Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
KLS
|

Trwalsze i lżejsze niż beton. Genialny wynalazek z Kenii

43
Podziel się:

Świat już od dłuższego czasu walczy z nadprodukcją plastiku. W Afryce jest go szczególnie dużo. Kenijka Nzambi Matee wymyśliła, by przetwarzać go na cegły, pomagając tym samym lokalnym społecznościom. Zalet jest jednak więcej.To nasza #DziennaDawkaDobregoNewsa.

Trwalsze i lżejsze niż beton. Genialny wynalazek z Kenii
Cegła z plastiku (YouTube)

Cegły Gjenge wytworzone przez 29-letnią Kenijkę są bardzo wytrzymałe i trwalsze niż beton. Jednak to foliowe czy plastikowe opakowania wymieszane z piaskiem i gliną. Kobieta, która jest inżynierem materiałowym zaprojektowała do procesu ich tworzenia własne maszyny.

Do dzisiaj ​​fabryka poddała recyklingowi 20 ton odpadów plastikowych od czasu jej powstania w 2017 roku. Dzięki temu Kenia walczy ze szczególnym problemem- nadprodukcją plastiku w ich kraju.

Innowacja firmy Nzambi Matee w sektorze budowlanym podkreśla możliwości gospodarcze i środowiskowe, jakie daje przejście z gospodarki linearnej, w której produkty po zużyciu są wyrzucane, na gospodarkę cyrkularną, w której produkty i materiały pozostają w systemie tak długo, jak to możliwe - powiedziała Soraya Smaoun, która specjalizuje się w technikach produkcji przemysłowej w UNEP.

Obecnie fabryka, która pracuje dla Matee jest w stanie wykonać miesięcznie ok. 500 sztuk cegieł Gjenge, które następnie trafiają do najbiedniejszych regionów Kenii. Wykorzystuje się je do budowy szpitali tymczasowych, domów, a nawet chodników.

To absurd, że wciąż mamy problem z zapewnieniem godnego schronienia, które jest podstawową potrzebą człowieka. Tworzywo sztuczne jest materiałem, który jest nadużywany i źle rozumiany. Potencjał w nim drzemiący jest ogromny, ale jego późniejsze życie może być katastrofalne - mówi Nzambi Matee

Plastikowe cegły są nie tylko wytrzymalsze ale i dwa razy lżejsze co znacznie ułatwia proces transportu. Zmniejszają się także jego koszty.

Kenijka planuje dodać kolejną, większą linię produkcyjną, która może potroić wydajność i ma nadzieję, że do końca roku osiągnie rentowność. Być może takie rozwiązanie pomoże nie tylko Afryce ale i całemu światu w walce o środowisko?

Zobacz także: Syrena pośród śmieci. Niezwykła akcja na indonezyjskiej plaży
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(43)
muraż :-)
rok temu
Jakie to rozwiązanie. Plastik nadal jest tylko w innej postaci.
kocia
rok temu
twardszego betonu niż Polski nie ma nigdzie ,nie kłamcie
arch_76
rok temu
500szt cegieł/ mies. to około 20-25 sztuk dziennie. Brzmi raczej jak żart. Na 1m2 muru nośnego o grubości 25cm potrzeba 93 szt cegły. Wybudowanie budki 6x4m o wysokości 2,80m wymaga około 4800 - 5000 sztuk cegieł. Około 10 miesięcy pracy fabryki. No i gdzie w tym artykule tkwi błąd? Chyba produkcja wynosi 500.000 szt cegieł miesiecznie?
Nejman
rok temu
nie istnieje zielona energia czy cokolwiek ekologicznego to bzdura... plastik w cegłach? samo zdrowie ile spalono paliwa, żeby to wyprodukować?
Półprorok ja
rok temu
do celulozy dodoć plastik to też by powstał ultra lekki materiał budowlany, dodam że celulozę można otrzymać nie tylko z drewna ,ale z traw ,słomy, liści / no ze wszystkiego co ją zawiera , a taki materiał sprawdził by sie dla lekkich konstrukcji domów ,ogrodzeń mebli, no ale aby mieć ,trzeba chcieć a to już ińsza historia. a z dmuchanym betonem plastik napewo stworzył by bardzo wytrzymałą strukturę bo by się nie kruszył
Joanna
rok temu
"Obecnie fabryka, która pracuje dla Matee jest w stanie wykonać miesięcznie ok. 500 sztuk cegieł Gjenge" 16 cegieł dziennie? ona to robi w kuchni między obiadem a przepierką, czy jak?
`paolo
rok temu
Mamy kolejny przykład redaktorzyny piszącego o temacie, z którym nie zdążył się zapoznać. Brak mu (jej) odwagi by podpisać się imieniem i nazwiskiem. Żenada. Schodzicie na psy.
mora
rok temu
Nobla ale głupoty to trzeba dać autorowi tego artykułu który nie umie przetłumaczyć i myli 500 n 1500 .
TJ79
rok temu
600 cegieł miesięcznie i ogrom energii. Absurd totalny.
LOL
rok temu
TLUMACZENIE Z AFRYKANSKIEJ GAZETY - nzambi matee - 29-letni przedsiębiorca i wynalazca z Nairobi - jest założycielem startupu, który przetwarza plastikowe odpady w cegły mocniejsze niż beton. o nazwie gjenge makers ltd, jej firma powstała po opracowaniu prototypowej maszyny, która zamienia wyrzucony plastik w kostkę brukową. jeden dzień w fabryce oznacza 1500 ubijanych plastikowych kostek brukowych, cenionych nie tylko za jakość, ale także za przystępną cenę.
Covidzę...
rok temu
Te afrykańskie wynalazki...wcześniej zachwycano się butami z kawałków starych opon, teraz cegły z plastiku mieszanego z błotem... bajka
Ftr
rok temu
500 cegieł. Szok i rewolucja w budownictwie!
oko
rok temu
obcasami bedzie plastik skutecznie proszkowany...wynalazek...Kenijski
Olo
rok temu
Sprzedam most do zuka
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić