Takich podwyżek nie było od 25 lat. Więcej zapłacisz m.in. za psa

314

Inflacja może mieć wpływ również na opłaty, które będziemy musieli regulować w 2023 roku. Szykuje się na iście rekordowy skok w przypadku podatków od nieruchomości, opłat za pobyt w miejscowości uzdrowiskowej czy też za psa.

Takich podwyżek nie było od 25 lat. Więcej zapłacisz m.in. za psa
Podatek od psa będzie rosnąć (Getty Images, Anastasiia Levchenko / EyeEm)

Wysokość podatków i opłat lokalnych ustalają samorządy. Nie mają one jednak w tym przypadku pełnej autonomii. Muszą bowiem mieć na uwadze maksymalny poziom opłat i podatków, który ustala Ministerstwo Finansów, uwzględniając wzrost cen w pierwszej połowie roku.

Główny Urząd Statystyczny podał już wysokość półrocznej inflacji. Jest to aż 11,8 proc. Jak ten wskaźnik może wpłynąć na opłaty lokalne od 2023 roku? Swoimi wyliczeniami w tym zakresie podzielił się "Fakt".

Podatek od budynków mieszkalnych, który płacą wszyscy lokatorzy, może wzrosnąć z 0,89 zł do 1 zł na mkw. Opłata za pobyt w miejscowości mającej status obszaru ochrony uzdrowiskowej - z 3,52 do 3,94 zł (za dobę), a opłata uzdrowiskowa - z 4,83 do 5,47 zł dziennie. Opłata za psa może zostać podwyższona ze 135 do 150,93 zł.

Te podwyżki wydają się być groszowe. Jeżeli jednak przeliczymy je w odniesieniu do konkretnych przypadków, czyli pomnożymy np. przez liczbę dób spędzanych w uzdrowisku, to już robi się dość konkretna suma.

Czy podwyżki są już przesądzone?

W obliczu inflacji rząd musi podnieść maksymalne kwoty podatków lokalowych. "Fakt" spostrzega, że będzie to najwyższa podwyżka od 25 lat. Czy jest ona równoznaczna z tym, że wszyscy zapłacą więcej?

Ministerstwo Finansów automatycznie zwaloryzuje maksymalne stawki opłat lokalnych. To jednak od samorządów zależeć będzie, jak mocno wywindują opłaty. Część z nich teraz nie podnosi ich do maksymalnego pułapu - tłumaczy tabloid.
Zobacz także: Sklepy bez obsługi. Przyjmą się w Polsce? "Mamy kilkadziesiąt tys. klientów"
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić