Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
BA
|

Ile piwa rocznie wypija Polak? Dramatyczne statystyki

494
Podziel się:

W Polsce zmienił się model picia alkoholu. Pijemy coraz mniej wódki, ale coraz więcej piwa. Jak okazało się, większość osób nawet nie postrzega go jako alkohol. Statystycznie, piwa kupuje się w Polsce więcej niż wody - średnio Polak wypija 272 półlitrowe butelki piwa rocznie.

Ile piwa rocznie wypija Polak? Dramatyczne statystyki
Zdjęcie poglądowe (Getty Images)

Eksperci Instytutu Jagiellońskiego przygotowali raport dotyczący preferencji alkoholowych Polaków. Z dokumentu, który nazwano "Polska zalana piwem" wynika, że statystyczny mieszkaniec naszego kraju, nawet ten nowo narodzony, wypija rocznie 194 puszki piwa. Jeśli wziąć pod uwagę tylko populację pijących Polaków powyżej 15 lat – ta liczba wzrośnie już do 272 półlitrowych puszek. Daje to średnio 136 l piwa rocznie.

Na polskim rynku dominuje piwo

Jak podkreślają eksperci, w Polsce w ciągu ostatnich 30 lat zmienił się model picia alkoholu. Jeżeli w latach 90. dominowała wódka, to teraz jest to głównie piwo. Liczba wypitych litrów tego alkoholu w ciągu ostatnich lat wzrosła dramatycznie. Statystyki są jednoznaczne — Polacy piją więcej piwa, niż wody butelkowanej. Spożywamy też dużo więcej tego alkoholu niż w innych krajach europejskich.

Jak wyliczają eksperci, w ubiegłym roku spośród wszystkich napojów alkoholowych najwięcej sprzedano właśnie piwa – stanowiło ono aż 86,6 proc. wolumenu sprzedaży napojów alkoholowych – w czasie gdy wódka – 7,1 proc., a wino – tylko 4,5 proc. "Piwo jest też najważniejszym segmentem w sklepach małoformatowych, gdzie generuje od 50 do 60 proc. obrotów napojami alkoholowymi" - czytamy w raporcie.

Piwo niskiej jakości, ale tanie i mocne

Z dokumentu wynika też, że Polacy preferują piwo niskiej jakości, ale tanie i mocne. Mniej więcej od 20 lat prawie 55 proc. czystego alkoholu dostarczają do swoich organizmów właśnie w postaci piwa. Piwo przez większość dorosłych Polaków (54 proc.) nie jest nawet postrzegane jako alkohol.

Ja widzę dwa problemy, które wymagają uregulowania. Pierwszy to piwa zbyt tanie, wręcz powiedziałbym groszowe, które nie są żadnym piwem, natomiast ułatwiają alkoholizowanie się. [...] Te piwa powinny być potraktowane z całą surowością, tzn. tam stawka akcyzy po prostu powinna być wyższa – wskazuje Marek Borowski, senator RP.

Polacy nie postrzegają piwa jako alkohol

Polacy nie wiedzą też, ile alkoholu jest w danej jednostce objętości napoju alkoholowego. Blisko 2/3 sądzi, że w 50 ml kieliszku wódki jest więcej czystego alkoholu etylowego niż w półlitrowej butelce piwa (13 proc.), podczas gdy w rzeczywistości w obydwu jest podobna ilość.

Zobacz także: Alkohol podczas Igrzysk Olimpijskich? „Sportowcy są kontrolowani”
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(494)
rem
8 miesięcy temu
Piwo to siki. Tylko czysta.
Pawel5946
11 miesięcy temu
Mi po przeliczeniu wyszło średnio 2190 na rok (też trochę zaniżylem).
Azad
12 miesięcy temu
A nie zapominajcie że coraz więcej ludzi sami robią w domu dobry bimberek po którym glowa nie boli i
Jacky
12 miesięcy temu
Ja wyciągam około 3000 tysięcy butelek rocznie i dalej chce mi się pić
Tom
12 miesięcy temu
Ja piję minimum 5 butelek dziennie to nie wiem skąd te dane
Kubeł
12 miesięcy temu
Piwo to nie alkohol największymi pijakami są sami lekarze
12345
12 miesięcy temu
Jak chce mi się pić to piję piwo a woda służy mi tylko do kompieli
Jaro
12 miesięcy temu
A ja rano przed praca piwko i malpka i od razu lepuej sie pracuje
Jendrvla
12 miesięcy temu
Ja nie mam problemu z alkoholem...ja go lubię😁
Nnn
12 miesięcy temu
Zakłamana statystyka tyle to w miesiąc lekko na budowie z rana na rozgrzewkę.
Kgb
12 miesięcy temu
Ja na szczęście już nie mam tego problemu ale na zdrowie wszystkim pijącym wspomaganie 1000+ PiS czeka na to i akcyzę na alkohol podnieść
Marysia Pali
12 miesięcy temu
1080 puszek średnio w ciągu roku
Polka
12 miesięcy temu
Co tak mało tego piwa XD
Skuter
12 miesięcy temu
Co ich to interesuje. Czy ich ktoś wylicza za czyje żyją i ile piją. Wprowadzają ludzi w depresję demokracja wolny kraj. To po co to liczyć?
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić