Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
MMC
|

Delegacja - co to jest i czy pracownik może jej odmówić?

10
Podziel się:

Delegacja, czyli podróż służbowa, realizowana jest na polecenie pracodawcy i dotyczy wykonywania zadań służbowych poza miejscowością siedziby firmy lub stałego miejsca pracy. Czy pracownik może odmówić podróży służbowej?

Delegacja - co to jest i czy pracownik może jej odmówić?
Czym jest delegacja i czy pracownik może jej odmówić? (Pixabay)

Delegacja - co to jest?

Delegacja to podróż służbowa, na którą pracownik udaje się na polecenie pracodawcy w ramach wykonywanej pracy. Podróż odbywa się poza miejscowością, gdzie mieści się firma lub stałe miejsce pracy. Podczas podróży służbowej pracownik ma do wykonania określone zadania.

W związku z podróżą służbową (w kraju i zagranicą) pracownik ma określone prawa. Przysługuje mu dieta na czas podróży służbowej oraz zwrot kosztów związanych z odbyciem podróży: chodzi o koszt przejazdów środkami komunikacji publicznej lub taksówkami, koszt noclegu w hotelu czy pensjonacie, a także innych wydatków, niezbędnych podczas delegacji.

Czy pracownik może odmówić delegacji?

Podróż służbowa zlecona przez pracodawcę jest obowiązkiem pracownika, ale istnieje możliwość odmowy jej odbycia. Dotyczy to jednak wyjątkowych sytuacji, które naruszają zasady współżycia społecznego.

Jednym z przykładów jest wysłanie na delegację osoby niepełnosprawnej, która ma problemy z poruszaniem się. Zgodnie z art. 100 § 1 Kodeksu pracy obowiązkiem pracownika jest sumiennie pracować, stosując się do poleceń przełożonych dotyczących pracy, jeśli nie są one sprzeczne z przepisami prawa lub z umową o pracę.

Wobec tego można uznać, że odmowa wykonania polecenia służbowego stanowi naruszenie obowiązków pracownika. Za takie "przewinienie" może zostać nałożona kara porządkowa (nagana lub upomnienie z art. 108 § 1 Kodeksu pracy), a niekiedy może się to skończyć rozwiązaniem umowy o pracę bez wypowiedzenia (ciężkie naruszenie przez pracownika podstawowych obowiązków).

Delegacja - dieta

Pracownikowi, który odbył delegację przysługuje zwrot kosztów i nie jest to zależne od czasu trwania podróży. Pracownik wysłany na jednodniową delegację ma takie same prawa, jak pracownik przebywający poza domem miesiąc albo dłużej. Obowiązkowo pracownikowi powinna być wypłacona dieta - czyli dofinansowanie na pokrycie zwiększonych kosztów wyżywienia podczas delegacji.

Wysokość pełnej diety krajowej wynosi obecnie 30 zł za dzień. Jeśli podróż krajowa trwała 8 - 12 h, to przysługuje połowa diety, jeżeli zaś przekroczyła 12 h, wówczas jest liczona pełna stawka. W przypadku delegacji trwających ponad dobę liczy się 30 zł, a za kolejne w zależności od tego, ile trwały - czy do 8 godzin, kiedy pracownikowi należy się połowa diety krajowej, czy powyżej 8 godzin, kiedy dieta wypłacana jest w pełnej wysokości.

Według przepisów dieta może zostać obniżona, jeżeli pracownikowi zostanie zapewnione częściowe wyżywienie. W przypadku poszczególnych posiłków wygląda to tak: przy zapewnionym śniadaniu lub kolacji pracodawca obniża dietę o 25 proc., a przy obiedzie o 50 proc.

Zobacz także: Paweł Kukiz odpowiada Suskiemu. Na żywo
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(10)
gzmuda
2 miesiące temu
Ludzie zwolnijcie. 30zł jest uzupełnieniem kosztów do posiłków jakie na co dzień spożywacie w domu. W domu na co dzień też jecie.
gość
10 miesięcy temu
dieta odchudzająca
Nick
10 miesięcy temu
30 zł jest od lat starczy na waciki
Zabraklo rzet...
10 miesięcy temu
Zgodnie z art. 178 par. 2 kodeksu pracy, pracodawca nie może wysłać w podróż służbową pracownicy, która ma pod opieką dziecko do lat 4, bez jej zgody. Co istotne, w przypadku gdy oboje rodzice pracują, z tego prawa może skorzystać tylko jedno z nich
Adam
10 miesięcy temu
Najgorszym s- syństwem jest ze czas przejazdu Poza godzinami pracy jest Bezpałatny! Th. Normalnie to Twój czas który Za Darmo oddaje się Pracodawcy! A po nocnym przyjeździe rano Musisz stawić się do pracy jakby nigdy nic!
Bobak
10 miesięcy temu
A ja cały tydzień jeżdżę po kraju… I nikt mi żadnej diety nigdy nie wypłacił…
ree
10 miesięcy temu
ja mam wpisane w umowie o prace: teren pracy - cała Polska
ACe
10 miesięcy temu
30 zł jest tylko na wyżywienie. Koszty środków komunikacji są zwracane w 100%, jednak należy się umówić, jakie środki transportu mogą być używane. Poza pokrywa się koszty noclegu w 100% lub płaci się ryczałt za nocleg, który się opłaca, gdy nocuje się np. u rodziny.
Ciekawe
10 miesięcy temu
Czyli jadąc z Krakowa do Szczecina pociągiem, korzystając z taksówki do hotelu, nocleg, wyżywienie lub nie, na cały dzień ma wystarczyc 30 zł?
Dieta+ ?
10 miesięcy temu
Jaki kraj taka dieta.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić