Małpia ospa blisko Polski. Ekspert ocenia, jaka jest szansa epidemii

34

W ostatnich tygodniach wirus małpiej ospy rozprzestrzenia się m.in. w Europie czy Ameryce Północnej. Systematycznie przybywa zakażeń. Czy istnieje ryzyko, że ta choroba pojawi się również w Polsce?

Małpia ospa blisko Polski. Ekspert ocenia, jaka jest szansa epidemii
Zdjęcie poglądowe (Getty Images, 2021 Omar Marques)

O małpią ospę przez Radio ZET zapytany został prof. Miłosz Parczewski. Jest to były doradca premiera ds. COVID-19 i kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych, Tropikalnych i Nabytych Niedoborów Immunologicznych w Szczecinie.

Małpia ospa już wkrótce dotrze do Polski - ostrzegł ekspert.

Jednocześnie uspokoił. Podkreślił, że w przypadku tej choroby nie ma najmniejszych szans na epidemię. - Choroba, choć jest bardzo zakaźna, to jednak nie przenosi się tak prosto jak COVID - wyjaśniał Parczewski.

Ten kontakt musi być bliski, przez dotyk, drogą płciową, czy w bardzo ograniczony sposób poprzez drogi oddechowe - kontynuował.

Małpia ospa. Komentarz z Ministerstwa Zdrowia

Ostatnio rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz w rozmowie z PAP zdradził, że w zeszłym tygodniu odbyło się spotkanie Europejskiego Urzędu ds. Gotowości i Reagowania na wypadek Stanu Zagrożenia Zdrowia (HERA). Brali w nim udział również przedstawiciele polskiego Ministerstwa Zdrowia.

Spotkanie służyło zapoznaniu wszystkich z możliwymi zagrożeniami i działaniami wyprzedzającymi te zagrożenia. Jednak uspokajam. Nie ma na dziś zagrożenia szerszym rozprzestrzenianiem się małpiej ospy. Choroba ta nie stanowi tej kategorii ryzyka co koronawirus - podkreślał wyraźnie Andrusiewicz.
Zobacz także: Monika Chwajoł chwali się bliską relacją z Danutą Martyniuk
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić