycja się zwraca? Jakie są jej korzyści?

Ile płacą za prąd z fotowoltaiki?
Ile płacą za prąd z fotowoltaiki? (Pixabay)

Ile płacą za prąd z fotowoltaiki?

Właściciele paneli fotowoltaicznych będą mieli o wiele mniejsze rachunki za prąd. Zamontowanie instalacji fotowoltaicznej nie spowoduje obniżenia rachunków do zera, ale pomoże zaoszczędzić sporą sumę.

Chcąc jednak przeanalizować opłaty za prąd dobrze jest wiedzieć, z czego się one składają. Jeśli liczymy zakup prądu od operatora koncernu, który dostarcza energię, to na poniesione koszty składają się także stałe opłaty i dodatki do energii czynnej. Niektóre koszty wynikają też z prosumentów - mowa tu o osobach, które korzystają z instalacji PV.

Na opłatę za prąd składają się:

- 42 % opłaty to energia czynna – czyli energia elektryczna, napędzająca urządzenia elektryczne. Jej siła odpowiada mocy produkowanej przez panele PV.

- 23 % opłaty stanowi VAT

- 1 % opłaty zajmuje akcyza – koszt spoczywający na prosumentach

- 34% opłaty generują tzw. pozostałe koszty - niezmienny składnik stawki sieciowej, składający się np. z kosztu przesyłu energii, marży dystrybutora i opłaty jakościowej. Procentowa wysokość "pozostałych kosztów" powiązana jest z podłączeniem domu do ogólnej sieci energetycznej. Są to koszty ustalone przez Urząd Regulacji Energetyki, a także przez dystrybutorów energii elektrycznej - np. koszty wynikające z utrzymania linii energetycznych czy transformatorów.

Warto dodać, że wysokość opłat nie przekłada się na ilość pobranej mocy. W rzeczywistości wygląda to tak, że koszty ponosi się również wtedy, gdy produkuje się o wiele więcej prądu, niż się zużywa.

Cena skupu energii elektrycznej

Wykres zamieszczony na stronie Ure.Gov. Pl prezentuje średnią cenę sprzedaży energii elektrycznej na rynku konkurencyjnym w trzecich kwartałach lat 2015-2021. Ceny zostały na wykresie wyrażone w zł/MWh. Na podstawie zamieszczonych danych można zauważyć, że w trzecim kwartale 2021 roku średnia cena sprzedaży energii elektrycznej na rynku konkurencyjnym wyniosła 282,97 zł/MWh. Jest to cena, która jednocześnie stała się najwyższą ceną kwartalną od 2015 r.

Ile płaci Tauron za 1 kwh z fotowoltaiki

Tauron, jako dostawca energii, oferuje bogaty wybór instalacji fotowoltaicznych. Dedykowani konsultanci doradzają w doborze najbardziej opłacalnych rozwiązań i warunków finansowania. Dzięki zainstalowaniu fotowoltaiki po kilku latach można odnotować zwrot inwestycji. Poza tym można uzyskać niezależność od fluktuacji cen energii elektrycznej.

Warto również wspomnieć o ekologicznym aspekcie instalacji - jest to w całości bezemisyjne źródło energii elektrycznej, dzięki czemu w skuteczny sposób można ograniczyć swój ślad węglowy, a to przyczynia się do ochrony środowiska.

Zobacz także: Jak zaoszczędzić na prądzie. Ekspert radzi
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(39)
Obywatel
1 tyg. temu
Piszę to dla jeleni którzy nie mają a zabierają głos . Mam dom i firmę w budynku obok domu . Przed montażem fotowoltaiki ( 2 lata temu) płaciłem za prąd 1000-1300 zł co dwa miesiące . Teraz za cały rok płacę 3000zł. Ogrzewanie firmy elektryczne , podłogowe 4sznury po 2000W , klimatyzacja ( pompa ciepła ) w biurze i w domu , 3 lodówki ,2zmywarki , 2 płyty indukcyjne, 2pralki i suszarka. Po dwóch latach instalacja już się zwróciła 10kwp.
Huh
1 tyg. temu
Dno. Nic nie wnosi artykuł.
Jacek
1 tyg. temu
To ile wkoncu płaci tauron za prądjacek? Bo się nie dowiedziałem.
Foto
1 tyg. temu
Ja place 2 rachunki na rok co pol roku za światło i ogrzewanie wychodzi po niecale 150 zl na pol roku czyli jak narazie niecale 300 zl na rok . Produkuje wiecej niz zużywam domek mam nieduzy niektorzy zartowali ze mnie ,ze wielkosci garazu ,ale teraz ja musze ogrzac maly domek ,a ludziska domy po 400 i wiecej metrow wspolczuje
Waldi
1 tyg. temu
Dno
Gość
2 tyg. temu
Ja wyrabiam przy mocy6kw to mam tylko półroczną opłatę w kwocie 190zł,
maks197
2 tyg. temu
Jest tytuł ile płacą za prąd z fotowoltaikę, tu niema żadnej informacji ile płacą tylko są pierdoły.
maks197
2 tyg. temu
Jest tytuł ile płacą za prąd z fotowoltaikę, tu niema żadnej informacji ile płacą tylko są pierdoły.
Echh
2 tyg. temu
Kolejny artykuł o niczym...
Tytus
2 tyg. temu
Opłaca się u mnie niedawno minął rok i za rok nie płacenia przyszło mi 260 zł samego przesyłu czyli opłat stałych moc paneli 3,33 kwp wyprodukowane ponad 3MWH koszt instalacji 16tyś zwrotu 3000 zł ś i 2700 zł z PIT na modernizacje więc koszt u mnie wynosi 10 300 zł i myśle że się zwróci przy tych cenach spokojnie góra po 5 latach polecam.
Johnyb
2 tyg. temu
Piszabtu chyba jacyś pokręceni ludzie . Jeśli ja mam firmę w której placę 690-900 zł za prąd miesięcznie to jak mi może się to nie opłacać . Może ktoś to wyjaśnić ??
Kierowca Euro...
2 tyg. temu
Zastanawiające jest to, dlaczego w krajach jak np Chorwacja, Włochy, Hiszpania tego tematu nie ma, a są bardziej nasłonecznieni,mogliby nie wyłączać niczego przez cały rok. Czyżby Polakowi znów ktoś pocisnął bubel...?
Werty
2 tyg. temu
Redaktorku jeśli o czymś piszesz to poznaj temat nie wypisuj bzdur i nie mieszaj ludziom w głowach
Rudy
2 tyg. temu
Ciekaw jestem jaka będzie wydajna w zimie jak przyjdzie mróz np-20stC zasypie panele śniegiem życzę cieplarnianych warunków
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić