Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
|

Nowy rodzaj benzyny na polskich stacjach. Powód do niepokoju?

27
Podziel się:

Wkrótce na polskich stacjach powinno pojawić się nowe paliwo. Rząd chce, aby do sprzedaży trafiła benzyna E10, która ma dwukrotnie zwiększoną zawartość biopaliw w porównaniu do obecnych mieszanek. Nowe paliwo miałoby się pojawić na rynku w roku 2024. Czy jest ono bezpieczne dla starszych samochodów?

Nowy rodzaj benzyny na polskich stacjach. Powód do niepokoju?
Nowy rodzaj benzyny na polskich stacjach. Powód do niepokoju? (WP, Marek Wieliński)

W ostatnich dniach rząd przedstawił projekt ustawy o zmianie ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych oraz o zmianie ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw. W uzasadnieniu do projektu wspomniano o wojnie w Ukrainie i wprowadzonym embargo na import ropy oraz paliw z Rosji.

W ocenie rządu "w tej trudnej sytuacji, zwłaszcza dla sektora transportu wartościowe są wszelkie sposoby, których wdrożenie może ograniczać fluktuacje cen paliw dla transportu oraz potrzebę ich importu". Dlatego jednym z rozwiązań ma być wprowadzenie benzyny silnikowej E10 o podwyższonym udziale biokomponentów.

Nowy rodzaj benzyny na polskich stacjach. Powód do niepokoju?

Nowy rodzaj paliwa miałby trafić na rynek w roku 2024. Benzyna E10 jest dostępna od dawna w wielu krajach Unii Europejskiej. Posiada 10 proc. bioetanolu, podczas gdy w naszym kraju sprzedawana jest benzyna E5 z 5 proc. zawartością biokomponentów.

Z czego produkowane są biokomponenty? W naszej części Europy wykorzystuje się do tego przede wszystkim kukurydzę, choć zdarza się też sięgać w tym celu po ziemniaki czy buraki. W innych rejonach świata wykorzystywana jest również trzcina cukrowa.

Myślę, że zwiększenie zawartości udziału biokomponentów w benzynie w pewnym stopniu może zwiększyć uniezależnienie się od ropy i na obniżenie ceny - mówi "Faktowi" Jakub Bogucki, ekspert rynku paliw z e-petrol.

Różnica między Polską a wieloma krajami UE polega na tym, że na Zachodzie po ulicach jeżdżą znacznie młodsze samochody. Czy benzyna E10 jest zdrowa dla starszych silników? To paliwo bardziej ekologiczne, ale przy tym mniej kaloryczne od stosowanej obecnie w Polsce benzyny E5. Dlatego część producentów ostrzega przed stosowaniem paliwa z większą liczbą biokomponentów, bo można w ten sposób zwiększyć ryzyko usterki.

Ze strony Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (ACEA) wynika, że wszystkie samochody wyprodukowane po 2010 roku są przystosowane do jazdy na benzynie E10. Zdarza się, że niektórzy producenci, jak Peugeot, Citroen czy Fiat, jako datę graniczną podają rok 2000. W tym przypadku z paliwem E10 poradzą sobie silniki spełniające co najmniej normę spalin Euro 3.

W przypadku Forda tankowanie E10 jest możliwe we wszystkich samochodach wyprodukowanych od roku 1992, z wyjątkiem modelu Mondeo z silnikiem 1.8 SCI. Był on produkowany w latach 2003-2007. O przystosowaniu większości pojazdów do paliwa E10 zapewnia też Volkswagen. Mitsubishi zaleca tę benzynę w modelach produkowanych od roku 2007.

Zobacz także: Furgonetka wpadającą do zapadliska w Nowym Jorku. Nagranie świadka
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(27)
3oceany
3 tyg. temu
Atomowe łodzie podwodne odsalają wodę i rozczepiają wodę na tlen i wodór. Wodór? To dlaczego ja tankuje 95 i ładuję akumulator?🤣
Starzyk
3 tyg. temu
Podobno paliwo ma być po pięć złotych. Za pół litra.
doniek
3 tyg. temu
Rza wprowadził nowe ceny cukru po 6,50 brakuje w sklepach bo wysyłaja na ukrainę osłodzic smak przegranej wojny z Wielka Rosja
Bolek
3 tyg. temu
Znakomity pomysł. Alkohol jest całkiem dobrym paliwem - z uwagi na swe właściwości, często stosowanym w silnikach wyczynowych. Jest też znacznie bardziej ekologiczny. Pojawia się jednak pewien dylemat etyczny - przerabianie "jedzenia" na paliwo...
Emeryt
3 tyg. temu
Pisowska mafia:) dobre...PiS walczy z bankami, PiS walczy z mafiami vat i PiS jest nazywany mafią:) Tylko głupek to łyknie! Mafia to PO, bali się banków, bali się luki VAT, powstawały ambergooldy itd. Chyba każdy widzi kto stoi za mafią! Czego jeszcze nie rozumiesz.
Eko-log
3 tyg. temu
Inteligentni inaczej - od inżynierów projektujących i produkujących silniki spalinowe - twiedzą, że całą Ziemię trzeba zaorać, aby uprawiać rośliny oleiste do pseudoekopaliw, aby żywmość była wszędzie coraz droższa i coraz więcej ludzi na świecie głodowało... To dopiero kolejny przekręt i kolejny łatwy "skok na kasę". Producenci aut i silników oreaz ich użytkownicy spychani są na autentyczny aut...
Renfro
3 tyg. temu
Niech ukrom Mateuszek ropy pociągów ,bez zapłaty i wiadomego sprzętu nie wysyła za którego suweren płaci i miliardy miesięcznie na ich utrzymanie.
pyx
3 tyg. temu
nikt jej nie zaleca a co najwyżej akceptuje
mechanik
3 tyg. temu
nie lejcie paliwa z tymi dodatkami. Pierwsza sprawa jest to paliwo gorsze, stare diesle na samym oleju chodziły ale o co chodzi. Ten olej zakleja końcówki wtrysków które zaczynają zamiast rozpylać paliwo do sikać obojętnie jak a nawet zakleić się na stałe.Dla informacji, są w Polsce 2 firmy gdzie mozna zamówić czystą ropę,auto ma większą moc i 2 litry pali mniej/100 km
sambro
3 tyg. temu
w sumie niewiele, trzeba tylko sprawdzić czy można go sobie lać, moja corolla akceptuje. wcześniej spotkałem się z takim w niemczech
zz top
3 tyg. temu
slawa rosji
Zosia
3 tyg. temu
Cwaniaki chcą wodę dodawać do paliwa i skubać nas z kasy tak samo.
Krzychu
3 tyg. temu
Te E10 niech rząd sobie do łbów wleje, przecież silniki aut nie są przystosowane do paliwa z wody i będzie więcej usterek samochodów a za naprawy nam rząd nie zwróci.
Seba
3 tyg. temu
To teraz będzie 10% wody w benzynie i częste wizyty u mechaników z zatartymi silnikami.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić