oprac. Karolina Stankiewicz| 
aktualizacja 

Wojenne prawo w Rosji. TVN podjęło decyzję ws. Andrzeja Zauchy

Po tym, jak Rosja wprowadziła nową ustawę, zgodnie z którą za rozpowszechnianie "fałszywych" informacji na temat działania rosyjskich sił zbrojnych grozi do 25 lat więzienia, TVN zdecydował o wycofaniu swojego korespondenta z Moskwy.

Wojenne prawo w Rosji. TVN podjęło decyzję ws. Andrzeja Zauchy
Andrzej Zaucha był korespondentem w Moskwie przez ponad 20 lat (TVN)

Putin po ataku na Ukrainę w swoim kraju zaostrzył cenzurę i pozamykał wszystkie media, które nie były pod jego kontrolą. W piątek w Rosji przyjęto ustawę przewidującą wprowadzenie odpowiedzialności karnej w postaci grzywny do 1,5 mln rubli (ok. 60 tys. zł) lub pozbawienia wolności na trzy lata za "rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji o Siłach Zbrojnych Rosji". W przypadku "rażącego" rozpowszechniania nieprawdziwych informacji, które pociągnie za sobą poważne konsekwencje, sąd będzie mógł skazać winnego na karę od 10 do 15 lat więzienia.

Po przyjęciu ustawy stacja TVN postanowiła wycofać swojego korespondenta Andrzeja Zauchę z Rosji. Zaucha jest korespondentem w Rosji od ponad 20 lat. W tym czasie współpracował też z "Gazetą Wyborczą" oraz z RMF FM. Relacjonował również wydarzenia z Białorusi i Ukrainy.

W związku z godzącą w także w zagraniczne media ustawą i możliwością ataku wobec niezależnych dziennikarzy, którzy wykonywaliby dalej swoją pracę, TVN zdecydował się zawiesić działalność naszego specjalnego korespondenta w Rosji - przekazała stacja portalowi Wirtualnemedia.

Dziennikarz nadal będzie relacjonował wydarzenia związane z napaścią wojsk Putina na Ukrainę, ale spoza terytorium Rosji.

Zobacz także: Groźby Rosji. Jak reaguje polski rząd?
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić