aktualizacja 

W ZUS się zaczęło. Rodzice nie powinni zwlekać

3

1 czerwca ruszył nowy okres świadczeniowy w ramach programu 500 plus. Potrwa on do 31 maja 2024 roku. Już w styczniu dojdzie natomiast do istotnych zmian. Chodzi o to, że na początku nowego roku wypłaty mają wzrosnąć do 800 zł.

W ZUS się zaczęło. Rodzice nie powinni zwlekać
Banknoty (Pixabay)

Rząd niedawno złożył bardzo istotną deklarację. Wynika z niej, że 1 stycznia 2024 roku 500 plus zamieni się w 800 plus. Tymczasem Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) przyjmuje wnioski na nowy okres świadczeniowy, który rozpoczął się 1 czerwca.

Kiedy na konta rodziców trafią pieniądze, jeśli złożą wniosek do końca miesiąca? W takim przypadku ZUS wypłaci świadczenie do 31 sierpnia wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od czerwca.

Ci, którzy złożą wniosek w lipcu, świadczenie z wyrównaniem otrzymają do końca września. Osoby, które z dopełnieniem formalności będą zwlekać do sierpnia, środki dostaną do końca października.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Małżeństwo na jednej liście PiS? Wiceminister aż się roześmiała

Wnioski o 500 plus można składać wyłącznie drogą elektroniczną. Jest to możliwe na kilka sposobów - poprzez aplikację mobilną mZUS na smartfony oraz tablety, Platformę Usług Elektronicznych ZUS, portal Emp@tia i bankowość elektroniczną.

500 plus zamieni się w 800 plus

Od początku stycznia świadczenie 500 plus ma się przeobrazić w 800 plus. Czy wobec tego rodzice będą musieli składać kolejne wnioski? Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg przekazała, że nie będzie takiej konieczności.

Po stronie ZUS leży skonstruowanie i zmienienie programu, co jest wielkim wyzwaniem, by nie było dodatkowych czynności dla rodziców, którzy już złożyli wnioski na nowy okres świadczeniowy. To będą prace techniczne, których nie odczują obywatele - powiedziała minister rodziny i polityki społecznej, której słowa przytacza Radio ZET.

800 plus to jedna z obietnic wyborczych Prawa i Sprawiedliwości. Prezes partii Jarosław Kaczyński zapowiedział również darmowe leki dla dzieci, młodzieży oraz seniorów, a także bezpłatne autostrady.

Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić