Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. GGG
|

OFE - jak sprawdzić gdzie jestem i wysokość składki?

11
Podziel się:

1 czerwca 2021 roku weszła w życie ustawa likwidująca OFE. Otwarty Fundusz Emerytalny będzie istniał tylko do stycznia 2022. Jak sprawdzić wysokość składki?

OFE - jak sprawdzić gdzie jestem i wysokość składki?
OFE (Pixabay)

OFE - co to jest?

OFE czyli Otwarty Fundusz Emerytalny jest prywatną instytucją, która ma za zadanie gromadzenie środków przeznaczonych na wypłatę świadczenia. Do tej instytucji, nazywanej również II filarem, przystępuje się dobrowolnie - w momencie rozpoczęcia pierwszej pracy. Wtedy to samodzielnie decydujemy, a właściwie decydowaliśmy, czy chcemy, by cała składka była przekazana do ZUS-u, czy część do OFE. Od 1 czerwca tego roku obowiązuje ustawa likwidująca OFE. Otwarty Fundusz Emerytalny ma być zamknięty do stycznia 2022 roku.

Osoby, które należały do OFE musiały do sierpnia 2021 określić, co dalej z zebranymi przez nich środkami. Mogły je przenieś w całości do ZUS-u, albo na IKE (Indywidualne Konto Emerytalne).

OFE - jak sprawdzić gdzie jestem?

W celu sprawdzenia swojego stanu konta i składek należy zacząć od ustalenia, czy w ogóle jesteśmy w OFE, a także kto obsługuje wybrany przez nas fundusz. Często bowiem bywa, że wybór funduszu dokonywany był lata temu i nie pamiętamy już, do jakiego przynależymy. Można to jednak sprawdzić w prosty sposób - za pomocą Platformy Usług Elektronicznych (PUE ZUS). Na platformę trzeba zalogować się używając Profilu Zaufanego, kwalifikowanego podpisu elektronicznego albo bankowości elektronicznej. Z platformą ZUS współpracują takie banki, jak: PKO Bank Polski, BOŚ Bank, bank Inteligo, Millenium Bank, ING i City Handlowy.

Jak sprawdzić czy jestem w OFE czy ZUS?

Po prawidłowym zalogowaniu się na Platformę Usług Elektronicznych należy wejść w odpowiednią sekcję. W tym przypadku powinniśmy uruchomić zakładkę o nazwie "Ubezpieczony" i sekcję "OFE". W tym miejscu znajdziemy informacje o nazwie posiadanego funduszu, jest tam również data zawarcia umowy oraz termin rejestracji członkostwa. Dzięki tym danym nie będziemy mieć wątpliwości, jaka instytucja jest odpowiedzialna za obsługę naszego konta.

OFE - jak sprawdzić składki?

Wysokość składek, które zostały przekazane na OFE także można sprawdzić logując się na platformę PUE. Takie dane znajdują się w zakładce "składki przekazane do OFE". Możemy też dowiedzieć się, jaka jest realna uzbierana przez nas suma wszystkich środków. W tym celu powinniśmy skontaktować się z instytucją obsługującą nasz fundusz. Najlepiej dokonać tego logując się na konto OFE w instytucji, którą widzimy przypisaną w PUE ZUS.

Oprócz sprawdzania środków w OFE przez Internet powinniśmy przynajmniej raz na rok otrzymywać takie informacje pocztą.

Zobacz także: Kiedy powstanie CPK? Horała odpowiada na niewygodne pytania
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(11)
Jaro
miesiąc temu
Takie bzury piszecie że wstyd.nawet nie chce się wam skorygować wstępu. Że ustawa wchodzi w życie 1 stycznia 22 hihi .Wciskacie ludziom kit .ja już nawet nie otwieram tych idiotyzmow ."my już wiemy"
Darek
miesiąc temu
A kiedy to OFEzostalo zlikwidowane?.Coś mnie umknęło?
Seba
miesiąc temu
Czy nierząd ma zamiar ciąć wydatki dla Ukraińców. Może wystarczy tego uszczęśliwiania,w szczególności po wypowiedzi ukraińskiego ambasadora dot. rzezi wołyńskiej. Nie można tego bagatelizować, urzędnik na takim stanowisku nie wypowiada prywatnych opinii. Jeżeli intencje rządu ukraińskiego byłyby czyste, to ten człowiek zostałby z hukiem odwołany. Halo, polski nierządzie to nie deszcz, to na nas....
Krawcowa
miesiąc temu
Myślisz OFFE, mówisz Donald:)
PEWIEN
miesiąc temu
DONEK ODDAJ MOJE OFE !!!
Hahaha
miesiąc temu
"Pieniądze w OFE nie są własnością Polaków " Donald Tusk.
Ewa
miesiąc temu
Ja przechodziłem na wcześniejszą za PiS-u i musiałem przeniec do ZUS
Emerytka
miesiąc temu
Jak odzyskać swoje OFE gdyżzaszanyazowano mnie i musiałam się.zrzec żeby otrzymać wczesniejsza emeryture za rzadoe Tuska tak okradali emerytow
PREZES
miesiąc temu
Kto pisze te artykuly? Jaka likwidacja OFE? Jaki styczen 2022?. Odgrzewany kotlet
Qwerty
miesiąc temu
Pytanie co z papierami wartosciowymi w ramach funduszu jak sprzedadzą wszystko to za grosze , akcje powinny byc przetransferowane bez sprzedazy do innych funduszy
xxx
miesiąc temu
Trzeba tuska pytac
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić