Ile płacą za prąd z fotowoltaiki?

108

Zamontowanie paneli słonecznych we własnym domu pomoże znaczenie obniżyć rachunki za prąd. Czy inwestycja się zwraca? Jakie są jej korzyści?

Ile płacą za prąd z fotowoltaiki?
Ile płacą za prąd z fotowoltaiki? (Pixabay)

Ile płacą za prąd z fotowoltaiki?

Właściciele paneli fotowoltaicznych będą mieli o wiele mniejsze rachunki za prąd. Zamontowanie instalacji fotowoltaicznej nie spowoduje obniżenia rachunków do zera, ale pomoże zaoszczędzić sporą sumę.

Chcąc jednak przeanalizować opłaty za prąd dobrze jest wiedzieć, z czego się one składają. Jeśli liczymy zakup prądu od operatora koncernu, który dostarcza energię, to na poniesione koszty składają się także stałe opłaty i dodatki do energii czynnej. Niektóre koszty wynikają też z prosumentów - mowa tu o osobach, które korzystają z instalacji PV.

Na opłatę za prąd składają się:

- 42 % opłaty to energia czynna – czyli energia elektryczna, napędzająca urządzenia elektryczne. Jej siła odpowiada mocy produkowanej przez panele PV.

- 23 % opłaty stanowi VAT

- 1 % opłaty zajmuje akcyza – koszt spoczywający na prosumentach

- 34% opłaty generują tzw. pozostałe koszty - niezmienny składnik stawki sieciowej, składający się np. z kosztu przesyłu energii, marży dystrybutora i opłaty jakościowej. Procentowa wysokość "pozostałych kosztów" powiązana jest z podłączeniem domu do ogólnej sieci energetycznej. Są to koszty ustalone przez Urząd Regulacji Energetyki, a także przez dystrybutorów energii elektrycznej - np. koszty wynikające z utrzymania linii energetycznych czy transformatorów.

Warto dodać, że wysokość opłat nie przekłada się na ilość pobranej mocy. W rzeczywistości wygląda to tak, że koszty ponosi się również wtedy, gdy produkuje się o wiele więcej prądu, niż się zużywa.

Cena skupu energii elektrycznej

Wykres zamieszczony na stronie Ure.Gov. Pl prezentuje średnią cenę sprzedaży energii elektrycznej na rynku konkurencyjnym w trzecich kwartałach lat 2015-2021. Ceny zostały na wykresie wyrażone w zł/MWh. Na podstawie zamieszczonych danych można zauważyć, że w trzecim kwartale 2021 roku średnia cena sprzedaży energii elektrycznej na rynku konkurencyjnym wyniosła 282,97 zł/MWh. Jest to cena, która jednocześnie stała się najwyższą ceną kwartalną od 2015 r.

Ile płaci Tauron za 1 kwh z fotowoltaiki

Tauron, jako dostawca energii, oferuje bogaty wybór instalacji fotowoltaicznych. Dedykowani konsultanci doradzają w doborze najbardziej opłacalnych rozwiązań i warunków finansowania. Dzięki zainstalowaniu fotowoltaiki po kilku latach można odnotować zwrot inwestycji. Poza tym można uzyskać niezależność od fluktuacji cen energii elektrycznej.

Warto również wspomnieć o ekologicznym aspekcie instalacji - jest to w całości bezemisyjne źródło energii elektrycznej, dzięki czemu w skuteczny sposób można ograniczyć swój ślad węglowy, a to przyczynia się do ochrony środowiska.

Zobacz także: Jak zaoszczędzić na prądzie. Ekspert radzi
Autor: FRA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić