o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
MDO
|

ZUS czy IKE? Ekspert daje wskazówki

5
Podziel się

Likwidacja OFE doprowadziła do tego, że wiele osób zastanawia się, czy lepiej przenieść pieniądze na IKE, czy może do ZUS-u. Czas na podjęcie decyzji upłynie w sierpniu 2021. Jakie rozwiązanie wybrać?

ZUS czy IKE? Ekspert daje wskazówki
Pieniądze (Pixabay)
bESxzTyZ

OFE przechodzi do historii. Miliony Polaków muszą wybrać ZUS lub IKE. Domyślnie środki zostaną przetransferowane na indywidualne konto emerytalne, co będzie równoznaczne z pobraniem 15 proc. opłaty przekształceniowej.

Pieniądze zgromadzone na IKE będą dziedziczone. O czymś takim można zapomnieć po wybraniu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

bESxzTzb

IKE czy ZUS? "Nie ma rozwiązania lepszego i gorszego"

Która opcja daje możliwość uzyskania wyższego świadczenia emerytalnego? Ekspert Instytutu Jagiellońskiego i wykładowca SGH dr Artur Bartoszewicz uważa, że "tu nie ma rozwiązania lepszego i gorszego". Jednocześnie spostrzega, że kluczowe jest pytanie o to, za ile lat uczestnik OFE przejdzie na emeryturę.

Jeśli ma tylko kilka lat pracy, to powinien iść w ZUS, ale jeżeli przed nim jest kilkanaście lub kilkadziesiąt lat aktywności zawodowej i gotów jest podjąć ryzyko, by zwiększyć swoje zasoby emerytalne, to może rozważać IKE - mówi w rozmowie z PAP.
bESxzTzh

Tłumaczy też, że opłata przekształceniowa z punktu widzenia uczestnika jest korzystniejsza, niż naliczanie jej przy wypłacie środków, a więc po przejściu na emeryturę. - Z uwagi na niepewność co do następców, to lepiej zapłacić dzisiaj te 15 proc. - zaznacza prof. Bartoszewicz.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bESxzTzC
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(5)
ZOZOL
5 miesięcy temu
A wszystko po to, żeby oskubać zwykłego obywatela.
Suweren
7 miesięcy temu
Żaden ZUS żadne IKE. Tylko wolność wyboru gdzie opłacam na emeryturę i gdzie się ubezpieczam.Koniec z przymusowym ZUS!!!!
Ajax
7 miesięcy temu
Rządy Po zabrały po 10 tyś rządy PiS zabrały 10 tyś każdemu z nas i dalej rękę wyciągają i piszą sf nic sobie nie robiąc że swoich wyborców zastanówcie się zanim pójdziecie do urny wyborczej jazda partia kłamię
bESxzTzD
Alex
7 miesięcy temu
Nie ma się co zastanawiać. Raz już rząd mnie okradł teraz robi to drugi raz. Konstytucją nie jest gwarantem niczego w Polsce.
Babcia
7 miesięcy temu
Jakoś nic nie mówią o środkach, które w 2014 Tusk przeksięgował na subkonta kazdego z posiadaczy OFE, leżały tam sobie, były waloryzowane A w da się śmierci właściciela dziedziczne. Połowa zgodnie z przepisami należała się żonie reszta zgodnie z dyspozycją na umowie. Po śmierci męża zostały mi wypłacone zarówno środki z OFE jako te z ZUS zgodnie z moją dyspozycją. Nobi właśnie co teraz się z nimi stanie? Środki były opodatkowane tak jak emeryturą przy wypłacie. Podobno obecnie środki skierowane do ZUS nie będą już podlegały dziedziczeniu...
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić