Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
MDO
|

Takich podwyżek nie było od 25 lat. Więcej zapłacisz m.in. za psa

172
Podziel się:

Inflacja może mieć wpływ również na opłaty, które będziemy musieli regulować w 2023 roku. Szykuje się na iście rekordowy skok w przypadku podatków od nieruchomości, opłat za pobyt w miejscowości uzdrowiskowej czy też za psa.

Takich podwyżek nie było od 25 lat. Więcej zapłacisz m.in. za psa
Podatek od psa będzie rosnąć (Getty Images, Anastasiia Levchenko / EyeEm)

Wysokość podatków i opłat lokalnych ustalają samorządy. Nie mają one jednak w tym przypadku pełnej autonomii. Muszą bowiem mieć na uwadze maksymalny poziom opłat i podatków, który ustala Ministerstwo Finansów, uwzględniając wzrost cen w pierwszej połowie roku.

Główny Urząd Statystyczny podał już wysokość półrocznej inflacji. Jest to aż 11,8 proc. Jak ten wskaźnik może wpłynąć na opłaty lokalne od 2023 roku? Swoimi wyliczeniami w tym zakresie podzielił się "Fakt".

Podatek od budynków mieszkalnych, który płacą wszyscy lokatorzy, może wzrosnąć z 0,89 zł do 1 zł na mkw. Opłata za pobyt w miejscowości mającej status obszaru ochrony uzdrowiskowej - z 3,52 do 3,94 zł (za dobę), a opłata uzdrowiskowa - z 4,83 do 5,47 zł dziennie. Opłata za psa może zostać podwyższona ze 135 do 150,93 zł.

Te podwyżki wydają się być groszowe. Jeżeli jednak przeliczymy je w odniesieniu do konkretnych przypadków, czyli pomnożymy np. przez liczbę dób spędzanych w uzdrowisku, to już robi się dość konkretna suma.

Czy podwyżki są już przesądzone?

W obliczu inflacji rząd musi podnieść maksymalne kwoty podatków lokalowych. "Fakt" spostrzega, że będzie to najwyższa podwyżka od 25 lat. Czy jest ona równoznaczna z tym, że wszyscy zapłacą więcej?

Ministerstwo Finansów automatycznie zwaloryzuje maksymalne stawki opłat lokalnych. To jednak od samorządów zależeć będzie, jak mocno wywindują opłaty. Część z nich teraz nie podnosi ich do maksymalnego pułapu - tłumaczy tabloid.
Zobacz także: Sklepy bez obsługi. Przyjmą się w Polsce? "Mamy kilkadziesiąt tys. klientów"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(172)
Nio
2 miesiące temu
Kup psa i płać podatek na wsi to śmieszne w mieście tak ale pod warunkiem że kasa idzie na woreczki i płace lub wybiegi dla miasta a nie płacisz i nic nie ma
Ferdynado.
5 miesięcy temu
A ile za posiadanie teściowej? to niezwykle niebezpieczne stworzen..
Dramat
5 miesięcy temu
Nic nie załata tej dziury w budżecie! Nawet jak wprowadzicie podatek od tlenu!
Cdn
5 miesięcy temu
Za Psy zwłaszcza w blokach powinny być opłaty jak za lokatora albo 200 zł miesięcznie co najmniej i skutecznie by się odechciało co niektórym posiadania pieska co raz w roku boi się petardy a szczeka jak głupi za ścianą i sra po podwórku cały rok Z resztą powinien być zakaz na psy w blokach całkowity
Rutkowski
5 miesięcy temu
Skąd taki np. Komendant Miejski Policji weźmie pieniądze żeby zapłacić za każdego służącego policjanta. To nieludzkie pies też człowiek może nie za mądry ale podobny do człowieka
Dziadek
5 miesięcy temu
Burmistrzom po 20 tyś. Urzędnikom 15 tyś. W pełni zklimatyzowane POKOIKU. A PIESEK I ROBOTNIK DO PODATKOWANIA.
Ekoswir
5 miesięcy temu
I slusznie !!! Psy generują CO2 a potem wszyscy przez nie umrzemy. Koty, chomiki i kanarki w klatce tez opodatkować !!!!
Z dużo cwania...
5 miesięcy temu
No to lasy i schroniska zapełnia się niechcianymi zwierzakami. Zwolnić 3/4 polityków, urzędasów, łajzy biorące pieniądze za nic w licznych radach, rzeczników, orzeczników wywalić na pysk i rozliczyć bydło spoldzielcze - to przestepcze kliki rodzinno towarzyskie, przetrzebić i ko troloeac samorządy.. ZA DUŻO LENI, CWANIAKÓW, KOMBINATORÓW, OSZUSTÓW, ZŁODZIEI. Odwalcie się od zwierząt i biednych, uczciwych ludzi!!!
mili
5 miesięcy temu
a do czyjej kieszeni trafia podatek? w Kanadzie gdzie mieszkam nie placi sie podatku ale rejestruje co roku psa. pies otrzymuje numer rejestracyjny na obroze a pieniadze ida nie do miasta ale do schronisk dla zwierzat. Rejestracje dokonuje sie w urzedzie miasta lub w schroniskach. w duzych miastach rejestracja jest drozsza niz w mniejszych miejscowosciach. schroniska dla zwierzat sa utrzymywane glownie z tych rejstracji a wolne datki czy przekazywanie dodatkowych darow typu karma,legowiska, obroze itp nie tylko f sa dobrowolne.
Byle nie schr...
5 miesięcy temu
Ja wychowuję wyrzucone i przygarnięte psy i to ma być dla mnie nagroda - bo jak ich nie kochać
antypies
5 miesięcy temu
150 zł za psa? Powinno być co najmniej 15 tysięcy.
kotek
5 miesięcy temu
Nie pomyśleli że za pieska powinno się płacić opłatę uzdrowiskową jak wszyscy to wszyscy
ślimak
5 miesięcy temu
ja bym dał 1000 zł podatku od psa i kota odechciało by sie miec po 5 psów które opsrywają rynki i podwórka i nie żarłyby swinek i innych zwierzat
qqq
5 miesięcy temu
Cyjanek powinni rozdawać za darmo.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić