Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. PRC
|

Ostatni dzwonek, by załatwić ZUS. Przegapisz, nie dostaniesz pieniędzy

8
Podziel się:

Kończy się czas, by poinformować urząd o kontynuacji nauki. W przeciwnym razie renta rodzinna może zostać zawieszona. Termin goni bowiem, a studenci mają na to czas tylko do końca października.

Ostatni dzwonek, by załatwić ZUS. Przegapisz, nie dostaniesz pieniędzy
zakład ubezpieczeń społecznych ZUS ubezpieczenia (money.pl, Rafał Parczewski)

"Do końca października musicie dostarczyć do nas zaświadczenia z uczelni, że dalej się uczycie i wniosek o wypłatę świadczenia" - przypomina ZUS we wpisach na Twitterze.

Czasu jest już niewiele. W przypadku spóźnienia pieniądze za dany miesiąc mogą przepaść.

Skąd wziąć dokument? Wydaje go szkoła lub uczelnia. Renta rodzinna przysługuje dzieciom do 16. urodzin. Ale może być też przedłużona na kolejny okres, jeśli się kontynuuje naukę. Pieniądze z ZUS można otrzymywać aż do 25 roku życia.

Zobacz także: Ratownik przepracował 500 godzin w czerwcu. Jacek Ozdoba komentuje: duży pieniądz

Ważne jest co wpisano w zaświadczeniu

Zaświadczenia o nauce zwykle wydawane są na rok, a ZUS wypłaca rentę rodzinną za okres wskazany w zaświadczeniu.

Gdy w zaświadczeniu nie został wskazany całkowity termin trwania nauki, to aby renta była wypłacana bez przerwy, należy najpóźniej w ciągu miesiąca od ostatniej wypłaty złożyć do ZUS-u wniosek o dalszą wypłatę renty wraz z zaświadczeniem o kontynuowaniu nauki

-- informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Ma to istotne znaczenie, bowiem istnieje możliwość wystawienia zaświadczenia na okres całych 5 lat studiów. Wówczas nie ma konieczności zgłaszania tego ZUS-owi.

Trzeba jednak pamiętać, że renta rodzinna przysługuje pod warunkiem nauki, więc o jej przerwaniu też trzeba powiadomić ZUS. Gdy się tego nie zrobi, nadwyżkę świadczenia będzie trzeba zwrócić z odsetkami.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(8)
kocia
rok temu
wy mi lepiej wytlumaczcie jak mozna zyc za 1200 zl? to sie nadaje do Ksiegi Ginesa
klj
rok temu
Zlikwidowano handel w niedzielę gdzie co tydzień setki tysięcy studentów dorabiało pracą tyle co dają te renty i dodatkowo odprowadzali od tego podatki i składki. Oczywiście matki rodzi co na co dzień siedzą na kasach, nadal musza pracować w Dużych marketach w discountach i w sieci sklepów z płazem. A teraz was zmartwię. Posłowie dobrze wiedzieli co robią bo na komisjach eksperci im to wytykali wielokrotnie. Ale tak trzeba było by zrobić dobrze kościołowi (i tak go okłamali) i sponsorom niektórych związkowców z kilku firm co na tej ustawie zbiły fortunę. Jakich sklepów teraz macie najwięcej w okolicy?
Niko
rok temu
Masz orzeczenie lekarza a na decyzje z ZUS czekasz 3 miesiące!!! Nie ważne,że tracisz rodzinne,byłeś na rencie przez ostatnie dwa lata.MOPS do rodzinnego oczekuje decyzji z ZUS-u!!! Koło się zamyka.
kocia
rok temu
co zrobic? ,załatwić ZUS ? po jakiemu to?
sasikn
rok temu
o2 chodzi na sznurku w ZUSIE - podają takiego newsa pół godziny przed zamknięciem urzędów
B.G.
rok temu
Jaka renta? Syn po zmarłym ojcu nie dostał, mimo, że ojciec zmarł będąc ubezpieczonym. Nie dostał bo ZUS się doliczył dziur w opłacaniu składek. Wymogi z kosmosu a teraz matko martw się sama jak utrzymać studenta. Taki kraj.
Młodszy
rok temu
Zakład Utylizacji Starszych!
Suweren
rok temu
Kto jest za likwidacja ZUS lapka w gore.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić