Przemysław Czarnek przekona ZUS? Walczy o powrót rozwiązania sprzed lat

39

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek ujawnił, że rozmawia z prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) Gertrudą Uścińską o możliwości wprowadzenia wcześniejszych emerytur dla nauczycieli. Czy rzeczywiście jest szansa na wdrożenie takiego rozwiązania?

Przemysław Czarnek przekona ZUS? Walczy o powrót rozwiązania sprzed lat
Przemysław Czarnek (PAP, Andrzej Lange)

W czwartek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek został zapytany w Polsat News o wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kiedy mogłaby zostać wprowadzona taka możliwość?

Z całą pewnością nie od 1 września 2023 r. - to jest zupełnie oczywiste, bo 2023 r. nie generuje jeszcze tych problemów, o których szeroko mówimy od kilku tygodni, które są często gdzieś przeinaczane, albo wręcz wyśmiewane - odpowiedział przedstawiciel rządu, cytowany przez money.pl.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rekordowa inflacja na Węgrzech. "Zakupy są bolesne"

Następnie spostrzegł, że "niż demograficzny będzie się przetaczał zwłaszcza przez szkoły średnie".

Będzie powodował, że będzie kilkaset tysięcy dzieci mniej w szkołach w perspektywie kilku następnych lat. To z pewnością odbije się na liczbie godzin nauczycieli w szkołach, więc trzeba wracać do tego rozwiązania, które zostało zlikwidowane w 2009 r., czyli w czasach, w których rządzili nasi poprzednicy - pan Donald Tusk, pani Katarzyna Hall - kontynuował Czarnek.

Powrót do starych rozwiązań? Przemysław Czarnek wyjaśnia

Szef MEiN zadeklarował chęć przywrócenia wspomnianej możliwości. Uważa, że to przepis o prostym brzmieniu, który należy ponownie ująć w Karcie nauczyciela.

Jest kilka kwestii, które musimy ze związkami zawodowymi przedyskutować. Po pierwsze właśnie: dla jakich roczników, po drugie: od kiedy, które roczniki, po trzecie: na jakich zasadach mają przechodzić na emeryturę i o tym rozmawiam już z prezes ZUS prof. Gertrudą Uścińską. Po czwarte: co ze świadczeniami kompensacyjnymi w takim wypadku i co z ewentualną dodatkową pracą emerytów w szkołach - podsumował minister edukacji.
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić