Żappka Store. Pierwsza bezobsługowa Żabka w Polsce już otwarta

1058

Nowa technologia, jaką zastosowano w sklepie Żappka Store, rodzi wiele dyskusji wśród mieszkańców Poznania. To właśnie tam znajduje się jeden z marketów samoobsługowych, który robi w mieście furorę, choć są i głosy zaniepokojenia... Pewien youtuber poszedł tam na zakupy, a wideo ze swojej wycieczki opublikował ostatnio w sieci.

Żappka Store. Pierwsza bezobsługowa Żabka w Polsce już otwarta
Żabka (Wikimedia Commons)

Mężczyzna wszedł do marketu, wziął, co potrzebował, a następnie po prostu wyszedł. Wcześniej, przed wejściem do sklepu, zeskanował specjalny kod QR, aby otrzymać dostęp do wnętrza bezobsługowego sklepu znanej marki z zielonym logiem.

Okazuje się, że to projekt Żabki, która otworzyła pierwszą w Polsce placówkę ze sklepem bezobsługowym. Co to oznacza? Że w środku sklepu nie ma kasjerki, a zapłata następuje "z automatu".

Klient wchodzi więc, wcześniej skanuje kod QR, indywidualny dla każdego użytkownika, bierze, co chce, a potem po prostu... wychodzi. W tym czasie kilkanaście kamer, które skierowane są m.in. na półki w sklepie, rejestruje towar, który został wzięty. Następnie informacja ta trafia do systemu i... z konta bankowego znika suma, która odpowiada naszym zakupom. A to wszystko bez kolejki do kasy.

Klienci pokochali Żappka Store, jednak niektórzy mają obawy

Proste? W praktyce tak. Internauci już oszaleli na punkcie poznańskiej placówki. Uwielbiają robić tam zakupy.

Jednak spora część ludzi jest przeciwna istnieniu takich sklepów. Powód? Boją się oni o miejsca pracy, które przecież w lwiej części stanowią prace kasjerów i sprzedawców. W głowie pojawia się budzące dla niektórych grozę pytanie: czy sztuczna inteligencja zupełnie zastąpi człowieka?

Zobacz także: W takim sklepie jeszcze nie byliście!
Autor: HNM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić