Nowe dane dot. inflacji. Jest inaczej niż prognozowano

128

Główny Urząd Statystyczny (GUS) przedstawił już najnowszy raport dotyczący inflacji w Polsce. Okazuje się, że w czerwcu 2023 roku wyniosła ona 11,5 proc. Jest to wynik nieco niższy, niż wskazywały prognozy.

Nowe dane dot. inflacji. Jest inaczej niż prognozowano
Premier Mateusz Morawiecki (PAP)

Miesiąc do miesiąca ceny utrzymywały się na tym samym poziomie. W maju, przypomnijmy, inflacja wyniosła 13 proc.

Eksperci przeczuwali, że inflacja w czerwcu sięgnie 11,7 proc. Odczyt na poziomie 11,5 proc. to mniej aż o 6,9 pp. niż w rekordowym lutym.

Spodziewamy się, że inflacja już na koniec roku będzie jednocyfrowa, a w przyszłym roku osiągnie już ten poziom, który będzie się zbliżał do poziomu, do którego jesteśmy przyzwyczajeni, czyli poziomu poniżej celu inflacyjnego - zapowiedział na antenie RMF FM wiceminister finansów Artur Soboń.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Kolega i pomagier Putina". Poseł Lewicy o Orbanie

Inflacja - czerwiec 2023. Jak zmieniały się ceny?

Ceny żywności, jak poinformował GUS, wzrosły w tempie 17,8 proc. rok do roku. W stosunku do maja 2023 roku obniżyły się natomiast o 0,3 proc.

Nośniki energii wzrosły odpowiednio o 18 proc. i zmalały o 0,3 proc. Jeżeli chodzi natomiast o paliwa do prywatnych środków transportu, to odnotowano znaczny spadek cen o 18 proc. r/r i 0,9 proc. m/m.

Kolejne miesiące przyniosą wolniejszy spadek inflacji – w lipcu i sierpniu powinna przekraczać 11%. Przewidujemy, że spadek poniżej 10% nastąpi w październiku, a dodatkowo może być chwilowy. Koniec zamrożenia cen energii i wzrost stawki VAT na żywność podniosą CPI w I kw. 2024 r. - zapowiada Polski Instytut Ekonomiczny
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Do najnowszych danych z GUS odnieśli się już eksperci. "#inflacja CPI w czerwcu spadła do 11,5%r/r (ING 11,7%r/r, konsensus 11,6%r/r) wobec 13%r/r w maju, przy taki tempie w sierpniu zobaczymy 9,8%r/r, oceniamy że #RPP we wrześniu obniży stopy. Tak to widzimy, chociaż nie jesteśmy zwolennikami tej decyzji" - pisze ING Economics Poland na Twitterze.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Inflacja w Polsce poniżej oczekiwań! Odczyt na poziomie 11,5% r/r. Konsensus zakładał 11,8% r/r, a miesiąc wcześniej było to 13,0% r/r. Dane miesięczne też zaskakują w dół. Dynamika wzrostu cen dóbr i usług schodzi bliżej bariery 10%, co wzmacnia szansę na gołębi zwrot #NBP - analizuje XTB Polska.
Trwa ładowanie wpisu:twitter
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić