Kosma Szczepaniak| 
aktualizacja 

Od kiedy bon turystyczny? Znamy szczegóły programu "500 plus"

20

Bon turystyczny dla pracujących na etacie zmienił się w bon turystyczny dla dzieci. Rząd maksymalnie przyspieszył działania, aby z tego programu można było skorzystaj jak najszybciej. Znamy coraz więcej szczegółów bonu.

Od kiedy bon turystyczny? Znamy szczegóły programu "500 plus"
Jakie będą dokładne warunki bonu turystycznego? (PAP, Marcin Bielecki)

Zmieniona forma bonu turystycznego. Początkowe propozycje wsparcia branży turystycznej w Polsce miały się opierać na udostępnieniu bonu o wartości 1000 złotych dla osób pracujących na etacie. Rząd jednak z tego pomysłu się wycofał i zamiast tego wprowadził kolejny program socjalny obejmujący rodziny z dziećmi.

Nowe "500 plus". Jak dowiadujemy się z wypowiedzi polityków, nowy program ma być dostępny dla osób, które posiadają dzieci, które nie ukończyły 18. roku życia. Za każde takie dziecko rodzicowi będzie przysługiwać 500 złotych do wykorzystania w branży turystycznej w Polsce. Jak podkreśliła minister Jadwiga Emilewicz, w przypadku posiadania trójki niepełnoletnich dzieci rodzina otrzyma 1500 złotych.

Zobacz także: Bon turystyczny tylko na dzieci. Teraz koszt programu to 3,2 mld zł

Bon turystyczny. Znamy kolejne szczegóły

Bon nie przyjdzie w formie gotówki czy przelewu. W przypadku programu "500 plus", który już działa na terenie Polski, nikt nie weryfikuje, na co tak naprawdę wydawane są pieniądze. W przypadku bonu turystycznego sytuacja będzie wyglądała zupełnie inaczej, ponieważ rodziny nie otrzymają fizycznie żadnych pieniędzy.

Bon turystyczny będzie wydawany przez ZUS. Powiedział o tym w trakcie programu "Newsroom WP" Andrzej Gut-Mostowy. Stwierdził, że systemy informatyczne w ZUS są w tym momencie najlepiej funkcjonującymi w Polsce i to właśnie tam w najprostszy i najszybszy sposób będzie można przygotować odpowiednią bazę danych.

Katalog Bazy Turystycznej. Do przystąpienia w programie obiekty noclegowe czy miejsca z atrakcjami turystycznymi będą musiały się zgłosić w odpowiednim terminie. Wówczas, kiedy w danym obiekcie ktoś będzie chciał zgłosić chęć skorzystania z bonu turystycznego, zostanie wysłane zapytanie do ZUS, czy dane osoby są do tego uprawnione. Potwierdzenie będzie oznaczało zablokowanie środków i zapewnienie przelewu określonej kwoty do właściciela obiektu.

Według zapowiedzi polityków pierwsze osoby będą mogły skorzystać z bonu turystycznego pod koniec lipca 2020. Termin ich ważności ma być ustalony do końca 2021 roku.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić