Musisz to zrobić do końca czerwca. Zignorujesz? 5 tys. zł kary!

132

Do 30 czerwca właściciele budynków, a także zarządy budynków (również tych niemieszkalnych), w których zainstalowano źródła ciepła lub spalania paliw o mocy do 1 MW, muszą wywiązać się z ważnego obowiązku. Tłumaczymy, o co chodzi.

Musisz to zrobić do końca czerwca. Zignorujesz? 5 tys. zł kary!
Zdjęcie poglądowe (Pixabay)

Do 30 czerwca wspomniane osoby muszą złożyć deklarację, czym są ogrzewane nieruchomości. Jest to nowy obowiązek.

Jeśli dom ma nowe źródło tzn. zainstalowane po 1 lipca 2021 r., to zgłoszenia trzeba dokonać w ciągu 14 dni - spostrzega money.pl.

Niezłożenie deklaracji będzie się wiązać z przykrymi konsekwencjami. Chodzi o karę grzywny do 500 zł. Jeśli sprawa trafi do sądu, to należy się liczyć z sankcją nawet do 5 tys. zł.

Aktualnie w CEEB mamy ponad 3,7 mln deklaracji, co stanowi blisko 75 proc. wypełnienia bazy - poinformowała Dorota Cabańska, p.o. Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego, cytowana przez money.pl.

Jak złożyć deklarację?

Cabańska przekazała, że najpopularniejszą formą składania deklaracji jest ta papierowa, która przekazywana jest przez gminy.

Deklarację można wypełnić jednak również on-line - za pośrednictwem strony Głównego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. Termin złożenia tych oświadczeń mija 30 czerwca, ale samorządy będą miały jeszcze pół roku na wprowadzenie danych do CEEB.

Dopiero z końcem roku będziemy znali faktyczną liczbę złożonych deklaracji - przekazała p.o. Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego.
Zobacz także: Sklepy bez obsługi. Przyjmą się w Polsce? "Mamy kilkadziesiąt tys. klientów"
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić