Trwalsze i lżejsze niż beton. Genialny wynalazek z Kenii

65

Świat już od dłuższego czasu walczy z nadprodukcją plastiku. W Afryce jest go szczególnie dużo. Kenijka Nzambi Matee wymyśliła, by przetwarzać go na cegły, pomagając tym samym lokalnym społecznościom. Zalet jest jednak więcej.To nasza #DziennaDawkaDobregoNewsa.

Trwalsze i lżejsze niż beton. Genialny wynalazek z Kenii
Cegła z plastiku (YouTube)

Cegły Gjenge wytworzone przez 29-letnią Kenijkę są bardzo wytrzymałe i trwalsze niż beton. Jednak to foliowe czy plastikowe opakowania wymieszane z piaskiem i gliną. Kobieta, która jest inżynierem materiałowym zaprojektowała do procesu ich tworzenia własne maszyny.

Do dzisiaj ​​fabryka poddała recyklingowi 20 ton odpadów plastikowych od czasu jej powstania w 2017 roku. Dzięki temu Kenia walczy ze szczególnym problemem- nadprodukcją plastiku w ich kraju.

Innowacja firmy Nzambi Matee w sektorze budowlanym podkreśla możliwości gospodarcze i środowiskowe, jakie daje przejście z gospodarki linearnej, w której produkty po zużyciu są wyrzucane, na gospodarkę cyrkularną, w której produkty i materiały pozostają w systemie tak długo, jak to możliwe - powiedziała Soraya Smaoun, która specjalizuje się w technikach produkcji przemysłowej w UNEP.

Obecnie fabryka, która pracuje dla Matee jest w stanie wykonać miesięcznie ok. 500 sztuk cegieł Gjenge, które następnie trafiają do najbiedniejszych regionów Kenii. Wykorzystuje się je do budowy szpitali tymczasowych, domów, a nawet chodników.

To absurd, że wciąż mamy problem z zapewnieniem godnego schronienia, które jest podstawową potrzebą człowieka. Tworzywo sztuczne jest materiałem, który jest nadużywany i źle rozumiany. Potencjał w nim drzemiący jest ogromny, ale jego późniejsze życie może być katastrofalne - mówi Nzambi Matee

Plastikowe cegły są nie tylko wytrzymalsze ale i dwa razy lżejsze co znacznie ułatwia proces transportu. Zmniejszają się także jego koszty.

Kenijka planuje dodać kolejną, większą linię produkcyjną, która może potroić wydajność i ma nadzieję, że do końca roku osiągnie rentowność. Być może takie rozwiązanie pomoże nie tylko Afryce ale i całemu światu w walce o środowisko?

Zobacz także: Syrena pośród śmieci. Niezwykła akcja na indonezyjskiej plaży
Autor: KLS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić