aktualizacja 

Rewolucja w 500 plus. Trzeba złożyć nowy wniosek. To, co się tam znajduje może zaskoczyć

26

Nowy rok oznacza ogromne zmiany w świadczeniu 500+. Od 1 stycznia obsługę świadczeń z samorządów przejmuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wnioski o przyznanie pieniędzy będzie można składać wyłącznie przez internet.

Rewolucja w 500 plus. Trzeba złożyć nowy wniosek. To, co się tam znajduje może zaskoczyć
Zmiany w 500+ już od 1 stycznia (EASTNEWS, MONKPRESS)

Pierwszą zmianą, jaka czeka na pobierających świadczenia oraz tych, którzy dopiero będą się o nie starać, jest fakt, że wypłaty od 1 stycznia 2022 będą realizowane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Jak wskazuje "Fakt", styczeń jest miesiącem na pełne wdrożenie nowych procedur.

Zobacz także: Inflacja szaleje. 500+ do waloryzacji? Minister odpowiada

W pierwszym miesiącu 2022 wnioski będą musieli złożył tylko świeżo upieczeni rodzice, pozostałe osoby będą musiały zalogować się do konta PUE ZUS po 1 lutego. Dotychczas przyznane i wypłacane świadczenia są zapewnione do końca maja.

Ważną zmianą jest to, że wnioski o wypłatę pieniędzy będzie można składać wyłącznie drogą elektroniczną. ZUS nie będzie przyjmował papierowych formularzy. Ponadto od 1 stycznia wypłata 500+ będzie realizowana wyłącznie na konto bankowe. Elektroniczne wnioski będzie można składać przez rządową platformę Emp@atia lub Portal Usług Elektronicznych (PUE), a także przez bankowość elektroniczną.

Zmiany we wnioskach

Zmianie ulegają formularze o wypłatę świadczenia. Z uwagi na rezygnację z wypłat gotówkowych konieczne będzie podanie konta bankowego. Pozostałe dane, jakie są niezbędne do wypełnienia wniosku, to informacje osobiste o rodzicach i dzieciach — imiona, nazwiska, numery PESEL.

Jak wskazuje "Fakt" nowe wnioski liczą aż 10 stron, jednak nie powinno to odstraszać rodziców przed ich wypełnieniem. Platforma PUE dzięki specjalnemu kreatorowi pomoże suchą stopą przejść przez całą procedurę. System będzie na każdym etapie podpowiadał co należy uzupełnić, a także jakie skany dokumentów dołączyć do wniosku.

ZUS, mimo że będzie przyjmował wyłącznie wnioski złożone elektronicznie, wychodzi naprzeciw osobom nieposiadającym dostępu do internetu. Tacy beneficjenci będą mogli liczyć na udostępnienie komputera do wypełnienia wniosku w oddziale ZUS-u, a urzędnicy pomogą założyć profil na PUE i podpowiedzą, jak wypełnić wniosek.

Warto wcześniej złożyć wniosek

Wnioski dla osób, które już mają przyznane świadczenia będą przyjmowane po 1 lutego 2022 i będą obowiązywały w okresie od 1 czerwca 2022 do końca maja 2023. Osoby, które złożą wnioski przed końcem kwietnia 2022 będą mogły liczyć na wypłatę świadczenia do końca czerwca, oznacza to, że dla tych, którzy się pospieszą nie będzie luki między wypłatami świadczenia.

Zapominalscy będą niestety musieli poczekać. Złożenie wniosku między 1, a 31 maja oznacza wypłatę do końca lipca; pomiędzy 1, a 30 czerwca do końca sierpnia; pomiędzy 1, a 30 lipca do końca września; między 1, a 31 sierpnia do końca października.

Autor: OKT
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić