USA najbogatszym krajem świata? To już przeszłość

245

Najnowszy raport wskazuje, że Stany Zjednoczone nie są już najbogatszym krajem na świecie. Wyprzedziła je Chińska Republika Ludowa. Państwo Środka ma odpowiadać za jedną trzecią przyrostu światowego majątku na przestrzeni ostatnich 20 lat.

USA najbogatszym krajem świata? To już przeszłość
Według raportu McKinsey & Company, USA nie jest już najbogatszym państwem świata (zdj. ilustracyjne) (Getty Images)

Raport pracowni McKinsey & Company mówi, że świat jest bogatszy niż kiedykolwiek wcześniej. W 2020 roku majątek wszystkich państw wyniósł 514 bln dolarów.

Dokładnie przyjrzano się 10 krajom, odpowiadającym za 60 proc. wzrostu światowego bogactwa. W tej grupie 50 proc. przyrostu netto przypada Chińskiej Republice Ludowej. Na podium znalazły się także USA i Japonia (odpowiednio 22 i 11 proc. przyrostu netto w tej grupie).

Chiny najbogatszym państwem świata. Utrzymują się nierówności społeczne

Majątek narodowy Chin od 2000 roku do 2020 roku powiększył się z 9 do 120 bln dolarów. W praktyce oznacza to, że stały się najbogatszym państwem na świecie. W tym samym okresie majątek Stanów Zjednoczonych podwoił się z 45 do 90 bln dolarów.

Raport wskazuje także, że choć bogactwo świata rośnie, mocno utrzymują się nierówności społeczne. W Chinach i USA ponad 67 proc. majątku jest kontrolowane przez 10 proc. najbogatszych obywateli. Ich przychody mają stale rosnąć.

Nieruchomości sposobem na zabezpieczenie majątku? Badacze ostrzegają

Badacze pracowni McKinsey & Company zauważają, że 68 proc. wartości netto majątków na świecie ulokowane jest w nieruchomościach. Pozostała część bogactwa to głównie infrastruktura, specjalistyczne maszyny oraz czynniki niematerialne - takie jak własność intelektualna czy patenty.

Analitycy zwracają uwagę na rosnące koszty nieruchomości, jako możliwą przyczynę kolejnego światowego kryzysu. Zdaniem badaczy, Chiny mogą doświadczyć potężnych problemów finansowych, podobnych do kryzysu w USA z 2008 roku. Jako dobry przykład podaje się upadek chińskiego dewelopera Evergrande, który zadłużony jest na 300 mld dolarów.

McKinsey & Company wskazuje, że załamanie cen globalnych aktywów może przyczynić się do skurczenia majątków na świecie o blisko 33 proc. Aby uniknąć takiego scenariusza, analitycy zachęcają do zrównoważonych inwestycji, budujących krajowy produkt brutto (PKB).

Obejrzyj także: NATO chce powstrzymać zagrożenie ze strony Chin. Ekspert: to wciągnie nas w wojnę wielkoskalową

Autor: JKM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić