Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
OPM
|

Polakom brakuje pieniędzy. Dramat, na czym oszczędza 3 na 4 pytanych

80
Podziel się

Inflacja z miesiąca na miesiąc bije kolejne rekordy, to odbija się na stanie naszych portfeli. Stąd konieczne jest szukanie oszczędności gdzie się da. Spora część konsumentów zaczęła już ograniczać wydatki nawet na podstawowe kategorie produktów.

Polakom brakuje pieniędzy. Dramat, na czym oszczędza 3 na 4 pytanych
Inflacja szaleje. To zmusza Polaków do coraz głębszych cięć wydatków (money.pl, Rafał Parczewski)
bEJwmzph

Inflacja rośnie najszybciej od dwudziestu lat. To oznacza drożyznę na sklepowych półkach. Co za tym idzie, z kieszeni Polaków szybko ubywa pieniędzy, to też czas wzmożonych cięć wydatków.

Drastyczny wzrost cen zmusza do zmian w koszykach zakupowych. To już się dzieje, co pokazuje badanie aplikacji Moja Gazetka wykonane dla "Rzeczpospolitej". Jak wynika z badania, niemal 70 proc. mniej niż rok temu wydajemy na napoje, 52,7 proc. na owoce i warzywa sezonowe. Inne kategorie, na których oszczędza przynajmniej co trzeci badany, to: masło, mięso, owoce oraz warzywa całoroczne.

bEJwmzpj
Galopująca inflacja powoduje spadek wartości gotówki, a tym samym - wzrost cen produktów. Aż trzy na cztery badane osoby rezygnują z zakupu produktów, które dawniej kupowały częściej. Rozwiązaniem problemu rosnących cen dla większości respondentów było dokładniejsze niż dawniej planowanie zakupów - powiedział Tomasz Machniak, współzałożyciel aplikacji Moja Gazetka.
Zobacz także: Inflacja nie zwalnia, będzie drożej. Cena drobiu nawet o 25 proc. wyższa

Kupujemy mniej

Z badania wynika, że aż 52,4 proc. osób musi rezygnować z zakupu niektórych produktów, a ponad 46 proc. po prostu kupuje mniej. To wyzwanie również dla sklepów, bowiem Polacy uwielbiają promocje (szacuje się, że nawet 1/3 sprzedaży odbywa się w ramach różnego typu akcji), a przy rozpędzonej inflacji trudno o ściganie się o klienta niskimi cenami.

bEJwmzpp
W przypadku dóbr codziennego użytku wzrost poziomu inflacji nie powinien spowodować spadku ani wzrostu liczby promocji. Są one każdorazowo wkalkulowane w strategie marketingowe i cenowe. Klienci lubią promocje, więc handlowcy z nich nie zrezygnują, lecz będą je utrzymywali przez cały czas – twierdzi dr Mariusz Woźniakowski z Katedry Marketingu Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego.

Presja ze strony konsumentów na obniżanie cen może być w najbliższych miesiącach coraz silniejsza - uważają eksperci. Tym bardziej, że nic nie wskazuje, aby inflacja miała w najbliższych miesiącach odpuścić, a zbliżające się święta to kolejny wydatek w domowych budżetach.

bEJwmzpq

Triki sprzedażowe

Rynek różnie reaguje na oczekiwania konsumentów. Z jednej strony pojawiają się promocje, ale coraz częściej producenci decydują się na zmniejszanie opakowań produktów, aby dać konsumentowi złudzenie, że kupuje to samo co zwykle w niezmienionej cenie.

Już na taśmie produkcyjnej planuje się ten trik marketingowy. Opakowania tworzone są tak, by dawały złudzenie niezmienionej pojemności, a realnie danego produktu jest mniej. Warto więc zerkać na informacje o pojemności, być może ulubiony produkt jest "szczuplejszy" przez inflację.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEJwmzpK
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(80)
Ewa
3 tyg. temu
Tak , teraz jest problem czy latem Turcja czy zimą Malta. Włochy odpadają bo tam drożyzna nawet dla mieszkańców tego kraju i ostre przepisy covidove. W sezonie turystycznym rodzime plaże oblegane przez rodaków. W Zakopanem.kolejki na szlakach turystycznych. Knajpy oblegane. Teraz paliwo zdrożeje i będzie problem bo tata musi dojechać do pracy jednym samochodem, mama drugim i jeszcze dziecko trzeba zawozić do szkoły. Za pasem święta....może w Austrii albo Alpy Francuskie...no i prezenty już trzeba zaplanować. Boże i jak tu żyć w takim kraju.
Riki
3 tyg. temu
Niestety,ale podczas kryzysu ludzie przedstawiają się na "tryb przetrwanie" Cola,czekolada,perfumy,kosmetyki,to nie są produkty pierwszej potrzeby. Spadnie popyt to i ceny wyhamują. No chyba, że producenci fabryki pozamykają w co wątpię.
Ogi
3 tyg. temu
To tylko Polska
bEJwmzpL
Ogi
3 tyg. temu
To tylko Warszawiacy
olo
4 tyg. temu
Dziękować za to paskudnej Unii
Rybka
4 tyg. temu
Sprytne
Bat Chłopski
4 tyg. temu
Cały PIS za to co robi w piekle będzie się smażył na wieki. A teraz posłuchajcie wybitnego intelektualisty (czyli mnie): Wiecie jak najłatwiej kogoś okraść, ale zrobić to tak, by jeszcze ten żył w przekonaniu, że coś dostał? Pamiętacie denominację z 1995 roku? Wtedy dzieliliśmy ceny przez 10000 (nowy 1zł = 10000 starych). Wyobraźcie sobie proszę, że teraz robię denominację, tylko w drugą stronę, ale nie wymieniamy banknotów. Tylko tym razem nie mnożymy x10000, a zaledwie x2. Zatem co mamy? Chleb zamiast 2 zł kosztuje 4 zł, wynajem mieszkania zamiast 1tyś zł będzie 2tyś zł, kg wędliny zamiast 15zł będzie kosztował 30zł itd. Zatem jak ktoś zarabiał 2tys a teraz dostanie 4tys zł nie odczuje różnicy. Logiczne, no nie? Ale emeryt który miał 1,5tys zł powinien sprawiedliwie dostać 3 tyś, by tak samo nie odczuł różnicy jak ludzie pracujący. TU JEST CAŁY TRIK! Ale jeśli emerytowi nie dam po tej nowej denominacji 3 tys tylko 2 tys. zł? Zatem co? Okradnę wówczas emeryta na 1 tyś zł, a on mi jeszcze podziękuje za 500zł podwyżki, bo w jego mniemaniu miał 1,5tyś a dostanie teraz 2tyś. Będę miał na czysto tysiaka oraz dozgonną wdzięczność tępego emeryta (a takich są miliony widząc po sondażach), że mu coś "dałem". Ha ha ha! Tak będzie miesięcznie w przypadku jednego emeryta, a przeliczmy teraz ileś milionów emerytów i 12 m-cy w roku? Toż to można zbić miliardy majątku na tępych frajerach! Dobre, co nie? Muszę to opatentować! A może lepiej pójdę do polityki?
laik
4 tyg. temu
Jak by ludzie się zainteresowali podstawami ekonomii to by bzdur nie pisali. Inflacja jest zależna przede wszystkim od relacji między popytem a produkcją oraz kosztami produkcji. Strajkujemy o podwyżki i myślimy że to nie ma wpływu na cenę towarów i usług. Rządzący podpisują długoterminowe nieprzemyślane umowy a później zganiają że to wina następców (gaz i emisja CO)
3,4,5
4 tyg. temu
Wydaje mniej na napoje ale zawierające cukier.
Wyborzec
4 tyg. temu
Efekt dodruku biletów NBP ... jeszcze trochę rządów PIS i znowu będą pensje w milionach tylko że chleb będzie też kosztował tysiące albo i miliony. „Polak mądry po szkodzie Lecz jeśli prawda i z tego nas zbodzie, Nową przypowieść Polak sobie kupi, Że i przed szkodą, i po szkodzie głupi.”
Macie co chci...
4 tyg. temu
Jak się głosuję tak się żyje. I co znowu wina tuska?
Artek
4 tyg. temu
Tekst na zlecenie Tuska.
LLLLLLLL
4 tyg. temu
Trawa wysycha, nie ma co jeść. Głosujcie tak dalej. Znając pisiorów to wykasują.
bEJwmzpD
Groteska
4 tyg. temu
A jakie kosmiczne są ceny mieszkań, jakie drogie są podstawowe produkty a o paliwie już nie wspomnę. To jest kpina a podobno jakiś emeryt zapatrzony w rządzących polityków twierdzi, że jest zadowolony bo kupując mniej nie nadźwiga się. Co jet z tym narodem? O co chodzi tym ludziom? Liczyć nie umieją, nie myślą, czy co? To co się stało było do przewidzenia już od bardzo dawna. A Premier nam wmawia, że mamy dużo pieniędzy tylko się na tym ne znamy... Jak w jakimś czeskim filmie!!!
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić