Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
oprac. OKT
|

Rewolucja w 500 plus. Trzeba złożyć nowy wniosek. To, co się tam znajduje może zaskoczyć

7
Podziel się:

Nowy rok oznacza ogromne zmiany w świadczeniu 500+. Od 1 stycznia obsługę świadczeń z samorządów przejmuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wnioski o przyznanie pieniędzy będzie można składać wyłącznie przez internet.

Rewolucja w 500 plus. Trzeba złożyć nowy wniosek. To, co się tam znajduje może zaskoczyć
Zmiany w 500+ już od 1 stycznia (EASTNEWS, MONKPRESS)

Pierwszą zmianą, jaka czeka na pobierających świadczenia oraz tych, którzy dopiero będą się o nie starać, jest fakt, że wypłaty od 1 stycznia 2022 będą realizowane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Jak wskazuje "Fakt", styczeń jest miesiącem na pełne wdrożenie nowych procedur.

Zobacz także: Inflacja szaleje. 500+ do waloryzacji? Minister odpowiada

W pierwszym miesiącu 2022 wnioski będą musieli złożył tylko świeżo upieczeni rodzice, pozostałe osoby będą musiały zalogować się do konta PUE ZUS po 1 lutego. Dotychczas przyznane i wypłacane świadczenia są zapewnione do końca maja.

Ważną zmianą jest to, że wnioski o wypłatę pieniędzy będzie można składać wyłącznie drogą elektroniczną. ZUS nie będzie przyjmował papierowych formularzy. Ponadto od 1 stycznia wypłata 500+ będzie realizowana wyłącznie na konto bankowe. Elektroniczne wnioski będzie można składać przez rządową platformę Emp@atia lub Portal Usług Elektronicznych (PUE), a także przez bankowość elektroniczną.

Zmiany we wnioskach

Zmianie ulegają formularze o wypłatę świadczenia. Z uwagi na rezygnację z wypłat gotówkowych konieczne będzie podanie konta bankowego. Pozostałe dane, jakie są niezbędne do wypełnienia wniosku, to informacje osobiste o rodzicach i dzieciach — imiona, nazwiska, numery PESEL.

Jak wskazuje "Fakt" nowe wnioski liczą aż 10 stron, jednak nie powinno to odstraszać rodziców przed ich wypełnieniem. Platforma PUE dzięki specjalnemu kreatorowi pomoże suchą stopą przejść przez całą procedurę. System będzie na każdym etapie podpowiadał co należy uzupełnić, a także jakie skany dokumentów dołączyć do wniosku.

ZUS, mimo że będzie przyjmował wyłącznie wnioski złożone elektronicznie, wychodzi naprzeciw osobom nieposiadającym dostępu do internetu. Tacy beneficjenci będą mogli liczyć na udostępnienie komputera do wypełnienia wniosku w oddziale ZUS-u, a urzędnicy pomogą założyć profil na PUE i podpowiedzą, jak wypełnić wniosek.

Warto wcześniej złożyć wniosek

Wnioski dla osób, które już mają przyznane świadczenia będą przyjmowane po 1 lutego 2022 i będą obowiązywały w okresie od 1 czerwca 2022 do końca maja 2023. Osoby, które złożą wnioski przed końcem kwietnia 2022 będą mogły liczyć na wypłatę świadczenia do końca czerwca, oznacza to, że dla tych, którzy się pospieszą nie będzie luki między wypłatami świadczenia.

Zapominalscy będą niestety musieli poczekać. Złożenie wniosku między 1, a 31 maja oznacza wypłatę do końca lipca; pomiędzy 1, a 30 czerwca do końca sierpnia; pomiędzy 1, a 30 lipca do końca września; między 1, a 31 sierpnia do końca października.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(7)
kaskak90947
4 tyg. temu
Uważam że bardzo dobrze iż polskie dzieci nareszcie zostały docenione znam wiele rodzin które 500 zł wydają na dodatkowe zajęcia sportowe lub edukację ,przez tyle lat nie dostawały nic .Mam pełnoletnie dzieci i cieszę się że kiedyś ich pociechy może będą miały szansę na wsparcie finansowe od państwa ,one kiedy były małe takiego nie miały pozdrawiam rodziców maluchów nie przejmujcie się gadaniem innych
gosc...rencis...
4 tyg. temu
stwrozyc elektroniczne zabiegi podpis elektroniczny ...zamuwienia publicznee dla sluzby zdrowia tablety zeby papieru nie urzywac do zabieguw
dyrektor
4 tyg. temu
Pis zrobił drożyzne i rozdaje nasze pieniądze tym samym powiększa dług publiczny ludziom się żyje gorzej należy ten rząd podać do dymisji a najgorsze zło to 500+    !!!!!!!!!! PIS podzielił ludzi i rodziny jednym daje 14ke tym daje co nie chciało się robić a teraz podatek nieroby nie będą płacić podatku a ci co całe życie zapiepszali dalej będą płacić podatek taki podział robi PIS a w dodatku daje 500+ dzieciorobom z naszych podatków a oni chlają za te pieniądze i nie muszą pracować jest wiele przykładów udokumentowanych ludzie co się słyszy mają już dość tego rządu nikt już na PIS nie zagłosuje bo to druga komuna drożyzna goni drożyzne non stop podwyżki na 500+ dość a teraz PIS rozdaje dzieciorobom 12tys zł my was niedługo rozliczymy !  To koniec PISowców .A emerytów którzy pracowali ciężko to się ich dyskryminuje tylko daje się tym nierobom ! W tym kraju tylko dobrze żyją celebryci księża piłkarze i ci w rządzie podwyżki sobie robią po 10tys a większość ma zarobki miljonowe a ludzom pracy lub emerytom po 50zł podwyżki a w sklepach co tydzień podwyżki ludzie musimy wyjść na ulice i to zmienić !!!!!
EBOLA✌
4 tyg. temu
Zamiast podań o zasiłek to podanie o pracę złożyć. a nie mnożyć się jak króliki
Bezrobotny44
4 tyg. temu
Zawsze śmieszą ci z PO którzy otwarcie mówią że 500 plus czy 13 emerytura to rozdawnictwo ! Ale kiedy ich polityków ,zwolenników zapytasz o miliony wydawane przez na przykład Szwecję Niemcy Francja czy Danie na imigrację z Azji i Afryki to...powiedzą że to uzasadniona konieczna pomoc ! Czyli wiadomo co będzie jak PO PSL wróci do władzy ! Dla Polaków zaciskanie pasa ale...na imigrację z Azji i Afryki miliony się znajdą !
Mmmmm
4 tyg. temu
Emeryci będą finansować nierobów. Głosować na PIS
edex
4 tyg. temu
Jedyną zmianą powinna być likwidacja głupoty tego państwa .
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić