aktualizacja 

Koronawirus. Tak Niemcy zyskali na pandemii. Te dane robią wrażenie

53

Czas pandemii i koronawirusa dla nikogo nie jest wesoły. Okazuje się jednak, że ma on również zalety. Widać to po Niemcach, którzy już dawno nie byli tak bogaci, jak teraz. Po prostu zaczęli oszczędzać.

Koronawirus. Tak Niemcy zyskali na pandemii. Te dane robią wrażenie
Niemcy w związku z pandemią zaczęli oszczędzać. Okazuje się, że dawno nie byli tak bogaci. (Pixabay)

Czas koronawirusa dla wszystkich jest trudny pod różnymi względami. Jednak jak się okazuje, w niemieckich domach wiedzie się lepiej, niż kiedykolwiek wcześniej. Dane zebrane przez bank DZ Bank AG dowodzą temu, że aktywa finansowe prywatnych gospodarstw domowych w 2020 roku wzrosły o 6 proc. w porównaniu do poprzedniego roku.

Wielu Niemców postanowiło po prostu zacisnąć pasa. Decyzję taką podejmowano najczęściej w obawie o utratę pracy. Pomógł też twardy lockdown. Zamknięte galerie handlowe, sklepy czy bary spowolniły wzrastający przez lata konsumpcjonizm. Eksperci jednak przewidują, że nie potrwa to długo.

W ciągu 2021 roku znaczna część środków finansowych, które gospodarstwa domowe w 2020 roku ulokowały na swoich rachunkach bieżących, prawdopodobnie wykorzystana zostanie z powrotem na cele czysto konsumpcyjne.W drugiej połowie 2021 roku spodziewamy się prawdziwego boomu konsumpcyjnego, który również wyraźnie ożywi niemiecką gospodarkę. Stopa oszczędności będzie wtedy okresowo spadać poniżej swojego długoterminowego średniego poziomu - cytuje słowa głównego ekonomisty DZ Banku, Michaela Holsteina portal Deutche Walle.

Federalny Urząd Statystyczny zauważa jednak, że tak wysoka stopa oszczędności w Niemczech była zanotowana ostatni raz na początku lat 90. Statystyki pokazują również, że z każdego 100 euro dochodu, Niemcom w 2020 roku udało się odłożyć ok 16-17 euro na konta oszczędnościowe.

Zobacz także: Rewolucja w 2021 roku? "Chowanie się w domach będzie niemożliwe"
Autor: MMC
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić