Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
Łukasz Kuczera
|

Chcesz 500+? Rząd oszczędza. Niespodzianki po 1 stycznia

6
Podziel się:

Począwszy od 1 stycznia 2022 roku to Zakład Ubezpieczeń Społecznych przejmie obsługę programu 500+. Wniosek o wypłatę świadczenia będzie można złożyć tylko przez internet. Co znajduje się w formularzu i jak go wypełnić?

Chcesz 500+? Rząd oszczędza. Niespodzianki po 1 stycznia
Chcesz 500+? Musisz złożyć wniosek, a w nim niespodzianki (Adobe Stock, ZOIAKOSTINA)

Rząd postanowił, że od 1 stycznia 2022 roku to ZUS będzie operatorem programu 500+. Oznacza to, że to właśnie ta instytucja będzie przyjmować i rozpatrywać wnioski, a także później wypłacać pieniądze rodzicom. W pierwszym miesiącu w nowy sposób wnioski składać będą świeżo upieczeni rodzice.

W przypadku opiekunów dzieci, którym świadczenie 500+ jest już wypłacane, wnioski poprzez ZUS składane będą od 1 lutego 2022 roku. Jakie zmiany wywołuje nowy system?

Chcesz 500+? Musisz złożyć wniosek, a w nim niespodzianki

Najważniejsza to możliwość składania dokumentów tylko przez internet, nie będzie już możliwe wnioskowanie o 500+ za pośrednictwem tradycyjnego formularza papierowego. Na dodatek pieniądze trafiać będą na konto, nie otrzymamy ich w formie gotówki w placówce ZUS.

Zobacz także: "Andrzej Duda nie miał wyboru". Polityk opozycji nie ma wątpliwości

Skąd w ogóle pomysł zmiany operatora programu 500+? Według informacji "Faktu" chodzi o oszczędności. Państwo ma zaoszczędzić 3 mld zł w ciągu 10 lat dzięki temu, że to Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie sprawować pieczę nad całym procesem.

"Fakt" dotarł też do internetowego wniosku o 500+, z którym wkrótce będą musieli się zapoznać rodzice. Trzeba w nim będzie umieścić najważniejsze dane rodziców i dzieci (m.in. imiona, nazwiska, nr PESEL, daty i miejsca urodzenia, a także dane kontaktowe).

Kluczowe to umieszczenie we wniosku numeru rachunku bankowego, na który ma być wypłacane 500+. Jako że wypłaty nie będą już realizowane w formie gotówkowej, to jeśli tego nie zrobimy, możemy mieć problemy z uzyskaniem świadczenia.

Internetowy wniosek liczy 10 stron. W jego wypełnieniu pomaga specjalny kreator, który podpowiada, co należy wpisać w danej rubryce.

A co jeśli rodzic nie ma dostępu do internetu? W tym przypadku konieczna będzie wizyta w placówce ZUS, która udostępni takiej osobie dostęp do komputera. Dany pracownik pomoże też w założeniu profilu na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(6)
Al-Pha-X
4 tyg. temu
Program 500+ to typowy populistyczny chwyt partii rzadzącej, wdrożony tylko po to aby mieć pod butem elektorat....na takie luksusy socjalne mogą sobie pozwalać tylko bardzo bogate i rozwinięte godpdarki...a jak już pis tak bardzo chciał wesprzeć rodziny z dziećmi, to bez tego rabunkowego drenowania budżetu wystarczyło pomyśleć nad sensownym programem ulg podatkowych dla takich rodzin...
Roziu
4 tyg. temu
Wiecie koledzy i koleżanki... Wiele się słyszy o psioczeniu na 500plus. Ok, można to nawet zrozumieć. Ja też zmieniłbym warunki przyznawania - mała modyfikacja. Nie słychać za to psioczenia na dwie grupy, które nas doją i chyba wydoją do cna. Trochę wyliczeń. 500+ to obecnie 49 mld zł rocznie. Średnio przez trzy lata było po 40 mld zł. Rolnicy + Górnicy = 129 mld zł rocznie. Średnio przez ~20 lat było po 80 mld zł. Łatwo to policzyć.
Jerzy
4 tyg. temu
PO powinno zrezygnować z 500+ jak sprzeciw to sprzeciw a nie żebranie !!!
Kjlll
4 tyg. temu
Ten ostatni punkt mnie rozwalił.
AVE PiS
4 tyg. temu
500+ do 3 roku życia bez warunków a od 4roku o ile oboje rodziców pracuje - bo Malucha wysyła się do żłobka/przedszkola.
Bat Chłopski
4 tyg. temu
Mam lepszą propozycję. Chcesz 3000+? Pójdź do pracy!
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić