Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ESO
|

Duży operator kablówki ma spore problemy. UOKiK stawia zarzuty

8
Podziel się:

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) postawił zarzuty operatorowi telewizji kablowej Vectra. Firma stosowała bowiem praktyki niezgodne z prawem. Za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów spółce grozi kara do 10 proc. obrotu.

Duży operator kablówki ma spore problemy. UOKiK stawia zarzuty
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) postawił zarzuty operatorowi telewizji kablowej Vectra. (Google Maps)

Jak informuje UOKiK, spółka Vectra S.A. wprowadziła jednostronnie klauzulę umożliwiającą podwyższenie opłaty za internet i telewizję, mimo że umowy nie zawierały odpowiedniej klauzuli modyfikacyjnej umożliwiającej takie działanie. Następnie Vectra w oparciu o wprowadzoną do wykonywanych umów klauzulę podwyższała opłaty za internet i telewizję.

Najnowsze postępowanie Prezesa UOKiK dotyczy jednostronnej zmiany umów przez operatora telewizji kablowej Vectra. Abonenci tej firmy dostali listy informujące ich o jednostronnym dodaniu do ogólnych warunków umowy postanowienia, na podstawie którego Vectra może podnosić wysokość abonamentu raz w roku.

Vectra zignorowała wystąpienie prezesa UOKiK

Co istotne, dotychczasowe warunki umowne nie przewidywały uprawnienia przedsiębiorcy do wprowadzenia tego rodzaju zapisów. Już na tym etapie Prezes Urzędu wystąpił do operatora z tzw. wezwaniem miękkim, w którym wezwał do wycofania się z dopiero mających wejść w życie zmian, co pozwoliłoby spółce uniknąć postępowania administracyjnego. Vectra jednak miała zignorować to wystąpienie.

Po kilku miesiącach klienci otrzymali informację, że ich abonament miesięczny wzrósł o 5 zł, mimo że pierwotne warunki umowne nie pozwalały na takie działanie operatora. W konsekwencji klienci, którzy nie wypowiedzieli umowy, zostali zmuszeni przez przedsiębiorcę do płacenia rocznie aż 60 zł więcej za usługi telekomunikacyjne.

W podejmowanych przez nas na rynku interwencjach wielokrotnie wskazywaliśmy, że zmiana istotnych warunków trwającej umowy, a do takich bez wątpienia zalicza się cenę usługi, może nastąpić tylko wówczas, gdy umowa to wyraźnie przewiduje. Temu służą właśnie klauzule modyfikacyjne, dzięki którym konsument zawierając umowę dysponuje informacją w jakich konkretnie sytuacjach może wystąpić modyfikacja warunków świadczonej usługi, w tym jej ceny. Nie można jednak takich postanowień wprowadzać jednostronnie, to jest z pozycji silniejszej strony jaką jest przedsiębiorca – mówi Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.

Postępowanie w sprawie naruszenia zbiorowych interesów konsumentów może zakończyć się nałożeniem kary do 10 proc. obrotu, nakazem zaniechania praktyki i usunięciem jej skutków.

Zobacz także: Pokazy garnków i pościeli. UOKiK idzie na wojnę z naciągaczami
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(8)
Maria
7 miesięcy temu
To prawda sama tego doznałam. Podwyższyli mi abonament bez aneksu do umowy, narosła zaległość i zaczęli mnie straszyć egzekucją. Wypowiedziałam im umowę.
ja1
7 miesięcy temu
Kara to jedno a w jaki sposób klijenci moga odzyskać bezprawnie wpłacone pieniądze ???
Rob53
7 miesięcy temu
I bardzo dobrze dowalić oszustom ile wlezie.
Fru24
7 miesięcy temu
To samo robi UPC. Trzeba ich zgłosić do UKE
Bat Chłopski
7 miesięcy temu
To ktoś to jeszcze ogląda?
Cyfra
7 miesięcy temu
Pazura kosztuje
Viola
7 miesięcy temu
Vectra mnie tak chciała przekręcić na abonamencie . Miałam na umowie napisaną kwotę 39,90zł bo taki abonament płaciłam dotychczas u poprzedniego operatora który sprzedał udziały Vektrze a wiadomo jak te umowy są napisane drobnym druczkiem i na kilka stron. Kwota owszem taka widniała na umowie ale w dalszej treści była napisana kwota 105,00zł . Dobrze ,że przeczytałam całą umowę w domu i odstąpiłam od niej w terminie 14 dni .Niech się bujają. Bądźcie czujni.
Vujnk
7 miesięcy temu
Reklama z Pazurą dużo kosztowała Vectrę?
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić