Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. NKU
|

Setki donosów dziennie. Polacy donoszą na sąsiadów

57
Podziel się:

"Skąd sąsiad miał pieniądze na nowy samochód?", "czy pracuje na czarno". Gama donosów jest szeroka, choć jak wynika z danych izb administracji skarbowej, Polacy donoszą znacznie mniej niż przed rokiem. Powód? Zdaniem eksperta pandemia odbiła na tym swoje piętno.

Setki donosów dziennie. Polacy donoszą na sąsiadów
Polacy najczęściej donoszą na... sąsiada (money.pl, Rafał Parczewski)

11,5 tys. - tyle oskarżeń wpłynęło do fiskusa w 1 kwartale br. To ponad 127 donosów dziennie, które w ciągu trzech pierwszych miesięcy roku zgłosili Polacy.

Na co donosimy? Najczęściej na sąsiada. Najwięcej donosów wpłynęło w woj. mazowieckim - 2620. A to oznacza, że na Mazowszu tendencja wzrosła o 15 proc. - analogiczny okres 2020 roku zakończył się z 2272 donosami - informuje MondayNews.

Polacy donoszą na sąsiadów

W skali kraju jednak tendencja jest spadkowa. W trzecim kwartale 2020 roku Polacy zgłosili 12,2 tys. donosów. W porównaniu z bieżącym rokiem, jest to spadek o 7 proc.

Zobacz także: Płaca minimalna 3 tys. zł. Semeniuk: Gospodarka się rozpędza, pracodawcy dadzą radę
- Być może w czasie pandemii jest mniej powodów do tego, żeby składać donosy, bo gospodarka nie funkcjonuje tak jak wcześniej. Ponadto rzadziej dochodzi do interakcji międzyludzkich - ocenia dr Jacek Matarewicz, partner w Kancelarii Ożóg Tomczykowski, ekspert BCC.

Daleko za Mazowszem znalazło się woj. śląskie z ok. 1,4 tys. donosów (rok wcześniej było 1,5 tys.). Dalej Dolny Śląsk - 944, wcześniej 1135 i Małopolska z liczbą 945 donosów (wcześniej 986).

Wysoko plasują się jeszcze Wielkopolanie - w regionie zgłoszono 885 donosów. Tu liczba znacznie spadła, bo w analogicznym okresie 2020 roku było ich 1111.

Emocjonalne donosy

Większość spraw podnoszonych w donosach nie znajduje potwierdzenia w rzeczywistości. Przykładowo, z donosu wynika, że podatnik nie opodatkowuje dochodów z najmu. Tymczasem do urzędu skarbowego składane są zeznania podatkowe i odprowadzany z tego tytułu podatek - ocenia Michał Kasprzak z Izby Administracji Skarbowej w Katowicach.

Jak dodaje, średnio tylko 15 proc. zawiadomień ujawnia faktyczne nieprawidłowości. W ocenie eksperta zgłoszenia wychodzą z niskich pobudek, które mają związek ze słabościami Polaków.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
MondayNews
KOMENTARZE
(57)
Kreska
rok temu
Już decyzja pierwszego Sejmu po zmianie ustroju o przyjmowaniu i rozpatrywaniu anonimów pokazała, że ta nowa Polska nie będzie się zbytnio różniła od PRL. Rozpatrywanie tysięcy donosów, z których tylko 5 procent ma jakieś uzasadnienie zajmuje czas pracowników a może nawet tworzy stanowiska pracy, zbędne i kosztowne. Należałoby wycenić koszt sprawdzania donosów, szczególnie tych nieprawdziwych, i obciążać ich kosztami donosicieli. Wtedy jednak większość donosów będzie anonimowa, więc tylko kasacja przepisu nakazującego rozpatrywanie anonimów zahamowała by plagę donosicielstwa w Polsce. Polacy parają się donosicielstwem nie tylko w kraju. Jesteśmy z tego znani na całym świecie i odpowiednio traktowani przez sąsiadów w krajach Europy, obu Ameryk i Australii. Tylko w Azji donosicielstwo jest uznawane za normę.
fen
rok temu
To sa chrzescijanie? To pokazuje jak bardzo wierzycie w Boga i po co chodzicie do kosciola
PJanek
rok temu
To jest tzw. sygnalizowanie. A kto wymyślił "sygnalistów"?. Nie Prawi I Sprawiedliwi?
KILI
rok temu
A ILE PIS PLACI ZA KAPOWANIE ???KACZYNSKI PRZYZNAL BODZIEC MOTYWACYJNY ??
Walić przygłu...
rok temu
Ja mam wielu sąsiadów i każdy żyje swoim życiem poza jedną sąsiadka która niszczy mi życie. Taka gruba wredna 55 lat plus , też mam problem jak kupię samochód lub cokolwiek . Ciągle donosi a to że jej coś zrobiłem albo synkowi, zawsze gdzieś takie dzikusy się zdarzają.
...
rok temu
Dobrze że ja mam normalnych sąsiadów.
Szuka rozrywk...
rok temu
Sasiad zmora, tez mam sasiada ktory notorycznie donosi na sasiadow , wydaje mi sie ze Sam siebie nie lubi I ma mnostwo kompleksow a za tym idzie zazdrosc. Nie widzi swojego pod nosem tylko u sasiad za plotem. Wierze ze karma do niego wroci.
Tomasz
rok temu
Dzien bez domosu, dzien stracony.
Końradzio
rok temu
""w donosach nie znajduje potwierdzenia w rzeczywistości""-- boo prawdziwy polak-katolik wie swoje!Broń boże żeby sąsiad miał coś lepszego,droższego! "Największa frajda dla polaka, too nieszczęście rodaka!"
tlen
rok temu
PIS DA W NAGRODE ZA DONOSZENIE
fjhmnmjh
rok temu
taki narod !!!!!!! ale warunki stawiac potrafa
Bolo
rok temu
Niestety komuna wraca
Tadek
rok temu
Cyt. Polacy donoszą znacznie mniej niż przed rokiem. Powód? Zdaniem eksperta pandemia odbiła na tym swoje piętno. BO PAN BOZIA NIE RYCHLIWY ALE SPRAWIEDLIWY.
Wikary
rok temu
Prawa wyborcze powinni miec ludzie z co najmniej srednim wyksztalceniem. Inaczej biada temu krajowi.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić