Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ESO
|

Śmierć Polaka w Sierra Leone. Tragiczna historia z Afryki

69
Podziel się:

Radosław Bolek przed pandemią wyleciał do Afryki, by pracować jako kucharz w ekskluzywnej restauracji. Niestety 23-latek zmarł 5 października 2020 r. Rodzina Radosława nie ma pieniędzy na sprowadzenie z odległego kraju ciała zmarłego. Potrzeba aż 60 tys. zł.

Śmierć Polaka w Sierra Leone. Tragiczna historia z Afryki
Radosław Bolek zmarł nagle w szpitalu 5 października w Afryce.

O szczegółach śmierci Radosława Bolka, który wyleciał do pracy do Sierra Leone w Afryce informuje jego siostra na portalu zrzutka.pl. 23-latek dostał propozycję pracy jako kucharz w ekskluzywnej restauracji.

Młody Polak miał zarabiać ok. 12 tys. zł miesięcznie. W październiku mężczyzna zmarł nagle w szpitalu. Według sekcji zwłok mężczyzna zmarł na malarię. Jednak co do tego ma wątpliwości rodzina 23-latka. Co gorsza sprowadzenia ciała Radosława do Polski kosztuje aż 60 tys. zł. Siostra mężczyzny uruchomiła w tym celu zbiórkę pieniędzy na stronie zrzutka.pl

Kochani! Chciałam napisać coś jako siostra Radka. Chcę, abyście poznali całą historię od początku, gdyż wiele osób dodaje niestosowne uwagi. Radek w grudniu 2019 r. otrzymał ofertę super pracy (...) Przed wylotem wykonał wszystkie szczepienia (na malarię nie ma szczepionek, są tylko tabletki, które kupił wyjeżdżając, kolejne kupował na miejscu) - pisze pani Ewelina.

Pani Ewelina informuje, że po miesiącu pracy Radosław nie dostał wypłaty, gdyż jego szef zaproponował mu, że wszystkie pieniądze otrzyma na sam koniec. 23-latek zgodził się na to. Po kilku miesiącach "mężczyzna, który otworzył tam lokal nagle stwierdził, że wyjeżdża i kazał sprzedać restauracje drugiemu Polakowi [pan T.], z którym mój brat został".

Wówczas przekonywano Radka, że jak sprzedadzą restaurację to odzyskają wszystkie swoje pieniądze za cały okres pracy - pisze pani Ewelina.

Tygodnie mijały, a restauracji dalej nie sprzedano. Mama 23-latka ostatni raz rozmawiała z nim 29 września, czyli tydzień przed śmiercią. Wszystko było w jak najlepszym porządku. Nagle kobieta dostała telefon 5 października, że syn trafił do szpitala, później drugiego. Dwa dni później zmarł.

Stan jak twierdził Pan T. [red. były menadżer restauracji w Sierra Leone] nie poprawiał się, a wręcz odwrotnie pogorszył się, więc musiał zostać przewieziony do drugiego szpitala, w którym miał uzyskać konieczną pomoc. Jak się okazuje do drugiego szpitala trafił w stanie krytycznym. Nie funkcjonowały mu niektóre narządy i raczej lekarz nie dawał mu szans przeżycia, ale walczyli o niego. Był 3 razy reanimowany zanim umarł. W między czasie dostawała mama i starszy brat telefony o wysłanie najpierw 1000 dolarów, później 2000 dolarów na leczenie brata. Jak się okazało nie ubezpieczyli go stąd takie sumy. Gdy mama zaczęła pisać, że przecież jakieś pieniądze musiał mieć zarobione to temat pieniędzy ucichł.

Lekarz, który prowadził 23-latka w drugim szpitalu twierdził,że trzeba zrobić sekcje zwłok dlatego, że podejrzewał ze przyczyną śmierci w tak krótkim czasie niekoniecznie była malaria.

Sekcje niestety tamtejsza policja kazała nam opłacić z racji, iż Radek był Europejczykiem, a ponoć nasz kraj jest krajem bogatym. To ich słowa. A więc moja mama musiała pożyczyć się 8 tysięcy złotych, aby zrobić przelew i ją opłacić. Żeby ją zrobić musieli ściągnąć patologa z Gwinei, ponieważ patologowi, który jest we Freetown postawiono zarzuty skorumpowania i był na 2 tygodniowym areszcie (nie wiadomo czy chodzi o korupcję w sprawie mojego brata czy o inną sprawę) – informację tą mamy od księdza, który jest na misji w Sierra Leone i zgodził się pomóc - czytamy.

Jak pisze pani Ewelina sekcja była wykona bardzo szybko, a jej wyniki zapisano na małym kawałku papieru, zachodzą poważne wątpliwości, co do je rzetelności.

Siostra zmarłego w Afryce Polaka prosi o pomoc w zebraniu potrzebnej sumy na sprowadzenie ciała brata. Zebrano już prawie 40 tys. zł. Pani Ewelina przedstawiła szczegółowe dane do co kosztów.

Wasza pomoc jest nam potrzebna , aby opłacić następujące koszty: 8000 zł sekcja oraz wydanie dokumentacji w Sierra Leone; 54000 zł sprowadzenie ciała przez firmę zajmującą się międzynarodowym transportem; około 8000 zł to koszty za kostnicę , które z dnia na dzień wzrastają , koszty konsularne i inne związane z pochówkiem na terenie Polski. Nie jesteśmy w stanie samodzielnie sobie poradzić, dlatego zwracamy się do was z ogromną prośbą o pomoc - napisała siostra zmarłego na stronie zrzutka.pl

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że "pod koniec grudnia 2020 r. ambasada RP w Abudży przekazała Prokuraturze Okręgowej w Krakowie dokumentację otrzymaną z Sierra Leone" - podaje "Polsat News"

Jesteśmy bardzo poruszeni tą sytuacją, bo zmarł młody człowiek. Dlatego ta sprawa wymaga bardzo gruntownego zbadania. I prokuratura krakowska już wszczęła śledztwo w tej sprawie. To jest tak początkowy etap śledztwa, że jeszcze bardzo wielu rzeczy nie wiadomo - informuje Agnieszka Borowska, rzeczniczka Ministerstwa Sprawiedliwości.
Zobacz także: COVID-19 na Czarnym Lądzie. WHO podało nowe dane dot. pandemii
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(69)
Stihoo
rok temu
Przykra sprawa,ale ludzie ogarnijcie się!!! Tyle wałów już było w związku z pracą za granicą, a tutaj jeszcze do tego Sierra Leone!? Zarabiaj w Europie i lataj na wycieczki jak jesteś ciekawy świata. RIP
cynik
rok temu
Do pani E. drozdz, która zdaje się jest krewną zmarlego: Serdeczne wyrazy współczucia z powodu śmierci. Ale z ta waszą zbiórką to wam odwala. Rozumiem, że chcecie zrobić sekcję zwłok w Polsce. I co wam ta sekcja powie? Że p. Bolek albo zmarł z przyczyn naturalnych, albo zostal otruty. Jeśli został otruty, nie powie wam ani kto to zrobił ani dlaczego.Takich rzeczy moglibyście dowiedzieć się na miejscu, w Sierra Leone, ale czy któreś z was tam pojechało? Jak już, to zbierajcie na Rutkowskiego.
Joanna
rok temu
Zadziałało prawo Darwina- liczenie na super zarobek w jednym z najbiedniejszych państw świata nie świadczy o zdrowym rozsądku. Mało prawdopodobne, żeby za 80 tys udało się sprowadzić ciało- zapewne, jak w każdym skorumpowanym państwie, okaże się szybko, ze kwota jest o wiele wyższa gdy się zorientują, że te pieniądze rodzina była w stanie zebrać. Szkoda chłopaka, ale ta zrzutka jest bez sensu
Magiku
rok temu
Srednie zarobki w Sierra Leona 400-500zl miesiecznie... Czy ten czlowiek z calym szacunkiem mial chociaz troche rozumu w glowie jadac tam? 12 tys miesiecznie? hahaha. Zostal wykorzystany i robil za darmo, gdy zaczal sie domagac zaplaty zostal usuniety i tyle.
z UK
rok temu
i pracowal u Polaka?! czy ja dobrze zrozumialem? dziwna historia.
sien
rok temu
Do Sierra Leon do pracy. Brzmi jak dobry dowcip. Bezpieczniej byłoby Alepoo. Znam takich którzy jeżdżą do pracy do kolumbijckiej Dżungli.
Opolok
rok temu
Zgłosiłbym to do prokuratury, niech wyjaśni okoliczności śmierci.
Jas
rok temu
Puścili chłopaka bez ubezpieczenia do takiego kraju. Co to za dziwna rodzina?
Podóżnik
rok temu
Przecież każdy kto wyjeżdża za granicę wykupuje ubezpieczenie, które pokrywa w całości koszty transportu zwłok do kraju. Czy to nie próba wyciągnięcia kasy od ludzi? Ubezpieczenie podróżne zawsze pokrywa koszty transportu zwłok!
Wojtas
rok temu
Nie wierzę w tą historię. Nawet jeśli jest prawdziwa to cała rodzina jest winna że chłopak zginął bo to że został otruty to jasne.
Anna
rok temu
Szkoda chłopaka. Chociaż podejrzane, że 23 latek dostał prace w ekskluzywnej restauracji w Afryce. Przecież doświadczenia jako takiego pewnie nie miał.Jaki wniosek z tej historii? Nie wyjezdzajcie nigdy do Affyki na zarobek, to nadal dziki kraj, gdzie biały człowiek oznacza tylko jedno - pieniądze.
GOŚĆ
rok temu
Ostatnio zbiórki pieniędzy od tych na dole czyli Kowalskiego są bardzo modne i to na różne cele, nie tylko w internecie jak również w telewizji.
Czech Lech i ...
rok temu
Sierra Leone to taka POlska POd rządami PO i PSL czyli czeski film.
Protected
rok temu
Też znałem podróżnika który umarł na Hawajach, a potem zbierali pieniądze na powrót jego ciała. Nie miał ubezpieczenia a po co? Ludzie zapłacą. Nie masz kasy na ubezpieczenie siedź w domu. Czy jesteś podróżnikiem czy himalaistą.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić