aktualizacja 

Więcej Polaków dostanie 500 plus dla seniorów. Zmieniły się przepisy

200

500 plus dla seniora to świadczenie uzupełniające skierowane do osób starszych. Zapomoga wypłacana jest uprawnionym osobom dożywotnio co miesiąc. Co ciekawe, po zmianie przepisów w 2022 roku, grupa osób uprawnionych do pobierania 500 plus dla seniora, znacznie się zwiększyła. Kto skorzysta z 500+?

Więcej Polaków dostanie 500 plus dla seniorów. Zmieniły się przepisy
W przyszłym roku nastąpią zmiany zasad udzielania świadczenia 500 plus dla seniora. (unsplash)

Kto może skorzystać z 500 plus dla seniora?

Nieustannie rosnąca inflacja, wzrost cen niemal wszystkich produktów i usług sprawia, że wielu seniorów zmaga się z brakiem wystarczających środków na pokrycie podstawowych potrzeb. To niektóre z powodów, dla których warto zapoznać się z zasadami udzielania 500 plus dla seniora. Jest to bowiem zasiłek uzupełniający dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. 

500 plus dla seniora. Nowe zasady

Po zmianach przepisów w 2022 roku, 500 plus dla seniora pobierać może każda pełnoletnia osoba. Co ciekawe, nie musi być ona wcale seniorem. Zasiłek ten skierowany jest obecnie do osób, które są niezdolne do samodzielnej egzystencji, co potwierdzone jest orzeczeniem:

  • o całkowitej niezdolności do pracy,
  • o niezdolności do samodzielnej egzystencji lub
  • orzeczeniem o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji (w tym pracy w gospodarstwie rolnym i niezdolności do służby).

Aby uzyskać 500 plus, należy również mieć miejsce zamieszkania w Polsce, polskie obywatelstwo, prawo pobytu, lub prawo stałego pobytu w Polsce, jeżeli wnioskodawca jest obywatelem jednego z państw członkowskich UE lub EFTA, strony umowy o EOG lub Konfederacji Szwajcarskiej, lub osoby, które chcą ubiegać się o zapomogę, muszą mieć także zalegalizowany pobyt w Polsce.

Kto nie skorzysta z 500 plus dla seniora?

W zasiłku o równowartości 500 zł nie skorzysta natomiast:

  • osoba, która pobiera rentę lub emeryturę, a łączna wysokość świadczeń przekracza 1896,13 zł,
  • osoba, która jest tymczasowo aresztowana lub odbywa karę pozbawienia wolności (wyjątkiem jest sytuacja, gdy taka osoba odbywa karę pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego). 

Jak złożyć wniosek o 500 plus dla seniora?

Wniosek o uzyskanie świadczenia należy złożyć do ZUS-u drogą internetową, przesłać pocztą lub złożyć osobiście w siedzibie urzędu. Wniosek może złożyć osoba uprawniona do świadczenia, jej przedstawiciel ustawowy, pełnomocnik lub opiekun faktyczny. Co więcej, do wniosku należy dołączyć:

  • orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji, lub
  • orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji, lub

wydane (przed 1 września 1997 r.) przez komisję lekarską do spraw inwalidztwa i zatrudnienia orzeczenie o zaliczeniu do I grupy inwalidów – jeśli nie upłynął okres, na jaki orzeczono inwalidztwo.

Zobacz także: Pieniądze na wojsko zamiast na 14. emerytury? Ekspert: Dług przekroczy wszystko
Autor: WEG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić