Kolejna pandemia w ciągu 20 lat? Bill Gates ostrzega

17

Bill Gates, jeden z najbogatszych przedsiębiorców świata, przewiduje, że w ciągu 20 lat może wybuchnąć kolejna pandemia. Jak powiedział w rozmowie z dziennikiem "El Diario", może to być rodzaj grypy, inny rodzaj koronawirusa, ale może pochodzić też z zupełnie innego źródła.

Kolejna pandemia w ciągu 20 lat? Bill Gates ostrzega
Bill Gates (Getty Images, Leon Neal)

Bill Gates udzielił wywiadu hiszpańskiej gazecie internetowej "El Diario", który został opublikowany w sobotę. Większa część rozmowy została poświęcona pandemii COVID-19 i jej skutkom. Gates bowiem przez cały okres pandemii wspierał finansowo międzynarodowe programy zdrowia publicznego.

Gates mówi o kolejnej pandemii

Biznesmen odniósł się do krążących od dawna, niemających żadnego poparcia w faktach teorii spiskowych, że to on stoi za pandemią COVID-19. Zaznaczył, że z takich teorii można się tylko śmiać. Dodał jednocześnie, że konsekwencje takich teorii mogą być "straszne", gdyż te bezpodstawne plotki mogą powodować niechęć ludzi do szczepień.

Gates zaznaczył, że mogłoby to się przyczynić do powstania kolejnej pandemii. Jego zdaniem istnieje niebezpieczeństwo, że koronawirus stworzy bardziej śmiertelny i bardziej transmisyjny wariant.

Szanse na to, że w ciągu najbliższych 20 lat będziemy mieli kolejną pandemię, Gates ocenił na 50 procent. Nie wykluczył możliwości, że mógłby to być wirus stworzony przez człowieka - bioterrorystę, który go rozwinął i celowo rozprzestrzenił.

To bardzo przerażający scenariusz, ponieważ mogą próbować rozprzestrzeniać go w różnych miejscach w tym samym czasie. Lub może to być coś, co pochodzi ze świata przyrody. Populacja rośnie, a my atakujemy nowe ekosystemy – powiedział Gates.

Gates o tym, jak zapobiec pandemii

Takie prognozy podaje również w swojej książce pt. "Jak zapobiec kolejnej pandemii". Gates wymienia w niej kluczowe obszary, które mogą pozwolić uniknąć groźnych chorób, jak COVID-19. Gates uważa, że państwa powinny przygotować się na kolejną pandemię.

Dla mnie to niewytłumaczalne, że możemy patrzeć na tę tragedię i nie dokonywać takich inwestycji dla dobra obywateli świata. Ilość angażowanych pieniędzy obecnie jest bardzo mała w porównaniu z możliwymi korzyściami – podkreślił Gates.

Prognozy się spełniły

Warto podkreślić, że niektóre z wcześniejszych prognoz Gatesa się spełniły. Miliarder już w 2015 roku ostrzegał w czasie konferencji TED przed tym, że wirusy, a nie wojny, stanowią największe ryzyko "globalnej katastrofy"

Zobacz także: Apel lekarza do Polaków. Chodzi o wizyty w przychodniach
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić