o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
MDO
|

Waloryzacja. O ile wzrosną emerytury i renty? Co z 13. i 14. emeryturą?

3
Podziel się

W marcu 2021 roku dojdzie do kolejnej podwyżki emerytur i rent. O ile wzrosną świadczenia? W projekcie założono, że wskaźnik waloryzacji wyniesie 103,84 procent.

Waloryzacja. O ile wzrosną emerytury i renty? Co z 13. i 14. emeryturą?
Waloryzacja. O ile wzrosną emerytury i renty? (Pixabay, pixabay)
bECOppgB

Rząd zdecydował, że w 2021 roku znów będzie obowiązywać procentowo-kwotowa waloryzacja emerytur i rent. Przewidywania wskazują na to, że wskaźnik waloryzacji wyniesie tym razem 103,84 proc.

Zapisano gwarantowaną kwotę podwyżki - 50 złotych. W 2020 roku gwarantowana kwota brutto była wyższa. Warto odnotować, że wyniosła 70 złotych.

bECOppgD

Waloryzacja. Ile wyniosą najniższe świadczenia?

Wiadomo już, ile wyniosą najniższe świadczenia:

  • 1250 zł brutto - najniższa emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinnej i renty socjalnej;
  • 937,50 zł brutto - najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy.
bECOppgJ

Ostateczny wskaźnik waloryzacji poznamy w lutym 2021 roku. Rząd zakłada, że koszt waloryzacji sięgnie 9,6 mld zł.

Waloryzacja. Ważne informacje

Jeżeli chodzi o rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy i renty inwalidzkiej III grupy, to kwota waloryzacji wyniesie nie mniej niż 37,50 zł;

Do 2450 zł podwyższona zostanie kwota graniczna uprawniająca do przyznania świadczenia wyrównawczego. Do 1750 zł podwyższony zostanie natomiast miesięczny próg wysokości otrzymanych świadczeń.

bECOppgK

Emerytura 2021. Co z 13-stkami i 14-stkami?

Emeryci i renciści zyskają nie tylko dzięki waloryzacji. Rząd Mateusza Morawieckiego zadeklarował bowiem również wypłatę dwóch świadczeń dodatkowych.

Chodzi o trzynastą emeryturę (w minimalnej wysokości dla wszystkich seniorów) i tzw. czternastkę, czyli emeryturę w pełnej wysokości dla tych emerytów, którzy mają najniższe świadczenia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bECOpphe
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(3)
4889
9 miesięcy temu
Cieszy i 13 emerytura.Od roku borykam się z jedną emeryturą ponieważ owdowiałam, a płatności pozostały.Na 14 się nie załapię, bo nie spełniam kryteriów.Szkoda, że nie wprowadzono częściowego dziedziczenia emerytury po mężu, który przeżył na emeryturze "aż" trzy lata.
stanley
9 miesięcy temu
Jest super a będzie jeszcze lepiej - emeryt!
bogers21
9 miesięcy temu
Zawsze i tylko teraz, Kiedy zbędne są słowa, Prawda ciągle umyka. Życzymy sobie nieraz, Przyjaźń całkiem nowa, By nie zapomnieć języka. Mydlić oczy Prawdzie, Sportem nazwać fałsz, Żyć nie czując życia. Wygląda ok wprawdzie, Zdradziecki to rausz, Odbiera powód bycia. Wszystko tonie płynąc, Nic się nie utrzyma, Nawet słońce spłonie, Z cierpienia słynąc, Wejżysz w nią oczyma, Dołączą uszy, dłonie. Wszystko ceną wolności, Oddaj dobrowolnie wolę, Pozbądź się języka. Nie szukając litości, Graj przypisaną rolę, Wszystko i tak znika.
bECOpphf
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić