Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ŁKU
|
aktualizacja

Wyższe limity zużycia prądu. Seniorzy muszą spełnić jeden warunek

48
Podziel się:

Okazuje się, że więcej osób skorzysta z tańszego prądu w Polsce. W przepisach wprowadzających rządową tarczę znajdują się uregulowania, które pozwalają seniorom na zużycie nawet 3000 kWh energii elektrycznej. Dopiero po przekroczeniu tego limitu seniorzy będą musieli płacić wyższe stawki za prąd.

Wyższe limity zużycia prądu. Seniorzy muszą spełnić jeden warunek
Wyższe limity zużycia prądu dla seniorów. To musisz wiedzieć (Pixabay)

W czwartek Sejm przegłosował ustawę zamrażającą ceny prądu w 2023 roku. To tzw. tarcza solidarnościowa, która zakłada, że w przypadku nieprzekroczenia określonego limitu, gospodarstwa domowe będą płacić dotychczasowe ceny za prąd.

W przypadku większości gospodarstw domowych limit ustalono na poziomie 2000 kWh rocznie, dla gospodarstw z osobami z niepełnosprawnościami wynosi on 2600 kWh, zaś w przypadku rodziców co najmniej trójki dzieci mających Kartę Dużej Rodziny i dla gospodarstw domowych rolników limit ustalono na poziomie 3000 kWh.

Wyższe limity zużycia prądu dla seniorów. To musisz wiedzieć

Karta Dużej Rodziny otwiera furtkę, by wyższe limity objęły większą grupę osób. Jest to dokument, jaki urzędy gminy rodzicom co najmniej trójki dzieci. Posiadacze karty mogą skorzystać z wielu rabatów i zniżek. Uprawnia ona m.in. do zakupu tańszych biletów komunikacyjnych i gwarantuje upusty w sklepach.

Od 2019 roku o kartę mogą starać się również rodzice, których dzieci wyprowadziły się już z domu i są dorosłe. Oznacza to, że dokument mogą uzyskać seniorzy i na jego podstawie zyskać prawa do wyższego limitu zużycia prądu.

Karta Dużej Rodziny to wyraz wdzięczności państwa polskiego wobec rodziców, którzy wychowali trójkę i więcej dzieci. Założyliśmy, że skoro karta przysługuje dożywotnio, ten ukłon wobec rodziców powinien znaleźć odzwierciedlenie w kolejnych regulacjach - mówiła w Sejmie wiceminister klimatu Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, gdy debatowano nad ustawą o zamrożeniu cen energii.

Co muszą zrobić seniorzy w tej sytuacji? Gdy ustawa zamrażająca ceny energii wejdzie w życie, posiadacze Karty Dużej Rodziny będą musieli złożyć oświadczenie u swojego dostawcy prądu. W dokumencie należy wpisać numer karty oraz dołączyć jej skan. Oświadczenie można złożyć w wersji papierowej, jak również elektronicznie poprzez aplikację mObywatel. Czas na to mija 30 czerwca 2023 roku.

Aby otrzymać Kartę Dużej Rodziny, wystarczy złożyć wniosek w urzędzie gminy. Można również wypełnić wniosek elektronicznie poprzez rządowy portal Emp@tia. Karta może być wydana w formie plastikowego blankietu, na którym znajdzie się nasz numer PESEL, imię i nazwisko, data ważności i zabezpieczenia chroniące przed sfałszowaniem. Można ją pobrać również w wersji mobilnej i dysponować nią w smartfonie.

A czy Ty skorzystasz z "tarczy oszczędnościowej"? Napisz, ile prądu zużywasz i podziel się swoimi wątpliwościami. Czekamy na dziejesie.wp.pl.

Zobacz także: Gotówka za kawalerkę. "Mieszkania powyżej 60 m kw. to już margines rynku"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(48)
Kierowca
2 miesiące temu
A niby dlaczego mamy płacić więcej aby ktoś kto narobił dzieciaków miał z tego powodu taniej ?
Karol II
2 miesiące temu
Rozumiem niepełnosprawni rozumiem duże rodziny z małymi dziećmi na dzień dzisiejszy ale dlaczego emeryci których dzieci już dawno mają swoje rodziny ? To kto w końcu płaci podwyższoną cenę prądu? Uwaga ja nie uważam podwyżki za super pomysł rządu ale za dużo tych ulg dla grup społecznych sztucznie utworzonych przed wyborami.
Misia
2 miesiące temu
Ja mam psy to też jak członek rodziny.Czy też obejmuje mnie karta ?
przecież
2 miesiące temu
Wyższy limit dostaną ci, którzy wychowali i wykształcili dzieci dla Anglii, Niemiec, Holandii itd...
Ketjow
2 miesiące temu
Nie podaliscie co mają zrobić emeryci
adam
2 miesiące temu
Za te niesprawiedliwe limity podziekujemy PISowi , skandal z 2000 kwh to limit dla emerytki mieszkajacej samotnie a nie dla rodziny z plyta indukcyjna, chocbym jak oszczedzala mocno to sie nie zmieszcze w tym limicie z jednym dzieckiem,
Emerytka
2 miesiące temu
Karta dużej rodziny, kiedy dzieci juz dawno wyfruneły z gniazda to żart.
Anna
2 miesiące temu
Jak czytam informacje o limitach i dodatkach za zużycie prądu,to krew się we mnie burzy. Jestem osobą samotną i sama z własnej emerytury opłacam wszystko, w tym prąd. Mieszkam w starym budownictwie Mieszkania (ok. 40 M2) ogrzewam prądem i wszystkie urządzenia działają na prąd (kuchenka indukcyjna, lodówka, przepływowy ogrzewacz wody w łazience, komputer i telewizor). W ubiegłym roku - mimo oszczędności prądu (wieczorem siedzę przy lampce biurowej i rzadko palę górne światło) - wypaliłam ponad 4 tysiące kwg. Jak mam się zmieścić w 2 lub nawet w 3 tysiącach kwg. Decydenci do jednego kosza wrzucili gospodarstwa domowe, które mają i te które nie mają ogrzewania elektrycznego. Jeśli nie ogrzewa się mieszkań elektrycznością, to 2 tys. Kwg jest normą, a co z tymi osobami, których zachęcano do dbania o środowisko i przejścia na korzystniejsze źródła ogrzewania. Ja posłuchałam rady "mądrych ludzi" i wychodzę na tym jak Zabłocki na mydle. Nie mam wielkiej rodziny, jeszcze nie jestem niepełnosprawna i nie jestem rolniczką. Dlaczego mój limit zużycia prądu zrównano z limitem gospodarstwa domowych,w których nie ma ogrzewania elektrycznego. Ten pomysł to totalna głupota. Nie wiem, jak ludzie, będący w sytuacji podobnej do mojej przetrwają te trudne czasy. Widzę to w czarnych barwach.
Sprawiedliwy
2 miesiące temu
Kto ograbił nas na biliony Było dwóch wspaniałych to B.. i T.. Te biliony poszły do S.... który inwestuje na giełdach i pomnaża tak kasę nam ukradzioną a jego organizacje i fundacje przekazują politykom To taki łańcuszek biznesu w Unii
Janek
2 miesiące temu
Ludzie piszecie głupoty nie posiadając wiedzy skąd się bierze taka cena na prąd , gaz , itd Podziękujmy Unii za ich chciwość bo to oni firmy zmuszają do płacenia parapodatku za co2 czyli ETS Biliony są zainwestowane w ETS i eurokraci tak nabijają sobie kasę
Maria
2 miesiące temu
A co dostaną rodziny, które kiedyś zrezygnowały z węgla i założyły ogrzewanie na prąd. O nich całkowicie zapomniano bo te 2000kWh to chyba trochę za mało 🙁
rodziny na sw...
2 miesiące temu
Rząd nas łupie a firmy energetyczne mają zyski jak nigdy dotąd.
Janek
2 miesiące temu
Zapytajcie się Tuska ile zarobił na ETS bo Radek ponad 800 tysięcy euro Tak się pomnaża naszą ukradzioną kasę na giełdzie
Saba
2 miesiące temu
Saba Kolejna ustawa krzywdząca ludzi bezdzietnych! Czym kierowano się by tworzyć większe limity zużycia prądu dla wielodzietnych skoro sami zaznaczają że dzieci nie muszą zamieszkiwac z rodzicami czyli wogule nie korzystają z pradu To jakiś absurd nie podyktowany żadnymi np faktyczna koniecznością większego zużycia energii takie ustawy są bardzo niesprawiedliwe w odczuciu większości społeczeństwa o czym już nieraz się wypowiadano Człowiek chory niepelnosprawny korzystający naprawdę z dodatkowego sprzętu z racji chorób ma tylko 2600 kw Jak więc postrzega się potrzeby ludzi chorych a tych z kartą nawet jeśli dzieci mieszkają już oddzielnie od razu rzuca się w oczy Czy wszystkie ustawy mają mieć na celu gnębienie ludzi bezdzietnych ? Nie dawno czytałam że kolejny projekt ma wejść w życie 500 plus dla małżeństw z długoletnim stażem małżeńskim super coś wreszcie i do staruszków TYLKO ,,,, Wyjęci mają być znowu małżeństwa które nie doczekały się dzieci! Są gorsi od tych z dziećmi skoro przykładnie zgodnie z wartościami społecznymi żyli z sobą przez tyle lat ? Tylko dlatego że nie jednokrotnie chcieli by mieć by na stare lata też miał nimi ktoś się zająć a z różnych przyczyn tak jednak się nie stało Przez to mają być oceniani jako ci gorsi? Czym się kieruje osoba która takie ustawy wprowadza? W naszym odczuciu to tylko dzieli ludzi część ludzi postrzega to jako dyskryminację Mówi się że Unia twierdzi że łamie się prawa człowieka a czy my sami tego nie czynimy skoro osoby samotne i chore mają mieć zawsze gorzej? Nawet nie przeprowadza się żadnego sondażu tylko stawia się nas przed faktem dokonanym Praktycznie nie liczą się ze zdaniem całego społeczeństwa Niejednokrotnie Ci wielodzietni wcale nie pracują i dostają coraz więcej i więcej Jesteśmy już tym oburzeni
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić