Urzędnicy ostrzegają emerytów: nie spieszcie się!

10

Niższa emerytura od 1 kwietnia? To niestety nie prima aprilisowy żart. Od nowego miesiąca Zakład Ubezpieczeń Społecznych zacznie wyliczać emerytury na mniej korzystnych zasadach. To z powodu tzw. nowych tablic trwania życia. Jednak nie wszystkim złożenie wniosku o przeliczenie emerytury przed 1 kwietnia się opłaci.

Urzędnicy ostrzegają emerytów: nie spieszcie się!
Obecni emeryci nie powinni składać wniosków o przeliczenie wysokości świadczenia (Pexels, Wikimedia Commons)

Procedura wyliczania wysokości emerytur jest bezwzględna. ZUS bierze pod uwagę zebrane składki, które dzieli przez prognozę dalszego trwania życia, jaką co roku ogłasza Główny Urząd Statystyczny.

Podczas pandemii wskaźnik umieralności był bardzo wysoki, a co za tym idzie - skracała się przeciętna długość trwania życia. Wówczas na nowo wyliczone świadczenia były wyższe.

Od dwóch lat ta tendencja się jednak zmienia i Polacy żyją statystycznie dłużej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Emerytury dzisiejszych 40-latków. "Tam się źle dzieje"

To powinno cieszyć, ale też przekłada się bezpośrednio na wysokość emerytur, które - według założonego schematu, są niższe.

Od 1 kwietnia br. ZUS będzie korzystał z nowej tablicy GUS, obliczając wysokość nowo przyznawanych emerytur. Najnowsza tablica trwania życia powoduje obliczenie emerytury osoby w wieku 60 lat niższej o 3,7 proc., a osoby w wieku 65 lat – o 4,1 proc. niż na podstawie poprzedniej tablicy – oświadczył Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS, cytowany przez "Super Express".

Wysokość emerytur - tak zmieni się od początku kwietnia

ZUS przedstawił, jak będą wyglądać wysokości emerytur według najnowszych wyliczeń:

  • 60-latka z kapitałem 700 tys. zł otrzyma emeryturę w kwocie 2649,51 zł, czyli mniejszej o ok. 103 zł (z uwagi na to, że kapitał zostanie podzielony przez 264,2 zamiast 254,3 miesięcy).
  • 65-latek z kapitałem 700 tys. zł otrzyma emeryturę w kwocie 3197,81 zł, czyli mniejszej o ok. 136 zł (z uwagi na to, że kapitał zostanie podzielony przez 218,9 zamiast 210,0 miesięcy).

Urzędnicy apelują do emerytów

Trzeba jednak pamiętać, że ci, którzy już przeszli na emeryturę, nie są objęci przeliczeniem według nowych tablic.

Nowe tablice nie dotyczą osób, które już przeszły na emeryturę. Nie ma zatem sensu składanie wniosków o przeliczenie emerytury tylko z tego powodu – zauważa Paweł Żebrowski.

Jeśli jesteśmy objęci już świadczeniem, to o jego przeliczenie możemy się starać tylko, jeśli posiadamy jakieś dokumenty świadczące o tym, że pracowaliśmy bądź odbywaliśmy staż. Muszą to jednak być dokumenty, które jeszcze nie zostały do tej pory przez nas w ZUS-ie przedłożone.

Autor: EWS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić