To był bardzo jasny komunikat. Julia Przyłębska pojawiła się 3 maja w TVP

6
Podziel się:

Julia Przyłębska piastuje funkcję prezes Trybunału Konstytucyjnego od grudnia 2016 r., który od czasu zeszłorocznych protestów jest często nazywany "Trybunałem Przyłębskiej". 3 maja sędzia była gościem w programie TVP, w którym odniosła się do tego określenia i dała jasno do zrozumienia, że nie ma sobie nic do zarzucenia.

To był bardzo jasny komunikat. Julia Przyłębska pojawiła się 3 maja w TVP
Julia Przyłębska nie godzi się na nazywanie TK "Trybunałem Przyłębskiej" (TVP)

Poniedziałkowe wydanie "Gościa Wiadomości" było poświęcone Konstytucji 3 maja, dlatego rozmówczynią Michała Adamczyka była Julia Przyłębska. Prezes TK podkreślała niezwykłą nowoczesność dokumentu.

Nawiązywała do tradycji demokratycznych i trójpodziału władzy, który dzisiaj jest fundamentem funkcjonowania właściwie wszystkich demokracji - mówiła Przyłębska.

Sędzia wezwała na antenie do odejścia od "pedagogiki wstydu". Podkreśliła, że Polacy muszą być dumni z dziedzictwa narodowego i faktu, że "jesteśmy pełnoprawnym członkiem wspólnoty europejskiej, który wniósł do niej pierwszą pisaną konstytucję".

Zobacz także: Te programy kochała Polska. Zniknęły z anteny TVP

Ale Przyłębska nie skupiała się tylko na historii i ogólnikach. Prezes TK wyraźnie odniosła się do współczesnych nastrojów i odgryzła się krytykom, którzy podważali wyroki TK, a nawet legalność działania tej instytucji.

TK nie jest trybunałem Julii Przyłębskiej. Pozwolę sobie przy okazji tej rozmowy w tak ważne święto o tym powiedzieć. Apeluję do odpowiedzialności wszystkich polityków, zarówno krajowych, jak i europejskich. To TK, który został wybrany zgodnie z regułami określonymi przez naszą konstytucję - tłumaczyła Przyłębska,

Odniosła się w ten sposób do sformułowania, które od miesięcy padają z ust dziennikarzy "Faktów" TVN czy TVN24.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
To jest TK wybrany zgodnie z regułami określonymi przez naszą konstytucję. Składa się z 15 niezależnych i niezawisłych sędziów. Każdy ma jeden głos, głos prezesa TK jest z nimi równoważny. To piętnastka odważnych sędziów, którzy codziennie są poddawani olbrzymiej presji. Właściwie niespotykanej w żadnym kraju UE – dodała Julia Przyłębska.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Autor: WKZ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić