o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
KLS
|

Trwalsze i lżejsze niż beton. Genialny wynalazek z Kenii

42
Podziel się

Świat już od dłuższego czasu walczy z nadprodukcją plastiku. W Afryce jest go szczególnie dużo. Kenijka Nzambi Matee wymyśliła, by przetwarzać go na cegły, pomagając tym samym lokalnym społecznościom. Zalet jest jednak więcej.To nasza #DziennaDawkaDobregoNewsa.

Trwalsze i lżejsze niż beton. Genialny wynalazek z Kenii
Cegła z plastiku (YouTube)
bDKbDNPF

Cegły Gjenge wytworzone przez 29-letnią Kenijkę są bardzo wytrzymałe i trwalsze niż beton. Jednak to foliowe czy plastikowe opakowania wymieszane z piaskiem i gliną. Kobieta, która jest inżynierem materiałowym zaprojektowała do procesu ich tworzenia własne maszyny.

Do dzisiaj ​​fabryka poddała recyklingowi 20 ton odpadów plastikowych od czasu jej powstania w 2017 roku. Dzięki temu Kenia walczy ze szczególnym problemem- nadprodukcją plastiku w ich kraju.

bDKbDNPH
Innowacja firmy Nzambi Matee w sektorze budowlanym podkreśla możliwości gospodarcze i środowiskowe, jakie daje przejście z gospodarki linearnej, w której produkty po zużyciu są wyrzucane, na gospodarkę cyrkularną, w której produkty i materiały pozostają w systemie tak długo, jak to możliwe - powiedziała Soraya Smaoun, która specjalizuje się w technikach produkcji przemysłowej w UNEP.

Obecnie fabryka, która pracuje dla Matee jest w stanie wykonać miesięcznie ok. 500 sztuk cegieł Gjenge, które następnie trafiają do najbiedniejszych regionów Kenii. Wykorzystuje się je do budowy szpitali tymczasowych, domów, a nawet chodników.

bDKbDNPN
To absurd, że wciąż mamy problem z zapewnieniem godnego schronienia, które jest podstawową potrzebą człowieka. Tworzywo sztuczne jest materiałem, który jest nadużywany i źle rozumiany. Potencjał w nim drzemiący jest ogromny, ale jego późniejsze życie może być katastrofalne - mówi Nzambi Matee

Plastikowe cegły są nie tylko wytrzymalsze ale i dwa razy lżejsze co znacznie ułatwia proces transportu. Zmniejszają się także jego koszty.

Kenijka planuje dodać kolejną, większą linię produkcyjną, która może potroić wydajność i ma nadzieję, że do końca roku osiągnie rentowność. Być może takie rozwiązanie pomoże nie tylko Afryce ale i całemu światu w walce o środowisko?

bDKbDNPO
Zobacz także: Syrena pośród śmieci. Niezwykła akcja na indonezyjskiej plaży
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDKbDNQi
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(42)
Obserwator
3 tyg. temu
Zastanówcie się co piszecie. 500 sztuk cegieł miesięcznie? No to nie ma czym się zajmować.
Sherlock
3 tyg. temu
Tak naprawde to oni produkuje miedzy 1,000 a 1,500 cegiel dziennie. Zrodlo: thisiscolossal
Shymo
3 tyg. temu
Jestem ciekaw jaka jest ognioodporność tych materiałów, i czy słup dymu będzie widać z satelity.
bDKbDNQj
poldek
3 tyg. temu
Świetna informacja , za roczną produkcję będzie można postawić trzy ścianki działowe - w piwnicy. A już za 14 lat cały parter. Powodzenia
Eko
3 tyg. temu
Plastik fantastik a były w naszym kraju butelki a to na mleko ,śmietanę,soki,wodę i td. ale w europie były już opakowania plastikowe więc zalały nas a teraz wracją do szkła ale śmiecie do PL.
Najnowsze komentarze (42)
kocia
3 tyg. temu
twardszego betonu niż Polski nie ma nigdzie ,nie kłamcie
arch_76
3 tyg. temu
500szt cegieł/ mies. to około 20-25 sztuk dziennie. Brzmi raczej jak żart. Na 1m2 muru nośnego o grubości 25cm potrzeba 93 szt cegły. Wybudowanie budki 6x4m o wysokości 2,80m wymaga około 4800 - 5000 sztuk cegieł. Około 10 miesięcy pracy fabryki. No i gdzie w tym artykule tkwi błąd? Chyba produkcja wynosi 500.000 szt cegieł miesiecznie?
Nejman
3 tyg. temu
nie istnieje zielona energia czy cokolwiek ekologicznego to bzdura... plastik w cegłach? samo zdrowie ile spalono paliwa, żeby to wyprodukować?
Półprorok ja
3 tyg. temu
do celulozy dodoć plastik to też by powstał ultra lekki materiał budowlany, dodam że celulozę można otrzymać nie tylko z drewna ,ale z traw ,słomy, liści / no ze wszystkiego co ją zawiera , a taki materiał sprawdził by sie dla lekkich konstrukcji domów ,ogrodzeń mebli, no ale aby mieć ,trzeba chcieć a to już ińsza historia. a z dmuchanym betonem plastik napewo stworzył by bardzo wytrzymałą strukturę bo by się nie kruszył
Joanna
3 tyg. temu
"Obecnie fabryka, która pracuje dla Matee jest w stanie wykonać miesięcznie ok. 500 sztuk cegieł Gjenge" 16 cegieł dziennie? ona to robi w kuchni między obiadem a przepierką, czy jak?
`paolo
3 tyg. temu
Mamy kolejny przykład redaktorzyny piszącego o temacie, z którym nie zdążył się zapoznać. Brak mu (jej) odwagi by podpisać się imieniem i nazwiskiem. Żenada. Schodzicie na psy.
mora
3 tyg. temu
Nobla ale głupoty to trzeba dać autorowi tego artykułu który nie umie przetłumaczyć i myli 500 n 1500 .
TJ79
3 tyg. temu
600 cegieł miesięcznie i ogrom energii. Absurd totalny.
bDKbDNQb
LOL
3 tyg. temu
TLUMACZENIE Z AFRYKANSKIEJ GAZETY - nzambi matee - 29-letni przedsiębiorca i wynalazca z Nairobi - jest założycielem startupu, który przetwarza plastikowe odpady w cegły mocniejsze niż beton. o nazwie gjenge makers ltd, jej firma powstała po opracowaniu prototypowej maszyny, która zamienia wyrzucony plastik w kostkę brukową. jeden dzień w fabryce oznacza 1500 ubijanych plastikowych kostek brukowych, cenionych nie tylko za jakość, ale także za przystępną cenę.
Covidzę...
3 tyg. temu
Te afrykańskie wynalazki...wcześniej zachwycano się butami z kawałków starych opon, teraz cegły z plastiku mieszanego z błotem... bajka
Ftr
3 tyg. temu
500 cegieł. Szok i rewolucja w budownictwie!
oko
3 tyg. temu
obcasami bedzie plastik skutecznie proszkowany...wynalazek...Kenijski
Olo
3 tyg. temu
Sprzedam most do zuka
wyksza
3 tyg. temu
Zaraz ją podkupią, opatentują i kasę zrobi najbogatszy biznesmen, a Kenia zostanie z niczym. Miliarderzy powinni płacić nawet podatek nawet 90%. Dziś na świecie nie powinno być głodnych.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić