Kupił grzyby na targowisku. Teraz przestrzega mieszkańców

46

Wiosna, a wraz z nią pierwsze ostrzeżenia grzybiarzy. Groźne dla zdrowia piestrzenice kasztanowate można było w ten weekend dostać na targu w Bydgoszczy. "Przestrzegam, jeśli ktoś kupił" - napisał na jednej z lokalnych grup w mediach społecznościowych internauta prezentując zdjęcia grzybów do złudzenia przypominających jadalne smardze.

Kupił grzyby na targowisku. Teraz przestrzega mieszkańców
Internauta pokazał zdjęcia grzyba kupionego pod stadionem w Bydgoszczy (Facebook, Bydgoszczanie)

Zdjęcie śmiertelnie trujących piestrzenic kasztanowatych w foliowej reklamówce trafiło w niedzielę na jedną z lokalnych grup skupiających mieszkańców Bydgoszczy.

Mężczyzna przestrzega osoby, które robiły zakupy na popularnym targowisku pod stadionem Chemika Bydgoszcz i przy okazji kupiły grzyby od jednego z handlarzy. Okazuje się, że nie są to jadalne smardze, a trujący, bliźniaczo do nich podobna piestrzenica kasztanowata.

Dziś na Chemiku pan sprzedawał tego grzyba. Przestrzegam, jeśli ktoś kupił. To trująca piestrzenica kasztanowata - pisze internauta.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Jadalne grzyby w zimie. Pokazał, co udało mu się znaleźć w lesie

To częsta pomyłka amatorów grzybobrań, bo dla niewprawionego oka piestrzenica kasztanowata do złudzenia przypomina jadalne smardze, tak popularne o tej porze roku.

Eksperci ostrzegają, że spożycie tego grzyba może doprowadzić w łagodnych objawach do zaburzeń jelitowych, a w gorszych - do zaburzeń pracy wątroby, śledziony, nerek, nawet wzroku.

Wszystko przez to, że grzyb ten zawiera gyromitrynę, która w organizmie człowieka metabolizuje do monometylohydrazyny, która występuje także w... paliwie rakietowym.

Autor: BBI
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić