Nadchodzi drożyzna przez nietypowy problem. Ceny AGD wystrzelą

58

Producenci AGD przyznają - na rynku jest problem ze stalą nierdzewną. Co to oznacza? Niedobory surowca wpłyną na ceny lodówek, kuchenek, ale i samochodów. Już niedługo za sprzęt będziemy musieli zapłacić więcej.

Nadchodzi drożyzna przez nietypowy problem. Ceny AGD wystrzelą
Ceny AGD poszybują do góry (East News)

Kto ma w planach kupno lodówki, lepiej niech szybko ruszy do sklepu. Już niedługo ceny AGD poszybują do góry. Jak czytamy w czwartkowej "Rzeczpospolitej" na rynku brakuje komponentów, a to może spowodować przestój w produkcji i wyższe ceny.

Huty ograniczały produkcję lub zupełnie ją wygaszały, spodziewając się długiego kryzysu. Tymczasem przestoje w przemyśle były bardzo krótkie i teraz wszędzie brakuje surowca - mówi w rozmowie z "Rz" jeden z producentów AGD.

Rosną nie tylko ceny stali, ale i choćby styropianu, którego na rynku zaczyna po prostu brakować. Jak czytamy w "Rz" producenci wręcz limitują dostawy, a bez styropianu nie da się wysłać produkcji z zakładów do klientów.

Zobacz także: Zakupy po pandemii. "Niektóre zachowania pozostaną"

Nie tylko AGD zdrożeje

Problem jest jednak szerszy. Dotyka nie tylko sektora AGD, ale i innych branż przemysłowych. Braki w produkcji dotyczą również sektora motoryzacyjnego

W przemyśle panuje po prostu hossa, w efekcie mamy wielkie zapotrzebowanie na stal, także nierdzewną. Tej w Polsce się nie produkuje, a huty w Europie mają bardzo dużo zamówień. Zarówno od firm wytwarzających np. AGD, jak i motoryzacyjnych - tłumaczy w "Rz" Andrzej Michalski-Stępkowski, prezes Stowarzyszenia Stal Nierdzewna.

Sytuacje dodatkowo komplikuje pandemia koronawirusa. Trudno jest bowiem spodziewać się ustabilizowania na rynku produkcyjnym. Liczba dziennych zakażeń w Polsce cały czas rośnie. W czwartek dzienny przyrost zakażeń przekroczył 20 tys. przypadków.

Autor: NKU
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić