ZUS czy IKE? Ekspert daje wskazówki

5

Likwidacja OFE doprowadziła do tego, że wiele osób zastanawia się, czy lepiej przenieść pieniądze na IKE, czy może do ZUS-u. Czas na podjęcie decyzji upłynie w sierpniu 2021. Jakie rozwiązanie wybrać?

ZUS czy IKE? Ekspert daje wskazówki
Pieniądze (Pixabay)

OFE przechodzi do historii. Miliony Polaków muszą wybrać ZUS lub IKE. Domyślnie środki zostaną przetransferowane na indywidualne konto emerytalne, co będzie równoznaczne z pobraniem 15 proc. opłaty przekształceniowej.

Pieniądze zgromadzone na IKE będą dziedziczone. O czymś takim można zapomnieć po wybraniu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

IKE czy ZUS? "Nie ma rozwiązania lepszego i gorszego"

Która opcja daje możliwość uzyskania wyższego świadczenia emerytalnego? Ekspert Instytutu Jagiellońskiego i wykładowca SGH dr Artur Bartoszewicz uważa, że "tu nie ma rozwiązania lepszego i gorszego". Jednocześnie spostrzega, że kluczowe jest pytanie o to, za ile lat uczestnik OFE przejdzie na emeryturę.

Jeśli ma tylko kilka lat pracy, to powinien iść w ZUS, ale jeżeli przed nim jest kilkanaście lub kilkadziesiąt lat aktywności zawodowej i gotów jest podjąć ryzyko, by zwiększyć swoje zasoby emerytalne, to może rozważać IKE - mówi w rozmowie z PAP.

Tłumaczy też, że opłata przekształceniowa z punktu widzenia uczestnika jest korzystniejsza, niż naliczanie jej przy wypłacie środków, a więc po przejściu na emeryturę. - Z uwagi na niepewność co do następców, to lepiej zapłacić dzisiaj te 15 proc. - zaznacza prof. Bartoszewicz.

Autor: MDO
Źródło:PAP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić