SMS-y ze skarbówki? Lepiej sprawdź, o co chodzi

9

Biuro Informacji Kredytowej bije na alarm. Okazuje się, że oszuści zaczęli wykorzystywać nową metodę. Trzeba być bardzo ostrożnym, żeby nie dać się w to wciągnąć.

SMS-y ze skarbówki? Lepiej sprawdź, o co chodzi
Zdjęcie ilustracyjne (Getty Images, RobsonPL)

Między 15 lutego a 2 maja 2022 roku można złożyć zeznania podatkowe za 2021 rok. Wiele osób robi to za pośrednictwem internetu. Ten fakt wykorzystać próbują oszuści.

Z roku na rok liczba przestępstw związanych z podszywaniem się pod instytucje zaufania publicznego systematycznie wzrasta. Oszuści podszywają się pod pracowników banków, policję, pracowników służby zdrowia zajmujących się programem szczepień, czy w końcu urzędników skarbowych - zauważa Biuro Informacji Kredytowej.

Okazuje się, że każdy, kto posiada telefon, może otrzymać SMS-a od rzekomego urzędnika Urzędu Skarbowego. W wiadomości zawarta jest informacja o nadpłacie podatku lub o zaległości.

W celu uregulowania powstałej zaległości podany jest link rzekomo prowadzący do konta urzędu lub zalecenie skontaktowania się z przedstawicielem skarbówki, np. pod podany numer telefonu komórkowego - zaznacza BIK.

W takie linki absolutnie nie można klikać! Wiele osób zdaje sobie z tego sprawę, w związku z czym oszuści rozwijają kolejne karygodne działania.

Co robią oszuści? BIK wyjaśnia

Jak obecnie zachowują się oszuści? Nowy sposób nie polega już na przesłaniu linku, ale telefonu do urzędnika, a więc uwiarygodnienia kontaktu.

Obecnie przestępcy nakłaniają w wiadomości SMS do skontaktowania się z fałszywym urzędnikiem Urzędu Skarbowego, który pomoże im w załatwieniu sprawy. Przez telefon "żywa" osoba instruuje dzwoniącego, jak pobrać odpowiednie oprogramowanie do weryfikacji tożsamości lub w celu ułatwienia zapłacenia określonej kwoty - na odpowiednie konto. Wszystko po to, aby - tak, jak w poprzednich scenariuszach, uzyskać dostęp do rachunku bankowego - wyjaśnia Maciej Wójcik, Starszy Specjalista w Zespole Cyberbezpieczeństwa, Biura Informacji Kredytowej, cytowany na media.bik.pl.

Trzeba być zatem bardzo uważnym. Oszuści czyhają praktycznie na każdym kroku, lecz roztropne postępowanie pozwala unikać przykrych konsekwencji.

Zobacz także: Poprawki do Polskiego Ładu. "Pracodawcy też są na wojnie"
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić