Kiedy zmiana czasu na zimowy? Na dniach przestawiamy zegarki

18

Zmiana czasu następuje cyklicznie, dwa razy w trakcie roku. Niezależnie od tego, czy nam się to podoba, czy też nie, musimy przestawić zegarki. Kiedy zmiana czasu na zimowy?

Kiedy zmiana czasu na zimowy? Na dniach przestawiamy zegarki
Zmiana czasu na zimowy w 2023 roku (Pixabay, Pexels)

Dni stają się coraz krótsze, a zima zbliża się nieubłaganie. To znak, że nadchodzi zmiana czasu z letniego na zimowy. Oznacza to (przynajmniej teoretycznie) wydłużenie naszego snu o godzinę. Mimo wszystko wielu z nas wolałoby nie przestawiać już swoich zegarków.

Choć przymierzano się do tego, by zlikwidować konieczność przestawiania zegarków dwa razy w roku, wygląda na to, że jeszcze przynajmniej przez kilka lat będzie obowiązywać przestawianie czasu w Polsce i Unii Europejskiej. Zmian możemy się spodziewać prawdopodobnie dopiero po 2026 roku.

Przysparza to nieco problemów, ale na razie pozostaje nam pogodzenie się z faktem, że już wkrótce nastąpi zmiana czasu na zimowy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kluzik ujawnia. Jest plan na TVP Info

Kiedy zmiana czasu na zimowy?

Zgodnie z unijną dyrektywą UE 2000/84/EC, zmiana czasu na zimowy każdego roku następuje w ostatnią niedzielę października. A to oznacza to, że w 2023 roku będziemy przechodzić na czas zimowy w nocy z 28 na 29 października.

W niedzielę 29 października o godz. 3.00 zegarki należy cofnąć na godz. 2.00, a zatem kolejną niedzielę przywitamy nieco później.

Warto zaznaczyć, że niektóre zegarki przestawiają się same. Ale nie wszystkie, o czym niektórzy zapominają. Ręcznie trzeba przestawić np. klasyczne zegarki budziki.

Aktualnie na czas zimowy i letni przechodzą mieszkańcy około 70 krajów na świecie, głównie z Europy. I w wielu z nich toczy się dyskusja na temat zasadności przestawiania zegarków. Komisja Europejska już w 2018 roku zaproponowała rezygnację z tych zmian, ale prace nad projektem zostały przerwane ze względu na pandemię COVID-19.

Autor: APOL
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić