Kamil Karnowski
Kamil Karnowski| 
aktualizacja 

To tylko hipnotyzująca spirala? Naukowcy twierdzą, że poprawi ci wzrok

24

Wystarczy 30 sekund i czarno-biała figura poruszająca się w odpowiedni sposób. Taki zestaw sprawi, że od razu będziesz lepiej widział.

To tylko hipnotyzująca spirala? Naukowcy twierdzą, że poprawi ci wzrok
(o2.pl)

Im gorszy wzrok, tym efekt bardziej zauważalny. Dr Robert Jenkins z Uniwersytetu w Yorku nie ma wątpliwości, że wpatrywanie się w spiralę pozwoli przeczytać jedną linijkę tekstu więcej podczas klasycznego badania okulistycznego. Efekt jest niestety krótkotrwały.

Jenkins odkrył, że wady wzroku to nie tylko problem oka. Są to kłopoty związane także z tym, co dzieje się w mózgu. Naukowiec doszedł więc do wniosku, że odpowiednie oddziaływanie na ten narząd może poprawić wzrok. Udało mu się to udowodnić na podstawie eksperymentu, w którym u 100 proc. badanych potwierdzono pozytywne działanie czarno-białej spirali - donosi "Daily Mail".

Efekt jest niestety krótkotrwały. Iluzja optyczna pokazująca "powiększającą się spiralę" oddziaływuje na mózg jedynie przez około pół minuty. W tym czasie jednak można zauważyć znaczącą poprawę w widzeniu detali.

Nie uważam, że można tę metodę traktować, jako sposób leczenia wad wzroku. Może za kilka lat nauczymy się ją wykorzystać w ten sposób - komentuje dr Rob Jenkins, autor badania.

Sami możecie tego spróbować. By przetestować efekt na własnej skórze należy usiąść w odległości ok. metra od ekranu i zdjąć okulary, jeśli je nosicie. Później przez 30 sekund wpatrujcie się w spiralę powyżej i gotowe. Dla porównania warto zarówno przed testem, jak i po nim sprawdzić swój wzrok na tablicy używanej przez okulistów.

Zobacz także: Zobacz także: Odpowiednia dieta odmładza skórę
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić